Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Pomoc pro všechny zasažené válkou na Blízkém východě

Lidem, kteří v těchto dnech přicházejí z Izraele či Palestiny, otevírají své dveře organizace, jež se dlouhodobě starají o matky a děti v nouzi. Pomoc potřebují i zvířata, která zůstala v oblastech bojů. Jak můžete přispět?


V ranních hodinách 7. října zaútočila teroristická organizace Hamás na Izrael, který útok opětoval. Krutou válkou trpí nejvíce obyčejní lidé, ale i zvířata. Dali jsme dohromady možnosti, jak pomoct i kam se mohou obracet ti, kteří utíkají před válkou.

Šatník

Do Šatníku můžete nosit především dětské, ale i dámské oblečení, boty, hračky či potřeby pro děti, které si tu pak mohou vyzvedávat primárně samoživitelky. Po začátku války na Ukrajině se pomoc rozšířila i na ukrajinské ženy. Už před několika dny zakladatelka Šatníku Nora Fridrichová na Facebooku deklarovala pomoc jak lidem, kteří nyní utíkají z Izraele, tak palestinským rodinám. „Rozumím velmi dobře tomu, že ne každý z Gazy je terorista,“ napsala. Rodiny z dané oblasti nejsou připraveny na naši zimu, proto se pro ně bude hodit teplé oblečení. „Pokud máte někoho takového v dosahu, prosím, vyřidte naše srdečně pozvání a napište nám na info@satnikpraha.cz,“ uvedla Nora Fridrichová.

Šatník Praha
Holešovická tržnice, budova 19
Praha 7
Otevřeno denně od 10 do 17 hodin

Minimimi

Karolína Ruppert po vypuknutí války na Ukrajině začala ze dne na den nabízet humanitární pomoc matkám, které sem přicházely ze zasažené oblasti a ocitly se bez prostředků. Karolínin projekt pomáhá také českým maminkám a těhotným, jež se dostaly do finanční tísně. Sem můžete směrovat oblečení a potřeby pro ženy, miminka a děti do tří let. Ať už jsou to věci do porodnice pro matku i dítě, kočárky či postýlky. Momentálně je větší zájem o zimní overaly. Nyní Karolína na sociálních sítích přislíbila pomoc pro všechny maminky, které utíkají před válkou na Blízkém východě a jsou krátce před nebo po porodu. Dokáže jim zajistit také odbornou pomoc nebo třeba pomoc s objednáním do porodnice. Matky se mohou ozvat na e-mail Minimimihelp@gmail.com.

Finančně můžete všem matkám v nouzi přispět prostřednictvím sbírky na platformě Znesnáze21.

Minimimi
Eliášova 46
Praha 6
Otevřeno od pondělí do pátku 10 – 18 hodin (po předchozí domluvě)

Dobrodějna

Na pomoc samoživitelům, seniorům a uprchlíkům z Ukrajina se zaměřuje charitativní projekt Nadačního fondu Veroniky Kašákové. Nyní se Dobrodějna také rozhodla otevřít dveře všem rodinám, které musely opustit své domovy v Izraeli a Pásmu Gazy. Do Dobrodějny můžete věnovat oblečení, trvanlivé potraviny, mléko pro děti nebo drogistické zboží. „Nepohrdneme ničím, co doma nepoužíváte a je funkční, od hrnců a pánví, přes oblečení až po povlečení a ručníky,“ doplňuje Eva Juščáková z NF.

Dobrodějna
Milady Horákové 99
Praha 7
Otevřeno pondělí a středa 17 – 19 hodin, v pátek 15 – 17 hodin

FINANČNÍ SBÍRKY
Znesnáze21 – SOS Izrael

JUDr. Hana Frištenská, autorka knihy Každému jeho Izrael a členka dozorčí rady Nadačního fondu Obětem holocaustu, a JUDr. Zuzana Wirthová, hudebnice věnující se židovské hudbě, na platformě Znesnáze21 založily sbírku SOS Izrael, jejíž výtěžek je přímo určen na pomoc evakuovaným obyvatelům jižního Izraele a konkrétním rodinám z kibuců. Jedním z patronů sbírky je vrchní zemský rabín Karol Sidon. Přispět můžete také přes speciální dárcovské SMS, které jsou uvedeny v obrázku.

Lékaři bez hranic

Humanitární nezisková organizace poskytuje nestranně, nezávisle a neutrálně lékařskou péči všude tam, kde je potřeba. Pomáhá i v Gaze, kde provozuje jednu kliniku a podporuje tři nemocnice. Dvě z nich už byly bombardované. Lidem na obléhaném území docházejí zásoby jídla, vody i zdravotnického materiálu. „Například v nemocnicích ministerstva zdravotnictví zaměstnanci hlásí, že jim dochází jak anestetika, tak léky proti bolesti. Do nemocnice Al Awda jsme přesunuli naše dvouměsíční krizové rezervy, ale za pouhé tři dny se spotřeboval materiál, který je za normálních podmínek určený na tři týdny,“ říká Darwin Diaz, koordinátor zdravotnických aktivit Lékařů bez hranic v Gaze. Přispět na aktivity Lékařů bez hranic můžete prostřednictvím jejich stránek nebo přímo na účet 111333/2700.

POMOC ZVÍŘATŮM

Projekt Vegan Fighter shrnul možnosti pomoci zvířatům, která trpí v důsledku aktuální situace a zůstávají v oblasti. Ve facebookovém příspěvku najdete odkazy na organizace a útulky, které zvířatům v celém regionu poskytují pomoc nebo se chystají na evakuace.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Kam za uměním? Na vlakové nádraží!

Festival m³ / Umění v prostoru přináší umění mezi lidi, do ulic a veřejných prostranství. Letošní ročník obsadil vlaková nádraží v Praze a okolí.

Rouška je pohromou pro pleť. Zjistěte, jak o namáhanou pokožku správně pečovat a předejít jejímu stárnutí

Náš vzhled již nějaký čas dostává nový rozměr – rouška se stala naší každodenní součástí a vypadá to, že...

Zapojte se do naší soutěže a získejte vánoční panenku Barbie

Asi každá malá holčička by pod stromečkem ráda našla panenku. Pokud jste ještě pro svou dceru žádnou nesehnali, určitě...

Judit Bárdos: V Maďarsku se někdy problémy řeší příliš vášnivě

Narodila se na Slovensku, má maďarskou krev. Loni se vdala za Čecha a změnila jméno na Judit Pecháček. Ačkoli byste možná předpokládali, že má herečka temperamentu na rozdávání, popisuje svoji povahu spíš jako krotkou. Jak vnímá Čechy a které ženy ji ovlivnily?
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu