Zase tu máme pondělí, což znamená, že přinášíme další várku pozitivních informací, které mohou pomoct zlepšit den.
Kafe na sluníčku
Průvodců po výborných gastropodnicích v různých koutech světa existuje nespočet. Ale kdyby tak existovala nějaká aplikace, která by poradila, kam v okolí zamířit, pokud si chcete dát kávu nebo občerstvení na sluníčku… Existuje. Jmenuje se SunSeekr a vymyslel ji architekt Mo Dawod. Na stránce sunseekr.com se můžete podívat, na které zahrádky zrovna dopadají sluneční paprsky a kde si posedíte ve stínu. Umožňuje zkoumat kavárny, hospody a restaurace v různých denních dobách, a tak si můžete návštěvu naplánovat tak, abyste nachytali co nejvíc vitaminu D.
Alchymisté by měli radost
„Patláma, patláma a žbrluch!“ vysvětloval ve filmu Císařův pekař jeden z alchymistů císaři Rudolfovi II. postup (zatím neúspěšné) výroby zlata ze švestek. Jiný vědec tehdejší doby se ve snaze získat zlato pokoušel kladivem rozbít atom olova. Tato metoda ke zdárnému cíli nevede, fyzikům z CERNu se však podařilo vytvořit zlato z olova jiným způsobem. V hadronovém urychlovači při ultraperiferních srážkách dvou jader olova se díky jejich silným magnetickým polím z jádra vytrhnou protony a podle toho, kolik jich je, dochází k proměně v thalium, rtuť nebo právě zlato. Změna je nicméně tak krátká a množství zlata tak mizivé, že by to nepostřehl žádný alchymista se sebelepší lupou.
Ženské vítězství
Triatlon je poměrně těžká komplexní disciplína. Pro větší borce, keří zvládnou dvojnásobný zápřah, je tu Iron Man. A mezi nejnáročnější pak patří závod Himalayan Xtri, který se koná v Nepálu. Je to Iron Man odehrávající se v nejvyšší nadmořské výšce – závěrečný maraton se běží až do výšky 4000 m n. m. Slovenská triatlonistka a vytrvalostní běžkyně Nikola Čorbová se letos 11. května zapsala do historie, když se jí tento extrémní závod podařilo vyhrát – jako první ženě vůbec. Čas? 17 hodin a 8 minut. Před dvěma lety himálajský závod světové série Xtri vyhrál Čech Petr Vabroušek.
Nova je zelenější
Televize Nova, která je u nás průkopníkem v oblasti zeleného natáčení, se může pochlubit tím, že už nadpoloviční většina její tvorby probíhá dle zásad green filmingu. Tedy že se při výrobě hledí na snižování odpadu a jeho recyklaci, efektivní plánování dopravy nebo využívání lokálních dodavatelů, neplýtvá se vodou, energiemi ani jídlem. V roce 2024 získalo 60 procent jejích pořadů oficiální mezinárodní certifikaci BAFTA albert, která hodnotí ekologický dopad audiovize. Certifikaci má třeba seriál Ulice nebo reality show Extrémní proměny a taky chystané novinky: seriály Monyová a Metoda Markovič: Straka. Do konce letošního roku si Nova dala za cíl mít certifikovaných 70 procent pořadů.
Naděje z registru
Před dvěma měsíci rezonoval na sociálních sítích případ Madlenky s poruchou krvetvorby, pro kterou se akutně hledal dárce kostní dřeně. Výzva vyburcovala přes dvacet tisíc lidí, kteří se šli zapsat do registru dárců. Nedávno tatínek Madlenky oznámil, že se zdravotní stav jeho dcery díky stávající léčbě zlepšuje a její tělo znovu začalo produkovat krvetvorné buňky. Holčička ještě nemá vyhráno, ale už nemusí brát tolik léků a může třeba chodit ven bez respirátoru. Ideální dárce pro ni se stále hledá, kdyby byl nakonec potřeba, nicméně náborové akce, které se spustily po medializaci jejího případu, už přinesly naději několika jiným pacientům. Například student farmacie Kevin Děcký z Ostravy se ihned po té, co se jeho data objevila v mezinárodním registru, dozvěděl o možné shodě s kanadským pacientem, který čeká na transplantaci.