Středa, 1 února, 2023

Je graffiti vandalismus, nebo umění?

Na to se pokouší odpovědět festival Off The Wall, který o víkendu na Kampě představí street art od zavedených i začínajících umělců od nás i ze světa. Chcete si taky zkusit legálně pomalovat zeď? Bude možnost.

„Graffiti na zdech historicky cenných staveb nemá co dělat, ale představuje svébytný a legitimní způsob výtvarného vyjádření,“ píší pořadatelé v tiskové zprávě k nultému ročníku mezinárodního festivalu Off The Wall, který se na pražské Kampě koná od pátku 26. do neděle 28. srpna.

Městská část Praha 1 vyrazila do boje proti vandalismu a ničení historických fasád prostřednictvím projektu Čistá Praha 1, v rámci něhož se spojila s Museem Kampa a Skautským institutem. Výsledkem je tento festival, který otvírá dialog a nastiňuje podmínky a legální možnosti pro vznik street artu.

Umělci z různých zemí dostali k dispozici 160 metrů dlouhou barokní zeď, kterou mohou výtvarně přetvořit. Vtip je v tom, že zeď je pokryta deskami se snímatelným povrchem, čímž se zabrání jejímu poškození. Díla navíc bude po skončení akce možné přesunout. Do 17. září vydrží na svém místě a poté se ta nejlepší vystaví v muzeu moderního umění na Kampě. Zajímavé kousky se následně vydraží v benefiční internetové aukci. Výtěžek půjde na údržbu a zvelebování historického centra.

Přijďte se podívat pod ruce sprejerům, ale i sochařům nebo tvůrcům instalací. V sobotu a neděli budou probíhat také workshopy pro veřejnost a součástí akce jsou i přednášky, například o historii street artu. Více na www.offthewall.cz.

Vychází 31. ledna
Pohled do výstavy A COOL BREEZE (c) Galerie Rudolfinum.

Výstava A Cool Breeze přináší zajímavý pohled na zobrazování lidského těla...

Sedmnáct mezinárodních umělců s různými technikami, materiály i vizemi představuje svá díla v rámci výstavy A Cool Breeze v pražské Galerii Rudolfinum. Originálně zpracované sochařské...
Když knihy ožívají Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů karanténě

Když knihy ožívají: Příběhy o pandemii, které si přečíst během večerů...

Asi každý rozumný a zodpovědný člověk tráví v těchto dnech večery doma. Pokud už vás nebaví přepínat televizi z jedněch zpráv na druhé a...

Štědrovečerní tabule podle nízkosacharidové diety

Řešíte před Vánoci, jaké připravíte štědrovečerní menu? Tradiční kapr s bramborovým salátem k adventním svátkům zkrátka patří a vy...

Velký školní swap, přehlídka kroužků a party k tomu

Bačkory, pastelky, obaly na sešity... Už je to tu zas. O snížení stresu před začátkem školního roku se postará...

„Pořád jen čučíš na hokej a nikdy doma neuklidíš!“ Co tím vlastně chceme říct?

Chceme-li žít v lásce se sebou samými i s lidmi okolo nás, pomůže, když víme, co v životě chceme. Další důležitý úkol je naučit se dávat své potřeby najevo. Ideálně tak, ať nenaděláme víc škody než užitku.
Zavří­t reklamu