Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

8 tipů, jak důstojně skloubit péči o dítě a kariéru

Snad nikdy nebylo tolik rolí, ve kterých se pracující matky ocitají během jednoho dne, z minuty na minutu. Od asistentky po manažerku, kuchařku, taxikářku až po milující partnerku. Jak to všechno zvládnout, nezbláznit se a naopak i z téhle divoké doby vytěžit maximum?

1. Nic nemusí být hotovo najednou

Za normálních okolností by člověk řekl, že cesta je uvědomovat si, po čem toužíme, a umět věci pojmenovat. Jenže v současné době nemáme mnohdy ani čas na to si něco uvědomovat. A proto si připomínejte, že ne vše musí být hotovo hned. A že říct si o pomoc rozhodně není výraz slabošství.

„Jsme matkami, manželkami, kamarádkami, také dcerami, sestrami…, ale hlavně jsme úplně obyčejnými ženami. Nezapomínejte, že sebedestrukce nevede k ničemu dobrému. Pokud se naučíme najít harmonii mezi povinnostmi, radostmi a především odpočinkem, bude svět okamžitě růžovější,“ radí Štěpánka Štrougalová, maminka čtyř dětí a majitelka dětského plaveckého centra Juklík.

2. Kdo má plán, ví

Současná ekonomická situace nahrává tomu, že velké množství maminek alespoň částečně pracuje. Navíc se kromě práce musí věnovat domovu, vařit a taky, světe div se, chce mít alespoň někdy chvilku pro sebe. Pokud chcete všechno stihnout, je organizace času to nejdůležitější. Ale ne, že si to jen projedete v hlavě. Opravdu je nutné promyslet si celý den. Věnujte proto denně alespoň deset minut poctivému plánování. Přípravy dalšího dne se vyplatí dělat pravidelně – ideálně večer nebo ráno. Proces se zautomatizuje a usnadní vám chod dnů příštích.

3. Nešetřete na sobě s jídlem

Výběr potravin, vaření a chystání jídla pro děti i partnera zabere spoustu času. Pokud tedy nevaří on, čímž by ušetřil spousta času. Ovšem u matek, které pracují a jsou tedy v poklusu, je realita trochu jiná. Nikdy nezapomínejte na sebe. I vy, jako maminka, budete potřebovat dostatek energie. A tu rozhodně nezískáte nekvalitním rychlým stravováním. Takže alespoň jedno teplé jídlo denně a ještě navíc takové, které nejen zasytí, ale bude i zdravé. Vařit si ho nemusíte, stačí si jej objednat anebo připravit den dopředu.

4. „Nejdříve nasaďte masku sobě“

Jak je o nás známo, my ženy máme tendenci obětovat se ostatním. To ale dlouhodobě rozhodně nevede ke spokojenosti žádné strany. Poctivě si naplánujte čas jenom pro sebe. Uvidíte, kolik vám tato pravidelnost dodá energie. „Pokud máte úplně malinké miminko, stačí si užít i krásných dvacet minut. Může to být malá procházka nebo klidná chvíle se sklenkou dobrého vína a pár stránkami oblíbené knihy,“ radí Štepánka Štrougalová. Naučte se hýčkat tyto okamžiky a nebuďte čtyřiadvacet hodin denně za nepostradatelnou. Obzvlášť pokud máte partnera.

5. Problém si přejmenujte na výzvu

Během dne narazíte na spoustu neplánovaných překážek, můžeme je nazvat slovem problém. Ale jak někdo moudrý kdysi pravil, z problému vždy lze udělat příležitost. Ale teď vážně. Zkuste řešit jen ty, které opravdu ohrožují klidný chod života. Uvidíte, kolik volného času najednou získáte. A i váš mozek bude rád, že nebude v takovém zápřahu. Vždyť je vlastně jedno, co si vaše dítě ráno obleče. A že si k večeři dáte chleba s máslem místo rajské omáčky? Kdo to takhle ještě neudělal, ať hodí kamenem. Situace se jenom změnou pojmenování stanou řešitelnějšími.

6. Když nemůžeš, tak… zastav

Asi každá máma to zná. Nestíhání, vše vám padá doma i v práci na hlavu? Koš se špinavým prádlem přetéká a termíny v práci hoří? A co bude k večeři, mami? Věřte ostatním a delegujte úkoly na kohokoliv, kdo je v domácnosti (kojence z tohoto úkolu omlouváme). Úkoly budou možná trošku jinak provedené, ale za zkoušku to určitě stojí. Zkuste děti motivovat, uklizený pokoj, vynesené odpadky nebo podobné činnosti můžete odměňovat. Budou se víc snažit.

7. Mobil – dobrý sluha, zlý pán

„Tohle MUSÍM vyřešit.“ Slyšíte se? V dnešní době je víceméně nemožné nepropadnout mobilnímu šílenství. A tak si nastavte stejná pravidla, jako dáváte svým mobilochtivým potomkům. Pokud máte vymezený čas s dětmi, odložte telefon (i notebook). Nakoukněte, kdo volá, a pokud to zrovna nehoří, vyřiďte tento hovor později. Užívejte si danou chvilku a nenechte se vtahovat do dalšího přívalu informací. Nejvíce vás totiž naplní žít intenzivně danou chvílí a nerozptylovat pozornost mezi dalších deset věcí.

8. Rozmazlujte se

A nakonec přidáváme tento bod, protože je jeden z nejdůležitějších. Stejně jako si děláte čas pro děti, manžela, tak se stejnou pečlivostí plánujte čas i pro sebe. Ne nadarmo se říká „šťastná maminka – spokojené dítě“. Je důležité si ale uvědomit, že některé sny si nelze splnit hned. Pokud si je přesně pojmenujete a sepíšete kroky, které k jejich dosažení povedou, jste jim výrazně blíže. Držíme palce, a jak praví génius: Když nejde o život, jde o …

Vychází 28. listopadu

Originální velikonoční dort podle blogu Na skok v kuchyni

Že se letos Velikonoce asi ani vzdáleně nebudou podobat těm minulým, je už jasné. Občas ale změna nemusí být špatná. Alespoň v kuchyni. Pojměte...

Zázvorové kuře s červenou rýží podle kuchařky Jím-Nejím

Potravinové alergie a intolerance trápí nejednoho z nás. I proto se Jana Pechmanová pustila do výběru 80 klasických i moderních receptů na vydatné snídaně,...

Starožitnictví je esencí udržitelnosti, říká starožitník Martin Cinolter

Martin Cinolter je vedle starožitností také expertem na drahé kameny. Jeho Antiques Cinolter navštěvují hollywoodští herci i „obyčejní lidé“, kteří hledají něco výjimečného.

Judit Bárdos: V Maďarsku se někdy problémy řeší příliš vášnivě

Narodila se na Slovensku, má maďarskou krev. Loni se vdala za Čecha a změnila jméno na Judit Pecháček. Ačkoli byste možná předpokládali, že má herečka temperamentu na rozdávání, popisuje svoji povahu spíš jako krotkou. Jak vnímá Čechy a které ženy ji ovlivnily?

Hvězdami filmu Planeta Praha jsou roháč, slípka, muflon a plch

Město je překvapivě plné fascinující přírody a zvířecích dobrodružství. Odhaluje to novinka od tvůrců úspěšného dokumentu Planeta Česko, která právě přichází do kin.
Zavří­t reklamu