Pátek, 9 června, 2023
spot_img

Každý vegan zachrání za život v průměru 7875 zvířat, říká organizátorka festivalu Veggie Náplavka

Iva Linda Maruščáková je úspěšnou thaiboxerkou, mimochodem mistryní republiky. Vedle toho je ale také velkou propagátorkou rostlinné stravy a ochrany zvířat. Vede přednášky třeba o tom, co lidem z psychologického hlediska brání vzdát se masa.

Iva Linda Maruščáková se environmentálními tématy zabývá v podstatě celý život. Vystudovala psychologii a chemii životního prostředí a jako psycholožka a lektorka se věnuje firemnímu rozvoji i eko psychologii. V projektu Vegan Fighter spolupracuje s dalšími sportovci, kteří fungují na rostlinné stravě.

K dlouhé řadě jejích aktivit patří také pořádání akce Veggie Náplavka, jednoho z největších evropských open-air festivalů zaměřených na veganství. Ať už chcete ochutnat veganské dobroty, nebo načerpat inspiraci ke zdravému životnímu stylu, zastavte se v pondělí 1. května na pražském Rašínově nábřeží. Vedle nabídky restaurací či cukráren můžete okouknout i veganskou kosmetiku nebo se seznámit s organizacemi, které se věnují ochraně zvířat.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Organizuji Veggie Náplavku, spoluzaložila jsem a organizuji už 12. rokem projekt Vegan Fighter. Přednáším na Univerzitě Karlově a University of New York psychologii klimatické krize, eko psychologii, vegan psychologii. Organizuji webináře zaměřené na vegan psychologii a celkově se snažím inspirovat k tomu, že na zvířatech a planetě víc než záleží.

V soukromí se snažím žít minimalisticky. Pokud už něco nakupuji, má to tu výhodu, že mám čas docela pečlivě řešit výběr a co nejmenší enviro dopady výroby. Z takových promyšlených nákupů mám popravdě čím dál větší radost.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Moc doufám, že můžu inspirovat třeba v tom, jak je skvělé být přes 20 let na rostlinné stravě, kvůli zvířatům – a to i v závodním sportu, ve kterém jsem se pohybovala. V poslední době víc píšu a přednáším o nevědomých obranných mechanismech, které nám brání vnímat utrpení zvířat. A v rámci toho i o benefitech, pokud se na něm přestaneme podílet. Velkou součástí, kterou v praxi lidé často cítí silně pozitivně, je i dobrý pocit sám ze sebe, že se neúčastní něčeho velmi nespravedlivého a jsou součástí pozitivní změny. To můžu potvrdit.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Zatím elektroauto, abych toho stihla vyřídit víc. Je to sice v autech ta nejvíc enviro volba, ale…

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Některé oblečení. Celkově mám kolem sebe docela dost zručných lidí, co je opravování v rámci zero waste baví (překvapivě většinou ženy). A tak někdy posouvám věci do oběhu a pak obdivuji, co s nimi dokázali/y udělat za divy.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Oblečení, knížky a věci vytříděné po stěhování, pravidelně do aukcí pro azyly pro hospodářská zvířata.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Dneska označuji jako zbytečnost všechno, čeho jsem dřív měla příliš moc. I mentálně nemám ráda kolem sebe příliš věcí. Myslím, že jsem příkladem toho, jak minimalismus kolem sebe podporuje minimalismus uvnitř. A v tom se mně osobně žije fakt dobře, člověk si tak nějak sám míň komplikuje život.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Nemám ráda davy lidí, tak když můžu, raději chodím i delší trasy pěšky. Nebo jedu elektroautem.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Obrovskou inspirací jsou lidé, kteří se podílí na ochraně zvířat. Hlavně těch, které naše společnost označila za ty k jídlu. Takže za mě lidé, kteří chodí natáčet nebo chodí za zvířaty na jatka, do velkochovů – prostě tam, kam nikdo z nás dobrovolně nechce. Dál lidé, kteří vedou azyly a útulky pro zvířata. Velmi si na nich vážím také toho, že to dělají čistě pro zvířata a ne pro svoje sociální sítě.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

Okamžitý zákaz všeho, co způsobuje utrpení zvířatům a lidem, zákaz válek. A samozřejmě bych velmi pečlivě a rychle nastavila opatření pomáhající klimatické krizi.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Průběžně mi dělá radost, že přibývá projektů chránících zvířata a planetu. Přibývá taky neuvěřitelně rychle lidí, kteří zařazují a preferují rostlinnou stravu. V mottu letošní Veggie Náplavky máme číslo 7875. Průměrně tolik zvířat podle propočtů renomované organizace Animal Charity Evaluators zachrání za život člověk, který přejde na rostlinnou stravu. A to je strašně moc, každý z nás má v rukách velký dopad jen volbou stravy.

A radost mi dělá taky to, že už i u nás je médium soustřeďující se na pozitivní zprávy jako What.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Designérské duo Janský Dunděra pracovalo pro Lasvit i Cappellini

Šéf slavné nábytkářské firmy a lovec talentů Giulio Cappellini objevil jejich křeslo na Designbloku, kde však původně chtěli vystavovat něco úplně jiného...

Last minute valentýnské dárky pro ženy, pro muže nebo klidně pro sebe

Nechte se inspirovat, ať už preferujete tradiční dárky, nebo radši něco originálního. Nevadí, že svátek zamilovaných neslavíte, nebo že...

Feministická skladba Taylor Swift se otírá o herce Leonarda DiCapria nebo Jake Gyllenhaala

Blonďatá kráska byla loni vyhlášená jako nejlépe vydělávající zpěvačka uplynulé dekády. Za jejím úspěchem ale nestojí jen perfektní vzhled...

Sto milionů zabitých žraloků za rok. Leonardo DiCaprio a slavný režisér hororů natočili snímek, který má lidem otevřít oči

Často jsou vnímáni jako monstra. Jako krvelačné příšery, které v hlubinách číhají na první možnost na nás zaútočit. Ve...
Zavří­t reklamu