Středa, 6 prosince, 2023
spot_img

Prsteny podle postavení planet a s meteority. Brněnská značka Helioring umí zaznamenat lásku originálním způsobem

Když Ondřej Basler dojížděl nočním vlakem za přítelkyní, přemýšlel, jak by jí originálně vyznal lásku. Pokreslil mnoho papírů, ale nic z toho se mu nezdálo. Když si je ovšem prohlédl podruhé, viděl ve skicách vesmírné objekty. Jako správný nadšenec do astronomie začal přemýšlet, jak by mohl spojit vesmír a šperk. A založil značku Helioring.

Nápad, který se zdál zprvu bláznivý, probral si kamarády. A tak vznikl celý koncept značky. Spolu s Baslerem se do realizace pustili i Roman Kozák, který designuje a vyvíjí weby, a Pavel Hovádek, který se věnuje vývoji leteckých simulátorů. „Každý den jsou planety postavené jinak, každé datum je tak i z vesmírného hlediska naprostým originálem. Vymysleli jsme, že pomocí Keplerových rovnic jsme schopní přenést postavení planet na prsten,“ vysvětluje Hovádek.

Do každého prstenu, který vyrobíte, tedy zaznamenáte datum, které je pro zakazníka důležité. Jak probíhá výpočet, aby mohlo být postavení planet na prstenu? 

Nejčastěji zaznamenávaným okamžikem je svatba nebo narození dětí. Pro výpočet polohy planet v daném okamžiku využíváme vlastní algoritmus, který na základě Keplerových rovnic vypočítá přesnou polohu. Tuto unikátní konstelaci poté promítneme do šperku a vyznačíme dírkami, malými jamkami či kameny. Tím vznikne unikátní kousek, který vám navždy bude připomínat datum, na které máte krásné vzpomínky. Dokonce ho zpětně můžete dekódovat. Když položíte prsten na displej mobilního telefonu a spustíte naši aplikaci, přečtením unikátního kódu z vnitřní strany prstenu lze dekódovat každou planetku.

Máte na výběr několik druhů – do prstenů děláte dírky, sázíte drahé kameny či brilianty. Jak prsteny vyrábíte? Vznikají ručně či strojově?

Od začátku pro nás bylo zásadní propojit tradiční českou ruční výrobu a nemodernější technologie. Prsteny se vyrábějí ručně tradičními způsoby u nás v Česku. Naprosto přesnou polohu na závěr zajistí stroj s přesností na setinu milimetru.

Značku jste založili před pěti lety. Co se od té doby změnilo?

Utvrdili jsme se v tom, že náš důraz na českou ruční výrobu a její netradiční propojení s technologiemi, byl správný krok. Jsme neskutečně pyšní na naše zlatníky a hýčkáme si spolupráci s českou značkou Preciosa.

Jak máte rozdělené úlohy, co kdo dělá? Představuji si, že na to musíte jít velmi systematicky, když máte vedle Helioring ještě všichni svou vlastní práci.

Zdánlivá překážka je kupodivu velkou výhodou. Tím, že se nemusíme hnát za zisky, můžeme více experimentovat s materiály. Díky tomu jsme začali spolupracovat i s firmou Gravelli, která vyrábí produkty z betonu. Tak vznikla naše betonová edice. Máme i paradoxně více času – teď přemýšlíme nad tím, jak propojit virtuální realitu a výběr šperků nebo jak vytvořit nové netradiční vzory.

Prsteny prodáváte skoro výhradně online, zasáhla pandemie i vás, nebo se vám ztráty vyhnuly?

Díky tomu, že máme dokonale propracovaný systém pro prodej šperků online, nebyla pro nás pandemie náročným obdobím. Skoro by se dalo říci, že jsme byli připraveni. Vše probíhá jednoduše. Zákazník si vybere prsten, zobrazí si vizualizaci konkrétního data a po zaslání zkušebních prstenů si může ověřit správnou velikost nanečisto.

Pojí se s prodejem online nějaké problémy? Jak například řešíte situaci, když prsten vyrobíte a zákazníkovi nesedí?

Vím, kam míříte. Je pravda, že když jsme před pěti lety začínali, lidé se nám smáli a říkali, že prodej prstenů online nemůže fungovat. Jelikož máme všichni tři vystudované technické obory, mávli jsme nad tím rukou a pustili se do práce.

Testovali jsme materiály a nakonec vybrali technologii a 3D tiskárnu, která dokáže tisknout s tak velkou přesností, stálostí a materiálem, aby si to zákazník v klidu doma mohl vyzkoušet a poté už s klidem objednat. Dalším opatřením je tvorba 3D vizualizaci podle parametrů zákazníka, aby viděl prsten, který si vybral a „vytvořil“.

Máte přehled, která data si lidé dávají na prsteny nejčastěji? Jsou to svatby, narozeniny, nebo narození dítěte?

Určitě jsou to svatby. Velmi často vyrábíme i šperk za narození dítěte nebo i s narozením pejska.

Do prstenu vsazujete také meteority. Mají o ně lidé zájem?

V současné době zpracováváme další hroudu meteoritu, tak abychom byli schopni vyhovět všem našim zákazníkům.

Když má zákazník vlastní představu o tom, jak by měl prsten vypadat, jste schopni vyrobit cokoli?

Určitě ano. Tím, že fungujeme tak, že nejprve si zákazník prsten objedná a definuje, a teprve pak se válcuje základní materiál, můžeme vyrobit téměř cokoli.

Poměrně oblíbené jsou v poslední době perly. Nepřemýšleli jste o tom, že byste rozšířili možnost i o ně?

Musím se smát, protože o perlách právě přemýšlíme. Je pro nás však důležitá kvalita, proto jakékoliv nové technologie a způsoby nejprve testujeme nošením u našich kamarádek.

Blíží se svatební sezona, znamená to pro vás více práce?

Většina zákazníků či spíše zákaznic si prsteny pro svůj vysněný den vybírají i mnohdy s ročním předstihem, tudíž výroba a zájem je rozložen prakticky na celý rok, ale samozřejmě opozdilci se nám teď také množí.

Vychází 28. listopadu

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

7 druhů ovoce, díky kterým bude vaše pleť zdravější a zářivější

Roky marně bojujete s problematickou pletí, za různé zázračné vodičky nebo speciální mastičky už padly snad statisíce a efekt stále nikde? Možná je čas...

LUSTR zve na výstavu a dražbu protiválečných plakátů ukrajinských umělců

Ve čtvrtek startuje v Praze devátý ročník festivalu ilustrace a komiksu. V Kampusu Hybernská bude k vidění tvorba zavedených výtvarníků i mladých komiksových autorů.

Tomáš Blaha vrací život sadům a zahradám kláštera Porta coeli

Nadšený environmentalista proměnil velkou část původně zpustlé zeleně v Předklášteří na Tišnovsku. Do obnovené krajiny vrací tradiční ovocnářství a k pomoci strhnul stovky dobrovolníků z celého světa.

Mražení vajíček: Zoufalý pokus zachránit plodnost, nebo naděje budoucnosti?

Často je jim těsně před čtyřicítkou, když si uvědomí, že mají sice skvělou kariéru, luxusní byt a procestovanou půlku...
Zavří­t reklamu