Úterý, 7 února, 2023

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl mít doma on sám a co ho na domácí umělecké scéně zaujalo.

Malujete ženská těla. Inspirujete se konkrétními ženami, nebo je to práce vaší fantazie?

V mé malbě mi jde hlavně o ženskou energii, i když má díla zobrazují ženské tělo. Nemaluji podle předlohy ani své obrazy nepředkresluji. Když maluji, snažím se co nejvíc používat svou ženskou část, svou pravou mozkovou hemisféru. Maluji volně, spontánně, jsem ponořený do procesu a sám nikdy nevím, co vznikne. Někdy mám pocit, že jsem jen prostředník, že to nějak maluje samo.

Obraz Milana Sodomy

Co vás na umělecké scéně naposledy nadchlo?

Inscenace Werich na Letní scéně Muzea Kampa. Je to hra, která má spád, humor, ale nevyhýbá se ani závažnějším momentům ze života Jana Wericha. Tím, že inscenaci napsala a produkovala moje žena, jsem měl možnost se účastnit vzniku díla a zažít i zákulisí příprav. Bylo úžasné sledovat pozitivní a přátelskou energii mezi všemi zúčastněnými. Měl jsem pocit, že se sešli lidé, kteří si to opravdu užívali. S určitou nadsázkou by se to dalo přirovnat k letnímu táboru, kdy se v krátkém čase mezi lidmi vytvoří silné pouto a sounáležitost. Prostory Sovových mlýnů mají navíc zvláštní kouzlo a atmosféru, která tohle vše dokáže umocnit. Věřím, že když se věci dělají srdcem, výsledek nemůže být nikdy špatný. A tady se to podle mého povedlo na jedničku.

Obraz Milana Sodomy

Jaké umělecké dílo byste chtěl mít doma?

Mám rád čistotu a minimalismus. Takže bych určitě nepohrdnul dílem od Zdeňka Sýkory nebo Karla Malicha. Ze současníků se mi líbí třeba Patrícia Koyšová, Dominik Běhal, Tadeáš Kotrba nebo Klára Hosnedlová.

Dáváte a dostáváte umělecká díla jako dárky? Co zajímavého jste dostal?

Aby pravdu řekl, nejčastěji dávám svá díla. A jestli jsem nějaké dílo dostal darem? Ano – největší radost mi udělala moje šestiletá neteř, která mi jako dárek namalovala malbu na takové malé plátno, a byla to její verze toho, co maluju já. To bylo moc hezké a roztomilé.

Obraz Milana Sodomy

Víc z jeho tvorby najdete na stránkách www.milansodoma.cz, kde si vedle originálů můžete nově koupit i cenově dostupné tisky.

Vychází 31. ledna

Grafika roku: Výstava představí nejlepší autorské knihy i počítačovou grafiku

Ještě do konce ledna je možné přihlásit své výtvarné dílo na největší přehlídku současné domácí grafické tvorby.

Finská meteoroložka má pro bohatého šejka vyrobit umělý déšť. Poručí větru...

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava nabízí do 14. listopadu přes stovku snímků online. V neděli 7. listopadu večer můžete vidět jeden z vítězných filmů...

Oáza klidu v náruči krásné přírody Jizerských hor

Boutique hotel V Bezovém údolí je jako stvořený k odpočinku na místě s autentickým geniem loci, v souladu s přírodou a v úctě k tradičním hodnotám a udržitelnému stylu života.

Někdy u nás lítaly talíře, tedy počítače, přiznává Monika Valentová, která ale na rozdíl od Martina Veselovského strach o jejich vztah neměla

Jak vypadá manželství dvou moderátorů? Monika Valentová a Martin Veselovský jsou spolu 22 let a pořád mají o čem...

Ve dvanácti letech byla znásilněna a plánovala zabít vlastní sestru. Temný příběh držitelky Grammy Fiony Apple

Píše se, že letošní Grammy patřilo ženám. Dozvíte se, že Beyoncé trhla rekord v počtu ocenění nebo že se...
Zavří­t reklamu