Středa, 6 prosince, 2023

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl mít doma on sám a co ho na domácí umělecké scéně zaujalo.

Malujete ženská těla. Inspirujete se konkrétními ženami, nebo je to práce vaší fantazie?

V mé malbě mi jde hlavně o ženskou energii, i když má díla zobrazují ženské tělo. Nemaluji podle předlohy ani své obrazy nepředkresluji. Když maluji, snažím se co nejvíc používat svou ženskou část, svou pravou mozkovou hemisféru. Maluji volně, spontánně, jsem ponořený do procesu a sám nikdy nevím, co vznikne. Někdy mám pocit, že jsem jen prostředník, že to nějak maluje samo.

Obraz Milana Sodomy

Co vás na umělecké scéně naposledy nadchlo?

Inscenace Werich na Letní scéně Muzea Kampa. Je to hra, která má spád, humor, ale nevyhýbá se ani závažnějším momentům ze života Jana Wericha. Tím, že inscenaci napsala a produkovala moje žena, jsem měl možnost se účastnit vzniku díla a zažít i zákulisí příprav. Bylo úžasné sledovat pozitivní a přátelskou energii mezi všemi zúčastněnými. Měl jsem pocit, že se sešli lidé, kteří si to opravdu užívali. S určitou nadsázkou by se to dalo přirovnat k letnímu táboru, kdy se v krátkém čase mezi lidmi vytvoří silné pouto a sounáležitost. Prostory Sovových mlýnů mají navíc zvláštní kouzlo a atmosféru, která tohle vše dokáže umocnit. Věřím, že když se věci dělají srdcem, výsledek nemůže být nikdy špatný. A tady se to podle mého povedlo na jedničku.

Obraz Milana Sodomy

Jaké umělecké dílo byste chtěl mít doma?

Mám rád čistotu a minimalismus. Takže bych určitě nepohrdnul dílem od Zdeňka Sýkory nebo Karla Malicha. Ze současníků se mi líbí třeba Patrícia Koyšová, Dominik Běhal, Tadeáš Kotrba nebo Klára Hosnedlová.

Dáváte a dostáváte umělecká díla jako dárky? Co zajímavého jste dostal?

Aby pravdu řekl, nejčastěji dávám svá díla. A jestli jsem nějaké dílo dostal darem? Ano – největší radost mi udělala moje šestiletá neteř, která mi jako dárek namalovala malbu na takové malé plátno, a byla to její verze toho, co maluju já. To bylo moc hezké a roztomilé.

Obraz Milana Sodomy

Víc z jeho tvorby najdete na stránkách www.milansodoma.cz, kde si vedle originálů můžete nově koupit i cenově dostupné tisky.

Vychází 28. listopadu

Origami jako zrcadlo společnosti

Desítky nejrůznějších míst v Chile jsou zaplněny papírovými „lidmi” v životní velikosti. Umělec Claudio Acuña J. jimi chce donutit pozorovatele k zamyšlení nad tím,...

Od džungle po Antarktidu. Výstava fotek ukazuje důležitost ochrany přírody

V galerii Czech Photo Center začala výstava jednoho z porotců letošního ročníku soutěže Czech Nature Photo. Je jím držitel několika ocenění, španělský biolog a fotograf přírody Roberto García-Roa.

Doktor v květináči i zákeřný nepřítel. Proč vám fenomén Aloe vera může pomoci od ekzému i do nemocnice

Egyptské královny ho používaly k omlazení pleti, mořeplavec Kryštof Kolumbus si ho vozil na každou svou cestu a Afričané...

Odbornice na AI Sara Polak: Jako malá jsem toužila být kombinací archeologa a dobrodruha na způsob Lary Croft

Představujeme vám výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že jejich sny jsou zrealizovatelné. Zapojily se do projektu Dream...

AVU pro Ukrajinu: Přes 80 umělců věnovalo díla do dobročinné aukce

Josef Bolf, Epos 257, Vladimír Kokolia a další pedagogové, absolventi a studenti Akademie výtvarných umění poskytli svá díla do aukce, jejíž výtěžek jde na podporu ukrajinských studentů. Dnes se koná vernisáž předaukční výstavy na půdě AVU.
Zavří­t reklamu