Středa, 27 září, 2023

Aplikace navrhne menu z potravin, které brzy expirují. „Že někdo jídlo nedojí, už ale neovlivníme,“ říká manažerka Manifesto Marketu

Vytříděný gastroodpad je skvělý obnovitelný zdroj. Tříděný gastroodpad však zatím není v Česku běžný, objednat svoz je drahé. Věřím, že se to s vyšší poptávkou restaurací změní,“ nastiňuje budoucnost českých restaurací Šárka Fronček, sustainability manažerka gastro konceptu Manifesto Market, která pro WHAT vyplnila udržitelný dotazník.

Jak řešíte udržitelnost v kuchyni?

Základem je dobré plánování jídelníčku. V mnohém pomáhají technologie, třeba aplikace upozorňující na expiraci ingrediencí navrhuje jídla, která je třeba připravit. V Manifestu se samozřejmě snažíme vařit zero waste, ale že někdo jídlo nedojí, to už neovlivníme. Třídíme gastroodpad, což by myslím měla být povinnost každého gastronomického zařízení. Vytříděný gastroodpad je obnovitelný zdroj, který se využívá na výrobu bioplynu. Můžeme s ním topit, pohánět auta nebo ohřívat vodu, je to vlastně čistá bioenergie. Pokud gastroodpad vyhodíme do směsného odpadu, skončí na skládkách, kde vypouští do ovzduší skleníkové plyny a společnost stojí extra peníze tento odpad likvidovat.

Pro Manifesto je udržitelnost jedním z klíčových témat. Jak se promítla do architektonického řešení objektu?

Nejvýznamnějším udržitelným aspektem našeho konceptu je možnost se kamkoliv přemístit. Nemusíme stavět základy nebo budovat složitou infrastrukturu. Nynější Manifesto Anděl je z velké části poskládáno z kontejnerů a materiálů, které byly použity na Manifesta na Florenci a Smíchově. Dá se tedy mluvit o architektonickém upcyclingu”.

Čím jste vy osobně přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Cokoliv jde, se snažím koupit z druhé ruky. Protože nejudržitelnější produkt je ten, který se nemusel vyrobit.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Aktuálně mám asi nejčernější svědomí z používání jednorázových dětských plenek. Jedna plenka vygeneruje 145 g oxidu uhličitého, a když si představím, kolik jich spotřebujeme za den, měsíc, rok, je mi z toho úzko. Obdivuji svou kamarádku, která razí bezplenkovou metodu i se dvěma dětmi. Uvidíme, třeba se s druhým miminkem hecnu. Ráda bych.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Nejčastěji se snažím opravit oblečení. Zrovna nedávno jsme manželovi nechali opravit jeho oblíbené caterpillary. Pes mu rozkousal koženou část kolem kotníku, ale švec boty opravil k nepoznání. Občas stačí šikovné ruce a oblíbené boty mohou být za pár kaček jako nové.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo ji poslala znovu do oběhu?

Nedávno jsme se přestěhovali do domu, který byl od sklepa až po půdu plný věcí. Bývalá paní majitelka pracovala ve vetešnictví a spoustu práce si nosila domů. Naše vesnice má svou FB stránku s bazárkem – byl to super seznamovací nástroj! Kolikrát i blbostí uděláte někomu jinému radost nebo mu alespoň usnadníte život. Jedné rodině z vesnice bohužel částečně vyhořel barák. Nešťastná nehoda, kočka shodila svíčku, bohužel přišli o veškerý nábytek a ten náš jim uděl radost. Taky doporučuji web nevyhazujto.cz, některé naše věci putovaly například do muzea hraček v Brně nebo jako rekvizity do televize.

Kdy jste naposledy jela hromadnou dopravou?

Do Prahy jezdím vlakem, kde se také pohybuji hromadnou dopravou.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

V souvislosti s udržitelností bych zmínila Petra Daniše, ekopedagoga. Mluví o ekologických tématech s lehkostí a stejně jako já věří ve vzdělávání dětí a mladých lidí.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Když jsem v knihkupectví mezi mezi novinkami objevila Zachraňme planetu od Franka Schätzinga. Potěšilo mě, že se podobný typ literatury dostává mezi populární četbu. A taky mi udělala velkou radost první úroda z naší zahrádky.

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Foto:  Lucie Robinson

Jiří Langmajer: Před kamerou mě neustále jen svlíkali a nadále asi...

On o ní mluví jako o „skryté černé mambě“, ona ho i v civilu oslovuje „tati“. Jiří Langmajer a Martina Babišová, kteří hrají otce...

Jinak než lokálně a udržitelně to ani nešlo, říkají tvůrci značky youngprimitive

Možná máte doma jejich legíny. Byli jedni z prvních, kteří u nás vyráběli kvalitní legíny s originálním designem. Dnes sázejí na přírodní materiály a minimalismus, ale i na umělou inteligenci.

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl...

Studentka na Instagramu radí, jak si ušít nebo upravit něco na sebe. Sledují ji tisíce lidí

Veronika Dušková je v šití samouk. Od 15 let šije oblečení pro sebe i své blízké, o tvůrčí postupy se dělí na sociálních sítích, kde také přináší tipy, jak poznat kvalitní materiály a jak se dobře obléct i s minimem peněz.
Zavří­t reklamu