Středa, 7 června, 2023
spot_img

5 dobrých zpráv, které vám pomohou zlepšit pondělní den

Představte si, že slavíte 100. narozeniny. Jaký asi povedete život a co budete dělat? Stoletá Britka Edith Murway-Traina zrovna trénuje na další soutěž ve vzpírání, s nímž začala před devíti lety, a těší se na nové vydání Guinnessovy knihy rekordů, kam se dostala jako nejstarší vzpěračka na světě. Co dodat? Že nikdy není pozdě, všechno je možné a každý může vyniknout. Další povzbudivé a pozitivní zprávy následují.

1.

Pražané s Lítačkou a předplaceným kuponem (na měsíc až rok) si mohou zdarma půjčit sdílené kolo na 15 minut, a to až čtyřikrát denně. Už jste to zkusili? Projekt bude ve zkušebním provozu několik měsíců, poté se zhodnotí, jak bude pokračovat dál.

2.

Do Temže se vrací život. Řeka protékající Londýnem byla v polovině 20. století považována za živočichůprostou, lepší kvalita vody však nyní umožnila návrat úhořů, mořských koníků nebo víc než tří tisícovek tuleňů.

3.

Svijonožci, mořští korýši, kteří se umí pevně přisát na jakýkoli povrch, inspirovali výzkumníky z Massachusettského technologického institutu při vývoji zdravotnického lepidla, jež dokáže zabránit krvácení a bezpečně uzavře ránu do 15 vteřin. Nyní používaná lepidla jsou vhodná spíš na menší zranění a trvá déle, než zaberou. Nově testovaná látka oproti nim prokázala až osminásobně lepší odolnost a nabízí řešení pro případy, kdy jde o čas.

4.

Japonský Google vyvíjí technologii, která umožní nevidomým sportovcům, aby si mohli jít sami bezpečně zaběhat. Aplikace v telefonu sleduje dráhu a při vychýlení z trasy vydává varovný signál.

5.

Start-up Climeworks se pustil do boje s oteplováním souvisícím s emisemi. Na Islandu uvedl do provozu největší zařízení na světě, které zachytává CO2 ze vzduchu. Smíchá se pak s vodou a pumpuje se pod zem, kde se postupně promění v horninu. Provoz je čistý – pohání ho energie z geotermální elektrárny. Technologie je v začátcích, tudíž zatím dost nákladná. Po světě teď funguje patnáct takových lapačů CO2. Tvůrci vynálezu, který maže uhlíkovou stopu, věří, že se jeho využití časem rozšíří.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

5 pozitivních zpráv, které vám zvednou náladu

Víte, že nastává nejdelší zatmění Měsíce století? A že na rýmu vám pomůže orgasmus? Pojďte se na chvíli začíst do zpráv, které jsou příjemnější...

Na výstavě věnované femme fatale české nové vlny se můžete pomazlit s kočkami

Ester Krumbachová byla nejen originální kostýmní návrhářkou a scénografkou, ale také múzou slavných režisérů a nespoutanou renesanční osobností, která...

Rozhovor se spoluscenáristkou filmu Světlonoc o pověrčivosti, magii, snech, intuici i smrti

Mysteriozní drama Světlonoc o mladé ženě, která se po letech vrací do vesnice ve slovenských horách, kde naráží na nedůvěru, předsudky a pověry, je druhým společným celovečerním filmem Barbory Námerové s Terezou Nvotovou.

Zpěvačka Lenka Graf žije svůj českoamerický sen

Sopranistka a zakladatelka Nadačního fondu Energie pomáhá Lenka Graf má za sebou mimořádně úspěšný rok. WHAT zjišťoval, co všechno dokáže vincentka s hlasem a proč se chce Lenka vrátit z Ameriky do rodného Ústí.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu