Pátek, 9 června, 2023
spot_img

Pražská MHD patří k nejlepším na světě

Říká to průzkum cestovatelského webu Time Out, který podle hlasování místních obyvatel sestavil žebříček 19 měst, kde je cestování hromadnou dopravou pohoda. Praha obsadila druhé místo. Kde se taky dobře svezete?

Server položil zhruba 20 tisícům obyvatel padesátky velkých světových měst jednoduchou otázku: Je u vás cestování městskou hromadnou dopravou pohodlné? A na začátku dubna publikoval seznam měst, která se umístila nejlépe. Jsou mezi nimi především města, která se mohou pyšnit hustou sítí dopravy, což je jeden ze základních předpokladů toho, že lidé budou MHD opravdu využívat. Ze studie časopisu International Journal of Transportation z roku 2016 vyplynulo, že lidé se při volbě dopravy po městě nerozhodují ani tak podle ceny, jako podle dostupnosti. (Proto taky v místech, kde MHD nenabízí snadnou a rychlou alternativu k cestě autem, neubývá řidičů v autech ani poté, co se sníží cena jízdného v MHD.)

1. Berlín

Žebříčku vévodí Berlín, jehož systém MHD si pochvalovalo 97 % místních. Pohodlí, bezpečnost a to, že jezdí na čas, patřilo k nejčastěji zmiňovaným kladným stránkám.

2. Praha

Pražskou MHD kladně hodnotilo 96 % respondentů. Hustá síť MHD umožňuje snadné přemisťování mezi krásnými památkami, které cestovatelský server vyzdvihuje. Připomíná také jedinečnou estetiku metra s bublinovými reliéfy na trase A i pár artefaktů připomínajících období komunismu. Pro místní je výhodou bezesporu i to, že se mnozí z nich svezou zdarma, ať už to jsou děti, senioři nebo rodiče doprovázející dítě do tří let.

3. Tokio

Městská hromadná doprava v Tokiu, která dle serveru Time Out ročně obslouží nejvíc pasažérů na světě, uzavírá stupně vítězů na třetím místě. Ačkoli tam bývá ve špičce opravdu hlava na hlavě a vzhledem k velikosti města může složitá síť uzlů a tras působit jako labyrint, je dle hlasujících snadné se v ní zorientovat. A pověstná japonská preciznost a pečlivá údržba napomáhají tomu, že hromadnou dopravu v japonském hlavním městě hodnotí pozitivně 94 % lidí.

4. Kodaň

Hlavní město Dánska je nakloněno různým formám dopravy, které nahrazují individuální automobilovou dopravu. Když zrovna nemáte kolo, můžete se svézt vlakem, autobusem nebo třeba lodí. Na všechny dopravní prostředky stačí jeden lístek.

5. Stockholm

Dopravu ve švédské metropoli si chválí 93 % místních a není to jen díky tomu, že tamější metro alias tunnellbana se honosí názvem nejdelší umělecká galerie na světě. Na každé stanici metra můžete strávit delší čas a jen se kochat různým uměleckým ztvárněním.

Stanice metra T-Centralen ve Stockholmu, foto: Unsplash

Další místa, která bodovala:

6. Singapur
7. Hong Kong
8. Tchaj-pej
9. Šanghaj
10. Amsterdam
11. Londýn
12. Madrid
13. Edinburgh
14. Paříž
15. New York
16. Montreal
17. Chicago
18. Peking
19. Bombaj

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Oslava ženské spirituality: Žítkovské bohyně, česká královna senzibilů nebo papežka v...

Jak nejlépe oslavit dnešní Mezinárodní den žen? Co třeba připomínkou osudů odvážných, nonkonformních a moudrých žen, které historie nespravedlivě opomíjela. Teď je vyzdvihuje projekt...

Tereza Ramba: Čím míň mají děti hraček, tím důvtipněji si s nimi dokážou hrát

Rozhovor s herečkou Terezou Ramba o očistném stěhování do menšího, o tajemství spokojeného vztahu a o měřítku na radost.

Dara Rolins: Útokům bulváru čelím od deseti let. Že by dcera Laura pozornost neustála, se ale nebojím

  Právě teď jí ze všeho nejvíc chybí možnost vystupovat před živým publikem, protože hudba je pro Daru Rolins jedním...

Karolína Kurková: Kdysi mi jedna paní přečetla z ruky, že budu mít tři děti. A mám je

Supermodelka Karolína Kurková je krásná, vysoká, téměř bezchybná. Taky upovídaná a živě gestikulující, ale jinak máma jako každá jiná.
Zavří­t reklamu