Čtvrtek, 30 března, 2023
spot_img

Ester Rišková zachraňuje týrané a vysloužilé dostihové koně

Když se před pár lety rozhodla koupit ex-dostihovou klisnu Relace, která měla kvůli nezvladatelné povaze skončit na jatkách, neměla tušení, jak moc se tím změní její vlastní život.

Měla s koňmi pár zkušeností a věřila si, že to zvládne i s problematickým koněm. Zvládla to, přestože narazila na spoustu překážek, které se jí nepřestávají stavět do cesty. Opustila městský život v Praze, v roce 2019 založila spolek Druhá šance, postupně zvířatům zasvětila celý svůj život a nikdy to nevzdala, i když musela výrazně slevit ze svého pohodlí.

Hledání domova

Prvního koně si pořizovala v roce 2017 ještě s tehdejším partnerem, ten však v péči o rozrůstající se stádo, ke kterému navíc přibylo pár opuštěných koček a pes z útulku, neviděl své poslání a Ester zůstala na všechno sama. Půl roku žila z vlastního rozhodnutí prakticky ve stáji s koňmi, v zimě, bez pračky a bez sprchy, protože zkrátka nedokázala koně nechat napospas osudu. Náklady na časově a fyzicky náročnou péči zpočátku hradila ze svého, brzy se ale bez sponzorů neobešla. Dvakrát se se zvířaty musela nedobrovolně stěhovat a snila o tom, že najde pro všechny trvalý, ideální domov.

Nedává naději na klidné dožití pouze starým koňům po ukončení dostihové kariéry. Bere pod svá křídla koně, kteří by v nevyhovujících podmínkách psychicky strádali, poskytuje pomoc nemocným koňům, dočasnou péči koňům týraným nebo jednoduše těm, kteří jinak nemají kam jít.

„Česká republika nemá státem dotovaný útulek pro velká zvířata, organizace starající se o koně či jiná hospodářská zvířata nejsou ani státem podporovány,“ vysvětlovala Ester loni, když zakládala sbírku pro svůj spolek na Hithitu. „Kauz s týráním koní přibývá a v tomto případě naráží obce, které musí toto týrání řešit, na velký problém, kam s odebranými zvířaty. I z tohoto důvodu se kauzy táhnou měsíce, ba i roky a zvířata jsou mezitím často utýrána k smrti. I v těchto případech chci být nápomocna, bohužel bez vlastních prostor a fungujícího zázemí to nepůjde.“

Už je jich deset

Vedle péče o zvířata se také snaží vést ostatní lidi k respektu a úctě k přírodě. Věří, že lidem může udělat radost jen to, že budou v přítomnosti koně, pohladí si ho nebo ho vezmou na procházku. Na projížďky ale bere jen opravdu lehké jezdce a děti.

Její nasazení bylo jedním z důvodů, proč v loňském roce získala od Nadace Lilie & Karla Janečkových ocenění Laskavec. A udělením titulu to neskončilo. Ester se tím zařadila do široké komunity pozitivně naladěných společensky aktivních osob, které si vzájemně pomáhají, když je potřeba. Díky nim konečně mohla letos přestěhovat zvířata do vyhovujících prostor a našla pomocnou ruku, když si tu svoji zlomila a přišla kvůli tomu o práci.

Její stádo momentálně tvoří devět koní a jeden poník. Klisna Relace, kterou to kdysi všechno začalo, je stále mezi nimi.

Chcete-li příspět na provoz spolku a veterinární péči, využijte transparentní účet č. 5629644359/0800.

 

Vychází 29. března

Restaurace, kde chutnalo Johnu Travoltovi či Tomu Jonesovi

Přijměte pozvání do restuarace Le Grill. Při posezení v kouzelné zahradě mezi zelení a živými pávy zapomenete na to, že jste v rušném centru Prahy.

Luxus na závodní dráze: Jezdce ze hry Gran Turismo obléká Dior

Nejprodávanější herní série pro PlayStation se spojila s módním domem Dior, který návrhem auta a kolekce pro závodníka vstupuje do virtuálního světa.

Kam na výlet? Vyrazte za letošními nejlepšími počiny české architektury

Patnáct staveb a rekonstrukcí nominovaných na Českou cenu architektury je veřejně přístupných. Možná máte některou z nich za humny....

Pavlína Saudková a její život ve stínu muže: Naučila jsem se chodit dva kroky za Janem

Novinářka, fotografka a matka tří dětí Pavlína Saudková působí velmi skromným a ve svých jedenačtyřiceti letech až dívčím dojmem....

Sluchátka budoucnosti jsou vyrobeny z hub a pavoučího hedvábí

Představte si, že byste si cestou do práce svoje oblíbené hitovky pouštěli do sluchátek, které jsou z části vyrobené...
Zavří­t reklamu