Středa, 7 června, 2023

Malíř Milan Sodoma se snaží zachytit ženskou energii

Minimalistická díla Milana Sodomy se vyloženě hodí do designových interiérů. Zeptali jsme se ho, jaké umělecké dílo by chtěl mít doma on sám a co ho na domácí umělecké scéně zaujalo.

Malujete ženská těla. Inspirujete se konkrétními ženami, nebo je to práce vaší fantazie?

V mé malbě mi jde hlavně o ženskou energii, i když má díla zobrazují ženské tělo. Nemaluji podle předlohy ani své obrazy nepředkresluji. Když maluji, snažím se co nejvíc používat svou ženskou část, svou pravou mozkovou hemisféru. Maluji volně, spontánně, jsem ponořený do procesu a sám nikdy nevím, co vznikne. Někdy mám pocit, že jsem jen prostředník, že to nějak maluje samo.

Obraz Milana Sodomy

Co vás na umělecké scéně naposledy nadchlo?

Inscenace Werich na Letní scéně Muzea Kampa. Je to hra, která má spád, humor, ale nevyhýbá se ani závažnějším momentům ze života Jana Wericha. Tím, že inscenaci napsala a produkovala moje žena, jsem měl možnost se účastnit vzniku díla a zažít i zákulisí příprav. Bylo úžasné sledovat pozitivní a přátelskou energii mezi všemi zúčastněnými. Měl jsem pocit, že se sešli lidé, kteří si to opravdu užívali. S určitou nadsázkou by se to dalo přirovnat k letnímu táboru, kdy se v krátkém čase mezi lidmi vytvoří silné pouto a sounáležitost. Prostory Sovových mlýnů mají navíc zvláštní kouzlo a atmosféru, která tohle vše dokáže umocnit. Věřím, že když se věci dělají srdcem, výsledek nemůže být nikdy špatný. A tady se to podle mého povedlo na jedničku.

Obraz Milana Sodomy

Jaké umělecké dílo byste chtěl mít doma?

Mám rád čistotu a minimalismus. Takže bych určitě nepohrdnul dílem od Zdeňka Sýkory nebo Karla Malicha. Ze současníků se mi líbí třeba Patrícia Koyšová, Dominik Běhal, Tadeáš Kotrba nebo Klára Hosnedlová.

Dáváte a dostáváte umělecká díla jako dárky? Co zajímavého jste dostal?

Aby pravdu řekl, nejčastěji dávám svá díla. A jestli jsem nějaké dílo dostal darem? Ano – největší radost mi udělala moje šestiletá neteř, která mi jako dárek namalovala malbu na takové malé plátno, a byla to její verze toho, co maluju já. To bylo moc hezké a roztomilé.

Obraz Milana Sodomy

Víc z jeho tvorby najdete na stránkách www.milansodoma.cz, kde si vedle originálů můžete nově koupit i cenově dostupné tisky.

Vychází 29. května

Origami jako zrcadlo společnosti

Desítky nejrůznějších míst v Chile jsou zaplněny papírovými „lidmi” v životní velikosti. Umělec Claudio Acuña J. jimi chce donutit pozorovatele k zamyšlení nad tím,...

Tak to bylo: Silné životní příběhy seniorů otisknuté do porcelánu 

Koncentrační tábory, smrt dcery, bezstarostné dětství i neuvěřitelná síla vyrovnat se s nepřízní osudu a chuť žít naplno. To vše se zrcadlí v sadách...

Plavky z rybářských sítí nebo tričko z PET lahví. Jak vzniká recyklovaný textil?

Při nákupu oblečení dnes čím dál častěji hledíme na férovost výroby a původ toho, co budeme nosit. Nad kvantitou...

Umění recyklace: Letiště v Istanbulu vystavuje obrazy z PET lahví i starých uniforem personálu

Plastová víčka, kusy oblečení, papírové obaly nebo také elektronické součástky, které někdo vyhodil na největším letišti v Turecku, posloužily...

Léčivé houby: Můžou pomoct při cukrovce, proti depresím či po chemoterapii

Jsou na zemi déle než my a možná si nás ochočily, abychom je dál šířili. Někdo je miluje, jiný se jich bojí. Houby mají po světě kontroverzní pověst: Jsou zdrojem života, ale umějí člověka i otrávit.
Zavří­t reklamu