Každý z nás zažíváme stres na určitě úrovni. Rozdíl tkví v tom, jak na stres reagujeme a jak s ním pracujeme. To může mít velký vliv na naše zdraví a duševní pohodu. Americká organizace World Health Organisazion radí vypracovat takzvaný „stress management guide“ – strategii, jak se několik minut denně věnovat své duševní pohodě. Všichni víme, že k duševnímu klidu pomáhá dobrý spánek, zdravé jídlo a dostatek pohybu. V tomto článku se vás ale navedeme na dva konkrétní způsoby, jejíž denní praktikování pomohou pozvednout vaši životní radost – dechová cvičení a líbání.
Dýchej
Poznáte na svém dechu, když jste ve stresu? Jste-li v nervovém vypětí, váš dech je mělký a dýcháte zejména v horní části hrudníku. Může se dostavit i hyperventilace, která prodlužuje pocity rozrušení. Akutní stresovou situaci je možné řešit vědomým dechem, při kterém používáte bránici. Například dech do břicha pomáhá k uklidnění a přináší řadu zdravotních benefitů. A ačkoli je člověk jen jeden z živočichů, kteří dokážou vědomě pracovat s dechem, umí to rozhodně nejlépe. Pojďte do svého denního režimu zapojit třeba tato cvičení…
Hluboký vědomý dech nosem po ránu
Jogíni věří, že ve svém životě disponujeme určitým počtem dechů. Jak rychle je využijeme, je jen na nás. Pomalým hlubokým dechem si tedy prodlužujeme život. Jógové dýchání je tradičně dýchání nosem. Jedním z důvodů, proč jogíni dýchají nosem je to, že u dechu udržují pozornost. Zkuste se třeba po ránu nadechnout a vydechnout zhluboka několika pomalými dechy nosem. Sledujte, jak se vzduch dotýká nosních dírek, když se nadechujete a když vydechujete. Jaká je jeho teplota? Zkuste chviličku vydržet pozorností pouze u dýchání nosem a uvidíte, že klid se brzy dostaví.
Prodloužený výdech
Dech s prodlouženým výdechem velmi uklidňuje nervovou soustavu. Jednoduše se nadechněte nosem na tři až čtyři doby (počítejte si v duchu) a vydechněte alespoň dvakrát tak dlouho. Vydržte až tři minuty a znovu pozorujte, jak se vám hlava postupně uvolňuje od přebytečných myšlenek a čas se zpomaluje.
Jogínské břišní dýchání s prodlouženým výdechem
Toto dýchání propojuje výše zmíněné dva dechy. Dýchejte nosem, to už umíme. Tentokrát ale položíte ruce na břicho. Věnujte pozornost tomu, jak se vaše břicho plní vzduchem. Dýchejte do svých dlaní a pozorujte, jak se vaše břicho zvedá a klesá. Vydechujte ústy alespoň dvakrát až třikrát déle, než je váš nádech. Ujistěte se, že máte uvolněný krk a ramena a volně naplňujete a vyprazdňujete vaše plíce.
Líbejte se
Bylo prokázáno, že v momentu polibku se uvolňují endorfiny, snižuje se hladina kortizolu – stresového hormonu. Vyplavený oxytocin, dopamin i serotonin způsobují pocit euforie a povzbuzují pocity náklonnosti a spojení. Oxytocin, který snižuje úzkost a zvyšuje pohodu, je chemicky spjatý s párovým spojením a všeobecně zlepšuje uspokojení ve vztazích.
V jedné studii z roku 2016 zjistili vědci, že lidé, kteří se více líbají, jsou spokojenější se svým vzhledem.
Podle Andrey Demirjian, autorky knihy „Líbání: Vše, co jste kdy chtěli vědět o jedné z nejsladších radostí života“, zrychluje líbání vaši srdeční frekvenci. Rozšiřují se krevní cévy, zvýší se průtok krve a okamžitě dochází ke snížení krevního tlaku. Takže to znamená, že je líbání dobré pro vaše srdce, a to doslova. A nakonec to nejlepší. Líbání může zapojit 2 až 34 obličejových svalů. Časté líbání, pokud jste opravdu v plné akci, zvyšuje produkci kollagenu, který přispívá k pevnější a stále mladistvé pleti. Tak tedy, zapojte do svých dnů více polibků…
Francouzský polibek
Záznamy o vášnivém francouzském polibku najdeme už u Ovidia a staří Římané mu prý říkali „polibek duše“. Ve středověku se objevil název „florentinský polibek“ a podle tehdejší církve byl považován za těžký hřích. Americká vědkyně Sheril Kirshenbaumová ve své knize The Science of Kissing (Líbání jako věda) tvrdí, že spojení „francouzský polibek“ se v angličtině objevilo v roce 1923 prý jej zavedli Britové a Američané, kteří tak vzpomínali nejen na lingvistické, ale i opravdové propojení s jazykem francouzských žen. V USA se doteky jazykem rozšířily až po druhé světové válce. Dnes je líbání jazykem nejen běžné, ale dokonce je považováno za jednu z nejkrásnějších cest, jak uvolnit stres. Zkuste do běžných dní zapojit trošku více jazýčku. Uvidíte, jak vám to prospěje.
Andělský polibek
Jemný a láskyplný polibek položený na víčka, koutky očí či do vlasů přináší něhu a symbolizuje péči a ochranu. Andělský polibek můžete věnovat svému partnerovi, svému dítěti, když ho uspáváte, nebo třeba svému prarodiči. Nebojte se používat líbání jako způsob komunikace. Uvolníte vás i toho, koho líbáte.
Letmý polibek
Letmý polibek, který přistane jen tak, může být víc než tisíc slov. Může být hravý a koketní anebo třeba roztomilý. Valér emocí může být u polibku různý a rozhodne přinese impuls k tomu, že se dotyčný dostane z hlavy do těla a o to nám jde.
Mimochodem, už jste někdy dali polibek sami sobě? Třeba jen tak z legrace na ramínko? Zkuste to, už jen pro ten úsměv, který to přinese, se to vyplatí. Přeji vám, ať se prodýcháte a prolíbáte těžkými chvílemi.