Pátek, 2 června, 2023
spot_img

5 nevšedních tipů, jak dát na dovolené životu nový směr

Je jedno, jestli jste u moře, u rybníka nebo na zahradě. Máme pár tipů, jak si opravdu užít a plně využít volno, abyste si nejen pořádně odpočinuli, ale také získali energii a nové impulsy do života.

Naši předkové vnímali léto odjakživa jako oslavu života, radosti a plodnosti. I vy to možná cítíte – po jaře, kdy vás ještě trápila únava z proběhlé zimy, se vám konečně vlila do žil energie a máte chuť neustále něco podnikat – ať už je to výlet do hor, grilovačka s přáteli či třeba dovolená na pláži. Tento energetický vrchol každého roku můžete využít pro to, abyste nově „nakopli“ svůj život a dali mu nový směr. Právě volné dny jsou k tomu totiž jako stvořené.

Odpojte se

Pokud si chcete svou dovolenou naplno užít, jako první vypněte mobilní telefon, nebo si alespoň každý den vyhraďte několik hodin bez něj. Určitě sami dobře víte, že nejlepším zážitkem od moře nebude dopoledne, které jste strávili lustrováním sociálních sítí. Využijte volno k tomu, že nemusíte být dostupní pro své klienty ani vedení firmy, a užívejte si reálný svět se všemi jeho úžasnými zvuky, vůněmi, barvami a zážitky.

Tip: Pořiďte si zápisník, například Můj deník vděčnosti, který použijete jako cestovatelský deník. Do něj si každý den zapisujte všechna dobrodružství a malé zázraky, které jste během svých cest zažili. Příběhy zapsané na papíře totiž na rozdíl od vzpomínek jen tak rychle nevyblednou.

Praktikujte mindfulness

Okamžik tady a teď, to je to jediné, co máme. Je škoda, že většina z nás často utíká do minulosti či přítomnosti, přemítá nad věcmi, které pak často nakonec vůbec nenastanou nebo už jsou naopak pasé. Dovolená je ideální příležitost učit se vnímat krásu toho, co se děje právě teď, a v každé chvíli nacházet důvod k radosti a oslavě.

Technika, která nás učí, jak být jen teď a tady a zbytečně se nerozptylovat tím, co bylo či co by mohlo být, se nazývá mindfulness. Certifikovaný lektor této metody Michal Dvořák doporučuje, jak ji trénovat. „Základem je najít si objekt pozorování, což může být například náš vlastní dech. Jen vnímejte své tělo, jak dýchá, aniž byste o svém dechu přemýšleli, hodnotili ho či se ho snažili jakkoli ovlivňovat. A kdykoli vás něco odvede pryč, nějaká myšlenka či zvuk, vždy se jen znovu a znovu vracejte zpět k dýchání. Takto rozvíjíte svou všímavost,“ říká Michal ve svém návodu na mindfulness meditaci.

Změňte svou rutinu

Mnoho lidí zná rčení, že na cestě k velkým změnám stačí postupně dělat malé kroky. Jaké malé kroky můžete udělat právě teď vy? Chcete každý den meditovat, praktikovat vděčnost nebo začít cvičit? O dovolené je vhodná doba, kdy s těmito změnami začít. Pokud si na nové činnosti zvyknete a stihnete si je během volných dní oblíbit, bude jednodušší je udržet i po návratu do běžné každodenní rutiny. Jedním z příkladů může být zapisování si kladných věcí do deníku vděčnosti, a tak postupné přenastavení mysli na pozitivno.

Pokud se vám nové zvyky nedaří dlouhodobě udržovat, přidáváme několik rad od životního kouče Jana Rygla, jak to můžete změnit:

1. Začněte s malými návyky, jež vám zaberou jen pár minut denně. Příkladem může být každý den přečíst pět stránek knihy.

2. Zvyšujte náročnost pomalu.

3. Rozdělte si jeden velký úkol na dva malé. Například místo toho, abyste vydrželi v meditaci 20 minut v kuse, zkuste třeba 10 minut ráno a 10 minut večer

4. Řiďte se pravidlem: Nikdy neminout dvakrát. Pokud tedy jeden den vynecháte, navažte hned další dny. Nevzdávejte se.

Reflektujte a děkujte

Doba strávená na dovolené je ideálním časem ke zhodnocení uplynulých týdnů a měsíců. Vyhraďte si alespoň jeden večer sami pro sebe a přemýšlejte nad tím, co se vám v uplynulé době podařilo a co byste naopak chtěli nyní změnit. Jste spokojeni s tím, kde se v životě právě nacházíte? Naplňuje vás stále vaše práce, nebo nastal čas porozhlédnout se po něčem jiném? Jak byste mohli vylepšit svůj vztah k sobě samému i k okolí? Čas, který těmto otázkám věnujete, je velmi cenný, neboť se týkají nejdůležitějších oblastí vašeho života.

Skvělou formou, jak v životě pustit to staré a nefunkční a přivítat to nové, je rituál vděčnosti. Přinášíme vám krátký návod inspirovaný článkem z knihy Novodobé ženské rituály.

Rituál vděčnosti za podpory čtyř elementů

Vzduch: Zapalte vykuřovadlo nebo vonnou tyčinku na očistu prostoru a k navození atmosféry.

Oheň: Připravte si několik papírků a na každý napište jednu věc, kterou chcete právě nyní propustit. Třeba strach z budoucnosti, vztek na partnera, bolest z rozchodu… U každého bodu se zároveň zamyslete nad tím, co pozitivního vám do života přinesl. Například strach můžeme považovat za ochránce, vztek nám zase ukazuje naše hranice… Postupně vše s poděkováním spalte v ohni svíčky.

Voda: Do poháru s vínem, vodou nebo šťávou postupně našeptejte vše, co do života chcete v novém období přijmout. Každé přání, které vyslovíte, zkuste procítit celým tělem, jako byste ho už měli. Poté pohár vypijte.

Země: Celý rituál můžete zakončit poděkováním svému tělu tím, že mu například skrze tanec či koupel projevíte vděčnost za to, že vás ve všem tak věrně podporuje.

Tvořte nové vize

Možná jste si sami všimli, že když máte na sebe víc času a prožíváte plně přítomný okamžik, třeba se zklidníte při pohledu na mořskou hladinu či západ slunce, přichází k vám neobyčejně zajímavé vize a nápady. Ne všechny možná budou hned realizovatelné. Alespoň některé z nich však můžete určitě využít, ať už jde o nápady, jak posunout své podnikání na vyšší level nebo jak zlepšit vztah s někým, na kom vám záleží. Tyto větší či menší potenciální změny si nezapomeňte během dovolené zaznamenat, ať můžete po příjezdu vše převést do praxe.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Je graffiti vandalismus, nebo umění?

Na to se pokouší odpovědět festival Off The Wall, který o víkendu na Kampě představí street art od zavedených i začínajících umělců od nás i ze světa. Chcete si taky zkusit legálně pomalovat zeď? Bude možnost.

Proč milujeme dobová dramata? Dle psychologů zlepšují mentální zdraví i sociální vazby

Do kin přichází druhý film z Panství Downton, ČT úspěšně reprízuje První republiku, Netflix si mne ruce nad sledovaností Bridgertonu a chystá další řady... Historické seriály jsou sázkou na jistotu.

Menstruační plavky = léto v pohodě. Moment, cože? Ano, menstruační plavky!

Zní vám to divně? Herečka Alena Doláková, plus size modelka Natálie Debnárová a další ženy, které se sešly při...

Třeštíkovi: Místo topení obraz na stěně

Nikdy nemuseli překonávat krizi. Shodli se na tom, jak vychovávat děti a že je důležitější mít doma obraz než...
Zavří­t reklamu