Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Ve 106 letech nejstarší ženou na obálce módní bible Vogue

Dubnové číslo filipínské edice Vogue přináší na titulce portrét nejstarší filipínské tatérky Apo Whang-Od. „Koncept krásy se musí vyvíjet,“ říká šéfredaktorka časopisu.

Už dávno neplatí, že na obálku módního časopisu se může dostat pouze mladá, štíhlá a dokonalá modelka. Vogue se nebojí bořit stará pravidla. Na jejích titulkách už se objevila zpěvačka Lizzo nebo pákistánská aktivistka a bojovnice za práva žen Malala Yousafzai. Co se týče věku, podle CNN držela dosavadní rekord herečka Judi Dench, která se v roce 2020 fotila na cover britské Vogue v 85 letech.

Kdo je Apo Whang-Od?

Pokud byste chtěli navštívit tatérku známou také jako Maria Oggay, museli byste se vydat do horské vesnice Buscalan, což znamená přetrpět víc než dvanáctihodinovou jízdu z hlavního města Filipín Manily. Tady v horách není mobilní signál a Wi-Fi je tu vzácnost. Fotoeditorial nového vydání filipínské Vogue vás tam vezme.

Whang-Od je považována za jedinou žijící mambabatok své generace, tedy tatérku provozující tradiční umění kmene Kalinga. Stačí jí k tomu tříska z bambusu nebo stromu, na kterém rostou pomela, a voda smíchaná s uhlem. Kdysi si touto technikou zdobili paže domorodí bojovníci, obávaní lovci hlav. Ženy si nechávaly dělat tetování z jiných důvodů, kvůli kráse a podpoře plodnosti. V posledních patnácti letech za Whang-Od přicházejí především zahraniční turisté.

Z rozhovoru, který s Whang-Od vedl americký antropolog a spisovatel Lars Krutak, vyplývá, že se naučila tetovat v 16 letech od svého otce a v té době byla jedinou ženou, která toto řemeslo provozovala.

Tradice se předává pouze pokrevním příbuzným a Whang-Od už několik let zaučuje své dvě pravnučky. „Všichni mí přátelé, kteří tetovali, už zemřeli. Jsem jediná, kdo stále tetuje. Ale nebojím se, že tato tradice zanikne, protože učím další dvě mistryně,“ řekla Whang-Od v roce 2017 pro CNN Travel. „Tradice bude pokračovat tak dlouho, dokud budou přicházet lidé, kteří chtějí tetování. Já budu tetovat, dokud ještě vidím. Až se mi zamlží zrak, tak přestanu.“

Titulní strana Vogue, foto: Artu Nepomuceno/Vogue Philippines

Šéfredaktorka filipínské edice Vogue Bea Valdes prozradila, že na výběru ženy na titulku se v redakci všichni jednomyslně shodli. „Cítili jsme, že reprezentuje naše ideály toho, co je krásné na filipínské kultuře. Věříme, že koncept krásy se musí vyvíjet a zahrnovat rozmanité a inkluzivní tváře a postavy.“

Vychází 28. listopadu

5 inspirativních a motivačních knih, které si spoluvytváříte sami

Představujeme vám interaktivní knihy od českých autorek a autorů, které slouží k záznamům vašich emocí, zážitků nebo vzpomínek, a mohou pomoct zlepšit vztahy s blízkými i vztah k sobě.

5 dobrých zpráv, které vám pomohou zlepšit pondělní den

Představte si, že slavíte 100. narozeniny. Jaký asi povedete život a co budete dělat? Stoletá Britka Edith Murway-Traina zrovna trénuje na další soutěž ve...

Naslouchat, ale neradit! 10 tipů, jak se naučit partnera opravdu vnímat

Dobrá komunikace je základ spokojenosti ve vztazích, nestojí ale jen na mluvení a argumentaci. Možná ještě důležitější je umět druhému naslouchat. Ano, více naslouchat, méně mluvit.

Kouzlo vonných afrodiziak: Kde nosit parfém, abyste přilákali opačné pohlaví

Přesně si vybavuji, když jsem ji před lety poprvé ucítila – tuhle omamnou, štiplavě kořeněnou, přitom hřejivou vůni. Byla...

Výstava Prague Photo ukáže, jak vidí svět mladí fotografové

V úterý 18. října startuje čtrnáctý ročník přehlídky fotografií studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol, ale i etablovaných autorů. Svou tvorbu představí například Robert Carrithers, který spolupracoval s Keithem Haringem nebo Basquiatem.
Zavří­t reklamu