Připomeňte si Laskavce z posledního ročníku. Někteří pomáhají lidem, jiní zvířatům, památkám či přírodě. Všichni se společně sejdou v pátek 14. dubna na slavnostním večeru, kterým provede Ester Janečková.
Svět je hezčí, když si lidé pomáhají. Tak zní motto projektu Laskavec, prostřednictvím něhož Nadace Lilie & Karla Janečkových dlouhodobě oceňuje osobnosti, které dělají svět okolo nás lepším.
Laskavec 2022/2023
Slavnostní ocenění posledního ročníku projektu #laskavec proběhne 14. dubna 2023 v odsvěceném kostele sv. Anny, kde sídlí kulturní a duchovní centrum Pražská křižovatka, jehož založení inicioval bývalý prezident Václav Havel.
Moderátorkou večera, na němž vystoupí zpěvák James Harries a čtveřice inspirativních řečníků, bude Ester Janečková. Sérii dvanáctiminutových přednášek otevře vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková, která propojí téma laskavosti a vzdělávání. Dále promluví lékař urgentní medicíny a záchranář Marek Dvořák, o laskavosti v práci bude hovořit první český manažer štěstí Michal Šrajer a psycholožka Vlaďka Bartáková program uzavře s tématem laskavosti ve výchově.
Skleněnou plastiku od designérského studia Dechem si převezmou tito Laskavci, s nimiž jsme vás během uplynulého roku seznámili na našich stránkách.
Zuzana Vránová
Věří, že všichni jsme sousedé. „Senioři by nikdy nic nevyhodili,“ říká zakladatelka Sousedského klubu, prostřednictvím něhož dodává potřebným potraviny, oblečení, ale i psychickou pomoc.
David Tišer
Propojuje lidi uměním. Herec a aktivista nabourává předsudky o Romech. Pomáhá romským umělcům i těm, kterým kvůli jejich příslušnosti k LGBT+ hrozí vyloučení z komunity.
Monika Benešová
Šíří radost a dobrou náladu. Žádný problém pro ni není nepřekonatelný. Když jí bylo zdravotně nejhůř, přešla Pacifickou hřebenovku. Pomáhala po zemětřesení v Bejrútu i na Moravě po tornádu.
Tomáš Förchtgott
Zachraňuje životy koní. „Když je opravdu průšvih, je někde nabouraný kamion nebo zvíře v příkopu, tak jdu a emoce musí jít stranou,“ říká provozovatel Koňské záchranky.
Jana Vařechová Holoubková
Pěstuje květiny a vztahy. Založila komunitní zahradu u dětského domova, ve které pomáhá dětem rozvíjet mezilidské vztahy a zvyšuje jejich šance dostat se do hostitelské rodiny.
Lucie Svobodová
Pomáhá nedonošeným miminkům a jejich rodičům. Sama má nedonošené děti, proto chtěla lékařům vrátit to, jak oni pomohli její rodině. Ví, co rodiče v takové situaci ocení, a shání peníze na drahé vybavení neonatologie.
Věra Petrovičová a Dalibor Uhlíř
Oživují poutní místo. Dvěma seniorům bylo líto, že barokní areál Křížové hory nad Českým Krumlovem dlouhá léta chátral, proto se rozhodli ho oživit a otevřít veřejnosti.
Věra Venuše Rybová
Její čepičky zahřejí i na duši. Onkologickým pacientům dodává zdarma čepice, které šijí dobrovolníci po celé republice, a také naději a radost prostřednictvím upřímných přáníček od dětí.
Martina Chmelová
Hledá hrdiny a zachraňuje životy. V rámci projektu Nábor hrdinů motivuje lidi, aby se zapsali do registru dárců kostní dřeně, a snaží se i bořit mýty, které se kolem darování kostní dřeně objevují.
Anna Pašková a Lucie Gregorová
Myslí na důstojnost žen v nouzi. Název jejich spolku SOLA vznikl ze slov solidarita a laskavost. Zdarma dodávají hygienické potřeby ženám bez domova i samoživitelkám v těžké životní situaci.
Veronika Volgemutová
Rozdává radost dotykem. Se svým empatickým koněm Sagim navštěvuje seniory v domovech a hospicích. Poskytuje jim zdarma hiporehabilitaci, díky níž pociťují zlepšení stavu.
Richard Gazda
Usiluje o to, aby darovat bylo normální. Propojuje podnikání s dobročinností a dobrovolnictvím a provozuje second handy, které jsou prospěšné hned několikrát.
Laskavec v číslech
1. Prvním Laskavcem se v roce 2016 stal Jindřich Hašek, učitel matematiky, fyziky a finanční gramotnosti. Nadace ocenila, že své povolání bere jako poslání a dětem se věnuje nad rámec běžné pracovní náplně. Organizuje pro školáky zábavné exkurze a těm, kteří si je nemohou dovolit, je financuje ze svého.
7: Tolik let uplynulo letos 21. února od ocenění historicky prvního laskavého člověka.
60: Tolik Laskavců bylo celkem odměněno. Během sedmi let se zrealizovalo pět ročníků.
252: Neboli 12×21 korun z prodeje knihy Laskavci – Příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět putuje na podporu laskavých projektů. Kniha je souborem sedmi vybraných příběhů z historie projektu, které sepsala Dominika Trčková.
46 656: Každý Laskavec získává finanční odměnu ve výši 6⁶. Není to žádný grant, který by bylo nutné vyúčtovat. Už tak mají mnozí s administrativou práce až nad hlavu. Peníze mohou použít na cokoli, klidně si za ně užít dovolenou. Většina ale stejně investuje částku do své bohulibé činnosti.
2 799 360: Celková částka, která se během historie projektu rozdělila mezi Laskavce.
Laskavá „nej“
„Nelze říct, kdo je největší Laskavec, protože o porovnávání projekt není. Je o poděkování, vyjádření úcty a podpory těm, kteří si všímají svého okolí a není jim lhostejné, co se kolem nich děje. Ostatně, jak řekl kdysi bajkař Ezop, ani ten nejmenší projev laskavosti není nikdy zbytečný,“ uvádí koordinátorka projektu Bára Pěničková. Přesto se nám několik „nej“ podařilo najít.
→ Nejmladší Laskavec získal ocenění v pouhých 20 letech.
→ Nejstaršímu Laskavci bylo úctyhodných 89 let.
→ Nejsevernějším Laskavcem byl Stanislav Sadílek, který pochází z Doks.
→ Nejjižněji putovalo ocenění do Českého Krumlova za Věrou Petrovičovou a Daliborem Uhlířem.
→ Nejzápadněji, v Josefově, žije Bedřich Loos.
→ Nejvýchodnější Laskavci jsou Pavla Klečková a Richard Gazda z Ostravy. Každý z nich získal titul za jiný projekt.
→ Nejvíce zhlédnutí videa na Facebooku (414000) má Václav Klapetek. Na Opavsku založil březovou alej a vytváří stavebnice ptačích a netopýřích budek a hmyzí hotely.
→ Nejvíce zhlédnutí videa na YouTube, 19651, má Lubor Křížek, který pomáhá uchovávat vodu v krajině.
→ Nejvíce komentářů v diskuzi, 460, si vysloužila Eliška Vafková, která provozuje hospic pro staré a nemocné psy.