Stres, únava, ale i to, v jakém životním období se zrovna nacházíme, třeba když se staneme rodiči, může mít negativní dopad na to, jestli máme chuť na sex a jak ho prožíváme. Čím pomoct tomu, abychom si mohli užívat milostný život naplno? „Největší erotogenní zónou je náš mozek,“ říká k tomu sexuoložka Katerina Sparr.
Nedávno se v médiích objevily výsledky průzkumu Centra pro sexuální zdraví a intervence NUDZ, který mapoval sexuální život Čechů. Podle něj spolu spíme v průměru méně často než jednou za měsíc. Je to podle vás málo? Nebo hodně? Síla sexuální touhy se během života mění a u každého z nás může být úplně jiná. Každý má jiné potřeby a preference a faktorů, které ovlivňují libido, je celá řada.
„Libido je vyšší v obdobích, kdy je náš život klidný a máme podmínky pro to, abychom se mohli zapojit do aktivit, které zvyšují touhu, například společně strávené chvíle s partnerem při sportu nebo sdílení zájmů,“ vysvětluje švédská sexuoložka Katerina Sparr. „Faktory, které mají naopak vliv na snížení libida, jsou často spojeny s negativními situacemi v životě. Nejčastější je stres ‒ stres a libido opravdu nejdou ruku v ruce. Významnou roli v tom, jestli cítíme touhu a máme nízké nebo vysoké libido, hraje také to, co nás v životě potká, například smutek a truchlení nebo třeba nemoci a medikace.“
Ach, ty hormony!
To, že sexuální touha během života kolísá, je naprosto v pořádku. Můžou za to hormony, ale i různé životní změny a okolnosti. „V době, kdy se staneme rodiči, máme nejméně sexu a sexuální touhy, zatímco v pubertě a pak v období, kdy se děti odstěhují, je naše libido na vrcholu,“ uvádí odbornice. Ačkoli to mají ženy a muži s chutí na sex jinak, propad ve vzájemné touze a sexuální aktivitě poté, co jim do života vstoupí péče o děti, pociťují stejně matky jako otcové. Kdo si zažil bezesné noci u plačícího miminka, napjatou domácí atmosféru kvůli nevyspání, stresu a strachu o zdraví nového člena rodiny nebo třeba o to, jak utáhnout rodinný rozpočet, ví dobře, proč sex v takovém období opouští přední příčky zájmů.
U žen se o slovo hlásí hormonální změny. Při kojení se tvoří hormony oxytocin a prolaktin, které přirozeně snižují chuť na sex. „Na libido má vliv také bolest po vaginálním porodu nebo císařském řezu, proto může ženám déle trvat, než jsou schopné mít s partnerem sex. Je důležité být trpěliví a dopřát tělu možnost se zotavit. Je také důležité, aby druhý partner pomohl matce najít úlevu a poskytl jí čas na zotavení a osobní prostor ke snížení stresu,“ upozorňuje sexuoložka.
Sexuální život, na jaký jsme byli zvyklí, na nějakou dobu ustane a libido se vrátí, jakmile bude tělo připraveno. Kdy to bude a jakou bude mít sílu, je ovšem velmi individuální. „Mnoho párů zaznamená, že jejich sexuální život je jiný, než býval, a je potřeba, abychom to normalizovali a tím snížili stres, který tuto změnu provází,“ říká odbornice. „Abychom podpořili svůj sexuální život a touhu, potřebujeme se společně věnovat přijemným věcem a možná i znovu objevit svoji sexualitu. To zahrnuje poznávání svého i partnerova těla a rozšíření konceptu toho, co je to sex, abychom do něj zahrnuli potěšení z různých aspektů, které nutně nemusí být zaměřené pouze na soulož, ale spíše na rozkoš a intimitu.“
Máme sex, protože jsme ve stresu, nebo ho proto naopak nemáme?
Je potřeba si také uvědomit, že muži a ženy prožívají sexuální touhu rozdílně. A samozřejmě i mezi jednotlivými ženami (stejně jako mezi muži) mohou být značné rozdíly. Velkým hráčem na tomto poli je hormon testosteron, který mají jak muži, tak ženy, ale u mužů je jeho hladina vyšší. V ženském těle mají velké rozhodovací slovo jiné hormony. „Ženský menstruační cyklus s měnící se hladinou estrogenu, těhotenství, poporodní období a menopauza mají dopad na náš život, tělo a libido, což je důležité k pochopení, že libido není nic konstantního – ani u žen, ani u mužů.“ Důvody, proč máme sex, se také proměňují. „Máme sex proto, abychom redukovali stres, anebo se naopak kvůli stresu sexu vzdáváme?“ Do hry vstupují i společenská očekávání a kulturní rozdíly. „Sexuálně aktivní muž je společensky více akceptován než sexuálně aktivní žena, což také ovlivňuje naše vlastní vnímání toho, kdo může mít sexuální touhu a libido, a kdo ne.“
Jednou za týden nebo jednou za rok?
Výše zmiňovaný český výzkum uvádí, že lidé žijící v páru, mají sex častěji než jednou týdně, v průměru se milují více než pětkrát za měsíc. Na to, jaká frekvence sexu je v dlouhodobém svazku ideální, ale neexistuje správná odpověď. „Zásadou by mělo být, že každý ve vztahu by měl být spokojený s frekvencí sexu, jakou má, ať už je to jednou za týden, jednou za měsíc nebo jednou za rok. Běžné ale je, že páry nemají stejnou úroveň sexuální touhy, a ta kolísá v závislosti na tom, co se v jejich životě děje.“ Když se naše libida s partnerem zrovna nepotkávají, není třeba panikařit, ale je důležité o tom mluvit a pátrat po důvodech, které na tom mají svůj podíl. „Ten, kdo má nižší libido, by se neměl cítit pod tlakem, aby své libido zvýšil, protože to funguje jen zřídka a jen to umocňuje větší tlak a stres,“ říká odbornice.
Pokud se s partnerem shodnete v tom, že postelová olympiáda není zrovna to, na čem chcete denně pracovat, je to úplně v pořádku. Pro řadu párů je nicméně sex důležitým stavebním kamenem vztahu, a když se hladiny libida u partnerů liší, může to přinést do jinak bezvadného vztahu mráčky. „Zásadním krokem je mluvit o tom a přiznat si problém ve vztahu. Mluvte o tom, jaká máte očekávání a co pro vás sex znamená. Diskutujte o tom, jak vytvořit prostor pro touhu a fyzickou intimitu společně i jednotlivě, což jsou důležité faktory pro udržení zdravého vztahu. Snížené libido často způsobuje problém, když absence sexu vede k podrážděnosti a špatné atmosféře, která pak má dopad na další oblasti vztahu. Partner s nízkou sexuální touhou může omezovat projevy fyzické přitažlivosti, aby u toho druhého nevytvářel očekávání. Absence fyzické blízkosti pak může vést k vymizení touhy, čímž se vytváří začarovaný kruh,“ říká sexuoložka. Někdy je na místě konzultace s terapeutem či sexuologem.
Pomůže železo i ženšen
Ať už řešíme libido kvůli partnerovi, nebo pro svůj dobrý pocit, máme k dispozici řadu možností, na kterých zapracovat. Zdravý životní styl, kvalitní spánek a pravidelný pohyb tvoří základ, na kterém se dá stavět. Stres, který jako zabiják spokojeného sexuálního života přichází na přetřes nejčastěji, bychom se měli snažit utlumit, ať už je jeho původem cokoli.
A protože láska (a touha) prochází žaludkem, není od věci soustředit se na to, co jíme. Vyvážená strava je dobrý start. Pak zkusme zapátrat po tom, zda nám nechybí některé látky a minerály. „Například vidíme, že nízká hladina železa může přispívat k větší únavě, což má negativní dopad na naši energii a to může vést ke snížení libida. L-Arginin může usnadnit průtok krve v těle a genitáliích, což může mít pozitivní vliv na funkce, které přispívají k sexuálnímu vzrušení. Příznivé účinky na libido mají další přírodní látky jako kořen Maca a ženšen, ale stejně jako u všech bylinných a přírodních přípravků potřebujeme více výzkumů, které potvrdí jejich pozitivní účinky,“ uvádí odbornice. Ne náhodou máme větší chuť na sex při hezkém počasí, protože nás slunce dopuje vitaminem D, který se umí postarat o naši pohodu. Abychom se cítili dobře, potřebuje tělo také vitamin E, zinek nebo hořčík.
Pomoc v tobolkách
A jak ještě probudit spící libido? Sexuoložka Katerina Sparr radí začít sexem sami se sebou. Prozkoumejte své tělo a co to s vámi dělá, aniž byste se rozptylovali psychickým tlakem z přítomnosti další osoby. Komunikujte s partnerem a přemýšlejte o tom, co se změnilo od dob, kdy vaše libido atakovalo horní hranici. Z dlouhodobého hlediska pomůže, když přijmete kolísání libida jako fakt. „Nesrovnávejte se s ostatními a jejich frekvencí sexu, kterou se ohánějí. To vám tak akorát může zvýšit stres. Když máte vysoké libido, mějte sex. Když je nízké, dělejte jiné věci, které vám přinášejí radost.“
Doplněk stravy about your LIBIDO je v prodeji za 1590 Kč. Více info na WeCareAbout.cz.