Čtvrtek, 30 listopadu, 2023

Halina Pawlowská: Češky jsou někdy až zbytečně obětavé

Populární moderátorka a spisovatelka se rozpovídala o cestování i o své profesi módní návrhářky. Chtěla udělat radost ženám plných tvarů, protože cítila, že nabídka oblečení pro ně nebyla dostatečná.

Halino, nedávno vám vyšla kniha s letním názvem Zájezd snů, byla jste letos na nějakém vašem „zájezdu snů“?

Neřekla bych, že jsem vysloveně absolvovala „zájezd snů“, protože o takovém pořád sním, ale mám za sebou několik příjemných výletů. Byla jsem například u Baltského moře v Sopotech v Polsku, byla jsem v Itálii na Ligurské Riviéře a taky jsem strávila moc příjemné dny v Lázních Bělohrad a u nás na chalupě. Dny byly slunné, horké a užila jsem si je.

A naopak jaký pobyt mimo domov pro vás byl vysloveně horor?

Strašnou dovolenou jsem zažila vloni, když se nám rozbilo auto a uvízli jsme v zaprášené vesnici, kde byl strašný smog a jedna restaurace, kde dělali jen čtyři dost hnusná jídla. Kromě rozvodněného potoka tam nebylo nic. Strávili jsme tam skoro týden a stálo to hodně peněz, zároveň jsme ovšem platili pobyt v Itálii, takže fakt to byla dovolená za všechny prachy!

S dcerou Natálií navrhujete šaty.  Jsou něčím speciální?

Naše šaty značky HalinaNatalie.cz jsou speciální v tom, že jsou krásné. Jsou z perfektního materiálu z italské továrny. Jsou nemačkavé, prodyšné, pohlcující pot, stačí vyprat, vyvěsit a jsou za chviličku suché. Nabízíme velikosti od XS do XL a naše střihy jsou vysloveně „ženské“, to znamená, že sluší jak štíhlým holkám, tak i boubelkám. Inspiraci jsme našly v Paříži a dokonce jsme s dcerou hovořily s francouzským návrhářem, který dbá na to, aby všechny značky, které šijí z italské látky, byly „na úrovni“.

Jak to máte s udržitelností? Vaše šaty jsou z ekologického materiálu, je to tak?

Naše šaty jsou z udržitelného materiálu, který vyvíjí malá továrna v Itálii. Šaty nejsou určeny pro jednu sezónu, klidně vydrží i mnoho let. Na jejich údržbu není třeba nic chemického, nezatěžují tak přírodu a nenabízíme je řetězcům. Jde čistě o malovýrobu na nejvyšší možné ekologické úrovni. Některé z šatů, které nosím, mám již třeba víc než deset let a není nutné si kupovat nové a tak se znovu vrhnout do neúnavného koloběhu výroby a spotřeby.

Jak se vám s dcerou spolupracuje? Shodnete se ve všem?

S dcerou se mi spolupracuje moc dobře. Rozumíme si. Ona přesně ví, co rády nosí štíhlé, mladé ženy, a já ze své praxe mám ověřené, co potřebují zralé, plné dámy.

Kdo řeší více design, kdo marketing?

O designu se dohadujeme. Dcera je v jednání s továrnou a distributorem, ví, jaké barvy a materiály máme k dispozici, a mne občas napadne, jaký střih by bylo vhodné inovovat. Co se týče marketingu, je fajn využít mé možnosti. To znamená, že když dostanu nabídku na rozhovor, tak se ráda zmíním nejen o své literárně-autorské tvorbě, ale i o naší značce. Dcera je soustředěná na marketing na sociálních sítích, na propagaci značky, co se týče fotografií a webových stránek.

Jak jste se k výrobě a návrhu oblečení dostaly?

Dcera už před dlouhou dobou provozovala butik s mladou módou, kde nabízela módu od čerstvých českých návrhářů. Já byla dlouho přesvědčená, jak nutně potřebují české ženy někoho, kdo jim nabídne šaty, které nebudou už svým střihem a barvou určeny „pro starou, tlustou bábu“, ale budou stejně krásné jako modely pro štíhlé slečny. Módu pro plnoštíhlé (a ještě trochu víc než to) jsem si hýčkala opravdu snad od puberty. Tak jsem moc ráda, že to vyšlo.

Halina s dcerou Natálií, foto: Lenka Hatašová

V čem jsou podle vás Češky jiné, lepší než ženy jinde ve světě?

Nevím, jestli jsou Češky lepší než ženy jiných národností, vím ale, že Češky jsou moc hezké, pracovité, bystré a někdy až zbytečně obětavé. A taky vím, že hodně vydrží a mají ve většině případů široké, laskavé srdce.

Jste klasickou babičkou a hlídáte svého vnuka pravidelně a ráda?

Nevím, kdo se skrývá pod pojmem klasická babička. Je to ta od Boženy Němcové? Vzhledem k tomu, že s dcerou a vnukem bydlíme v jednom domě, tak se denně vidíme. O prázdninách jsme spolu a s dcerou strávili skoro tři týdny. Jsem s vnukem ráda, ale nevím, zda na něj nemám špatný vliv. Hodně si vymýšlím a s hrůzou zjišťuju, že začíná dělat totéž. Moc mě to ale baví.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Je zajímavé sledovat, jak se dnes stávají trendy z toho, za...

Patří mezi nejtalentovanější a nejosobitější tuzemské designéry. Do svých šperků totiž Eliška Lhotská vkládá nejen estetično, ale také hluboká poselství, která mají společnost přimět...

Olympijská naděje Barbora Seemanová: Rodiče mě museli brzdit, abych neskočila do vody rovnou z tribuny

Píše se o ní jako o nové superhvězdě českého sportu. Ona ale palcové titulky oslavující její úspěchy i krásu...

Módní kolekce návrhářky Iris Van Herpen inspirovaná přírodou vám vezme dech

V aktuálním vydání What, jehož leitmotivem je tentokrát umění, jsme se zeptali několika inspirativních osobností na to, jaký umělecký...

Šokující příběh falešné dědičky Anny Delvey, která oblafla umělce, hotely i banky, přichází na obrazovky

Všichní jí věřili, že je bohatá. Ona zatím utrácela jejich peníze. Teď sedí za mřížemi. Kdo je skutečná Anna...
Zavří­t reklamu