Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Veggie Náplavka vítá milovníky zvířat, sportovce a zájemce o rostlinnou stravu

Jak chutnají vejce nebo maso, kvůli nimž nemuselo zemřít žádné zvíře? To můžete zjistit 10. září na jednom z největších evropských vegan festivalů Veggie Náplavka. Dozvíte se tam také, jaký vliv má veganská strava na výkonnost sportovců, a budete si moct zatrénovat se zápasníky MMA. Představí se také projekty na ochranu zvířat.

„Zvířata považujeme za cítící, inteligentní a vnímavé tvory, kteří si plně uvědomují špatné zacházení. A to je při získávání masa, ale i mléka a vajec vždy přítomné, i když se lidé snaží mít zavřené oči. Ročně jen v ČR zemře 120 milionů zvířat. Dobrou zprávou ale je, že žijeme ve světě, kde už zvířata jíst nemusíme, jak zní i motto celé Veggie Náplavky. Odhaduje se, že člověk zachrání 7875 zvířat, pokud preferuje rostlinnou stravu,“ říká spoluzakladatelka Veggie Náplavky Linda Maruščáková z pořádajícího týmu Vegan Fighter, která je vegankou téměř 25 let. „Jsme moc rádi, že na našich akcích ukazujeme inspiraci k rostlinným alternativám, které umožňují lidem nepodílet se na zabíjení, ale zároveň jim dodávají vše potřebné, výživově i chuťově,“ dodává.

V neděli se na Rašínově nábřeží v Praze mezi 10. a 19. hodinou budou ochutnávat novinky z rostlinné gastronomie. Na své si přijdou milovníci sladkého i slaného. Návštěvníci a návštěvnice zde najdou nejzdravější verze rostlinné stravy, ale i klasická česká jídla a také asijskou, italskou a letos i indonéskou variantu veganských jídel.

Pomoc zvířatům na Ukrajině

Každý ročník nabízí doplňkový program zaměřený na ochranu zvířat. „I letos máme možnost setkat se s většinou českých i zahraničních projektů na ochranu zvířat a planety. Několik z nich organizuje také unikátní dětský koutek, kde připraví pro děti i jejich rodiče soutěže, hry a také prezentaci nové vegan knížky pro děti,“ odkrývá část programu Jan Müller z týmu Vegan Fighter a mistr světa v muaythai. Čekají vás přednášky například o psychologii pro lidi pracující se zvířaty nebo poradna pro adoptivní rodiče osvojených zvířat.

Hlavním tématem je tento rok pomoc zvířatům na Ukrajině. „Vegan Fighter tvoří od prvních dnů spolu s dalšími projekty Alianci Pomoc zvířatům na Ukrajině. Soustředíme se hlavně na dovoz pomoci na Ukrajinu, a to včetně nejméně dostupných, okupovaných území. Od začátku války jsme převezli přes 600 tun pomoci. Provozovali jsme také helpline pro lidi prchající se svými mazlíčky, kterým jsme zprostředkovali krmivo a veterinární péči zdarma. Protože válka bohužel nekončí, ale přesouvá se a dál trvá, je součástí programu i podpora a výzva k další pomoci – zvířata na Ukrajině jsou zraněná, hladová a tisíce je jich nyní opuštěno v rozbombardovaných městech. A moc nás i nadále potřebují,“ informuje Linda Maruščáková.

I proto Veggie Náplavka uvítá jako čestného partnera ukrajinskou společnost vyrábějící vegan potraviny Vegetus, která musela přesídlit z bombardovaného Charkova do ČR.

Vegan Fighter Crew, foto: Vegan Fighter

Vegani a sport

Veggie Náplavka vedle environmentálního dopadu rostlinné stravy upozorňuje také na pozitivní vliv na zdraví i sportovní výkonnost. Vegan Fighter proto pořádá trénink, kterého se můžete v rámci akce zúčastnit.

„Všichni z našeho organizačního týmu bojujeme nebo jsme bojovali v ringu nebo oktagonu, a proto jsme rádi také živou inspirací, že na rostlinné stravě lze podávat vrcholové výkony – a že skutečně funguje pro život,“ uvádí Jan Müller.

Pořádající tým vedle něj a mistryně republiky v muaythai Lindy Maruščákové tvoří dále mj. profesionální zápasníci MMA Magdalena Šormová, Alan Svoboda a Pavel Salčák, thaiboxeři Pavel Barták a vicemistr republiky Jakub Šrámek a dříve i další vicemistr republiky Václav Schweidler. Jemu je 17. ročník Veggie Náplavky věnován in memoriam.

Akce probíhá vrežimu zero waste, tedy s minimem tvorby odpadu. Jídlo si návštěvníci mohou nechat připravit do vratných krabiček nebo kompostovatelného nádobí.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...
Kufry s monogramem VP.

Dědictví v podobě značky kufrů

Nic není náhoda. O tom je přesvědčený designér Šimon Knotek, který od své pratety dostal neotřelé dědictví – vintage cestovní kufry s monogramem VP....

Šedivé vlasy jako trend letošního roku

V roce 2019 budete se stříbrem na hlavě zaručeně trendy.Pokud jste tedy při prohrábnutí své hřívy před zrcadlem objevili...

Zázrak nad Českým Krumlovem. Dva senioři vzkřísili poutní místo a otevřeli ho lidem

„To, co jsou pro Prahu Petřín a Vyšehrad, to je dohromady Křížová hora pro Český Krumlov. Petřín jako nejkrásnější výhled a Vyšehrad jako památné a duchovní místo,“ říká Dalibor Uhlíř, který se s Věrou Petrovičovou postaral o vzkříšení barokní památky.

Umělkyně chce poukázat na plýtvání a tvoří působivá díla ze zvířecích kostí

Emma Witter tvoří nádherné vázy a do nich i jemné květiny. Na tom by nebylo nic zas až tak...
Zavří­t reklamu