Pátek, 9 června, 2023
spot_img

Projekt Laskavec, který oceňuje lidi s dobrým srdcem a dobrými nápady, slaví sedm let

Připomeňte si Laskavce z posledního ročníku. Někteří pomáhají lidem, jiní zvířatům, památkám či přírodě. Všichni se společně sejdou v pátek 14. dubna na slavnostním večeru, kterým provede Ester Janečková.

Svět je hezčí, když si lidé pomáhají. Tak zní motto projektu Laskavec, prostřednictvím něhož Nadace Lilie & Karla Janečkových dlouhodobě oceňuje osobnosti, které dělají svět okolo nás lepším.

Laskavec 2022/2023

Slavnostní ocenění posledního ročníku projektu #laskavec proběhne 14. dubna 2023 v odsvěceném kostele sv. Anny, kde sídlí kulturní a duchovní centrum Pražská křižovatka, jehož založení inicioval bývalý prezident Václav Havel.

Moderátorkou večera, na němž vystoupí zpěvák James Harries a čtveřice inspirativních řečníků, bude Ester Janečková. Sérii dvanáctiminutových přednášek otevře vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková, která propojí téma laskavosti a vzdělávání. Dále promluví lékař urgentní medicíny a záchranář Marek Dvořák, o laskavosti v práci bude hovořit první český manažer štěstí Michal Šrajer a psycholožka Vlaďka Bartáková program uzavře s tématem laskavosti ve výchově.

Skleněnou plastiku od designérského studia Dechem si převezmou tito Laskavci, s nimiž jsme vás během uplynulého roku seznámili na našich stránkách.

Zuzana Vránová
Věří, že všichni jsme sousedé. „Senioři by nikdy nic nevyhodili,“ říká zakladatelka Sousedského klubu, prostřednictvím něhož dodává potřebným potraviny, oblečení, ale i psychickou pomoc.

David Tišer
Propojuje lidi uměním. Herec a aktivista nabourává předsudky o Romech. Pomáhá romským umělcům i těm, kterým kvůli jejich příslušnosti k LGBT+ hrozí vyloučení z komunity.

Monika Benešová
Šíří radost a dobrou náladu. Žádný problém pro ni není nepřekonatelný. Když jí bylo zdravotně nejhůř, přešla Pacifickou hřebenovku. Pomáhala po zemětřesení v Bejrútu i na Moravě po tornádu.

Tomáš Förchtgott
Zachraňuje životy koní. „Když je opravdu průšvih, je někde nabouraný kamion nebo zvíře v příkopu, tak jdu a emoce musí jít stranou,“ říká provozovatel Koňské záchranky.

Jana Vařechová Holoubková
Pěstuje květiny a vztahy. Založila komunitní zahradu u dětského domova, ve které pomáhá dětem rozvíjet mezilidské vztahy a zvyšuje jejich šance dostat se do hostitelské rodiny.

Lucie Svobodová
Pomáhá nedonošeným miminkům a jejich rodičům. Sama má nedonošené děti, proto chtěla lékařům vrátit to, jak oni pomohli její rodině. Ví, co rodiče v takové situaci ocení, a shání peníze na drahé vybavení neonatologie.

Věra Petrovičová a Dalibor Uhlíř
Oživují poutní místo. Dvěma seniorům bylo líto, že barokní areál Křížové hory nad Českým Krumlovem dlouhá léta chátral, proto se rozhodli ho oživit a otevřít veřejnosti.

Věra Venuše Rybová
Její čepičky zahřejí i na duši. Onkologickým pacientům dodává zdarma čepice, které šijí dobrovolníci po celé republice, a také naději a radost prostřednictvím upřímných přáníček od dětí.

Martina Chmelová
Hledá hrdiny a zachraňuje životy. V rámci projektu Nábor hrdinů motivuje lidi, aby se zapsali do registru dárců kostní dřeně, a snaží se i bořit mýty, které se kolem darování kostní dřeně objevují.

Anna Pašková a Lucie Gregorová
Myslí na důstojnost žen v nouzi. Název jejich spolku SOLA vznikl ze slov solidarita a laskavost. Zdarma dodávají hygienické potřeby ženám bez domova i samoživitelkám v těžké životní situaci.

Veronika Volgemutová
Rozdává radost dotykem. Se svým empatickým koněm Sagim navštěvuje seniory v domovech a hospicích. Poskytuje jim zdarma hiporehabilitaci, díky níž pociťují zlepšení stavu.

Richard Gazda
Usiluje o to, aby darovat bylo normální. Propojuje podnikání s dobročinností a dobrovolnictvím a provozuje second handy, které jsou prospěšné hned několikrát.

Laskavec v číslech

1. Prvním Laskavcem se v roce 2016 stal Jindřich Hašek, učitel matematiky, fyziky a finanční gramotnosti. Nadace ocenila, že své povolání bere jako poslání a dětem se věnuje nad rámec běžné pracovní náplně. Organizuje pro školáky zábavné exkurze a těm, kteří si je nemohou dovolit, je financuje ze svého.

7: Tolik let uplynulo letos 21. února od ocenění historicky prvního laskavého člověka.

60: Tolik Laskavců bylo celkem odměněno. Během sedmi let se zrealizovalo pět ročníků.

252: Neboli 12×21 korun z prodeje knihy Laskavci – Příběhy (ne)obyčejných lidí, kteří mění svět putuje na podporu laskavých projektů. Kniha je souborem sedmi vybraných příběhů z historie projektu, které sepsala Dominika Trčková.

46  656: Každý Laskavec získává finanční odměnu ve výši 6⁶. Není to žádný grant, který by bylo nutné vyúčtovat. Už tak mají mnozí s administrativou práce až nad hlavu. Peníze mohou použít na cokoli, klidně si za ně užít dovolenou. Většina ale stejně investuje částku do své bohulibé činnosti.

2  799  360: Celková částka, která se během historie projektu rozdělila mezi Laskavce.

Laskavá „nej“

„Nelze říct, kdo je největší Laskavec, protože o porovnávání projekt není. Je o poděkování, vyjádření úcty a podpory těm, kteří si všímají svého okolí a není jim lhostejné, co se kolem nich děje. Ostatně, jak řekl kdysi bajkař Ezop, ani ten nejmenší projev laskavosti není nikdy zbytečný,“ uvádí koordinátorka projektu Bára Pěničková. Přesto se nám několik „nej“ podařilo najít.

→ Nejmladší Laskavec získal ocenění v pouhých 20 letech.

→ Nejstaršímu Laskavci bylo úctyhodných 89 let.

→ Nejsevernějším Laskavcem byl Stanislav Sadílek, který pochází z Doks.

→ Nejjižněji putovalo ocenění do Českého Krumlova za Věrou Petrovičovou a Daliborem Uhlířem.

→ Nejzápadněji, v Josefově, žije Bedřich Loos.

→ Nejvýchodnější Laskavci jsou Pavla Klečková a Richard Gazda z Ostravy. Každý z nich získal titul za jiný projekt.

→ Nejvíce zhlédnutí videa na Facebooku (414000) má Václav Klapetek. Na Opavsku založil březovou alej a vytváří stavebnice ptačích a netopýřích budek a hmyzí hotely.

→ Nejvíce zhlédnutí videa na YouTube, 19651, má Lubor Křížek, který pomáhá uchovávat vodu v krajině.

→ Nejvíce komentářů v diskuzi, 460, si vysloužila Eliška Vafková, která provozuje hospic pro staré a nemocné psy.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Mel C odmítla zpívat v Polsku, nejspíš kvůli LGBT

Bývalá členka skupiny Spice Girls zrušila vystoupení na silvestrovské akci pořádané polskou televizí kvůli „záležitostem, které nejsou v souladu s komunitami,“ jež Mel C podporuje.

Nechci s tebou spát. Musíš se mnou spát! aneb Hledání sexuální kompatibility ve vztahu.

Sex ve filmech působí jednoduše. On to chce, ona taky – a do pěti sekund se od sebe odvalí....

Slavná zpěvačka se přiznala k temné minulosti a spustila kampaň pro prostitutky. Má jim pomoci v době pandemie

Nejstarší řemeslo prochází v době pandemie obrovskou krizí a pracovnice lásky prý často nemají ani na zaplacení nájmů nebo...

Iva Pazderková: Celý život jsem chtěla být někdo jiný

Iva Pazderková je herečka, nikoli komička, to označení nesnáší, přestože dokáže lidi pořádně rozesmát. Jaká je ve skutečnosti? Netají...
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu