Neděle, 1 října, 2023

Je graffiti vandalismus, nebo umění?

Na to se pokouší odpovědět festival Off The Wall, který o víkendu na Kampě představí street art od zavedených i začínajících umělců od nás i ze světa. Chcete si taky zkusit legálně pomalovat zeď? Bude možnost.

„Graffiti na zdech historicky cenných staveb nemá co dělat, ale představuje svébytný a legitimní způsob výtvarného vyjádření,“ píší pořadatelé v tiskové zprávě k nultému ročníku mezinárodního festivalu Off The Wall, který se na pražské Kampě koná od pátku 26. do neděle 28. srpna.

Městská část Praha 1 vyrazila do boje proti vandalismu a ničení historických fasád prostřednictvím projektu Čistá Praha 1, v rámci něhož se spojila s Museem Kampa a Skautským institutem. Výsledkem je tento festival, který otvírá dialog a nastiňuje podmínky a legální možnosti pro vznik street artu.

Umělci z různých zemí dostali k dispozici 160 metrů dlouhou barokní zeď, kterou mohou výtvarně přetvořit. Vtip je v tom, že zeď je pokryta deskami se snímatelným povrchem, čímž se zabrání jejímu poškození. Díla navíc bude po skončení akce možné přesunout. Do 17. září vydrží na svém místě a poté se ta nejlepší vystaví v muzeu moderního umění na Kampě. Zajímavé kousky se následně vydraží v benefiční internetové aukci. Výtěžek půjde na údržbu a zvelebování historického centra.

Přijďte se podívat pod ruce sprejerům, ale i sochařům nebo tvůrcům instalací. V sobotu a neděli budou probíhat také workshopy pro veřejnost a součástí akce jsou i přednášky, například o historii street artu. Více na www.offthewall.cz.

Vychází 2. října

Výstava věnovaná ikonickému kocourovi odhaluje, jak moc ho ve světě kopírovali

Taky máte doma kocoura od designérky Libuše Niklové? Hračka z 60. let je dnes především sběratelským kouskem. Věděli jste, že existuje ve více než stovce verzí?

Festival Struny podzimu začíná. Nabídne koncerty na střeše Lucerny i z...

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu už dnes rozezní Prahu. Poprvé ve 24leté historii se tak stane pod širým nebem. Zahajovací koncert letošních Strun podzimu...

Cítíte zášť nebo nenávist ke svým rodičům? Tyto cesty vedou k odpuštění

Chtít se na druhého zlobit, nebo ho dokonce nenávidět, je lidské. Z hlediska moderní neurobiologie to znamená vlastně jen...

Jedna planeta nám nestačí, ode dneška žijeme na dluh

Den, kdy lidstvo vyčerpá svůj roční „příděl“ vody, úrodné půdy či lesů, každý rok přichází dřív. Letos už 28. července.

Manželka Aleca Baldwina a propagátorka sebelásky ukázala na Instagramu tělo po porodu. Pak musela čelit nevybíravým útokům

Jak by mělo vypadat tělo několik týdnů po porodu? Je normální mít kila navíc, strie, celulitidu a povolenou kůži,...
Zavří­t reklamu