I když se vám podaří zhubnout nabraná těhotenská kila, postava se změní, někomu se zhorší celulitida, přibudou křečové žíly, strie nebo vás začne užírat pocit, že nejste v kondici. Je možné získat zpět tělo, se kterým budete spokojená? Já říkám ano, ale bez vlastního přičinění to nepůjde.
Mít čtyři děti, čtyřicítku na krku a být fit? Jasně, že to jde a řešení není až tak složité. Odpověď zní: trpělivost, důslednost a dobrá psychická kondice. Bez nich to nepůjde. A ano, můžete u toho pracovat na plný úvazek a starat se o početnou rodinu. O hubnutí po porodu něco vím. Sama jsem si jím prošla celkem čtyřikrát a pokaždé jsem si odnášela jinou zkušenost. Zatímco před dvanácti lety jsem byla do půl roku na nejnižší váze ve svém životě, o čtyři roky později jsem po druhém porodu měla opačný problém. Jak je to možné? Jsem typickým příkladem toho, jak může fungovat psychika.
Po prvním porodu mi pomohly procházky
První těhotenství bylo bezproblémové, přibrala jsem patnáct kilo a více než polovinu z toho jsem „nechala“ v porodnici. O co bylo těhotenství pohodovější, o to složitější byl porod, který nakonec skončil vakuumextrakcí. Kryštůfek byl naštěstí zdravý, ale dost neklidný. Takže spánek v klidu domova nepřipadal v úvahu. Aby se vyspal, chodila jsem dvakrát denně na dvouhodinové procházky s kočárkem. A musela jsem jet v tempu, žádné zastavování, jinak bych se dočkala hlasitého řevu podobného zvuku motorové pily. Po vydatném spánku následovalo stejně vydatné kojení, takže jsem během pěti měsíců zhubla z předtěhotenské váhy 56 kg na 53 kg. Díky pravidelnému pohybu jsem se cítila dobře. V necelých dvou letech začal Kryštůfek chodit do školky a já si našla fitko u školky, kam jsem ráno před nebo po práci chodila dvakrát týdně. Jenže pak přišlo druhé těhotenství…
Předčasný porod, narušená psychika a kila se ani nehnula
I druhé těhotenství by bylo pohodové, kdybych nepřibírala rychlejším tempem a porod nepřišel dva měsíce před termínem. Naprosto neplánovaně, bez dřívějších varovných signálů. Druhý syn tak skončil na JIRP a já psychicky na dně. Přestože nás po dvou týdnech pustili z nemocnice, měli jsme zákaz vycházek, takže jsme jen seděli doma, já zajídala stres a nehubla. Na cvičení a pohyb jsem měla pomyšlení až po pár měsících, kdy jsem s Adámkem začala chodit na strollering. Jenže sotva jsem se po roce začala dávat dohromady a vracet se ke své původní váze, otěhotněla jsem znovu a byla jsem zase na začátku.
Křečové žíly a těhotenská cukrovka
Třetí těhotenství už tak pohodové nebylo. Nejenže bylo po roce od posledního porodu, ale brzy mi zjistili těhotenskou cukrovku a začala jsem mít problém s otoky a křečovými žílami. Nemožnost se pořádně najíst jsem obrečela a rozhodně jsem se neradovala, že jdu rodit
s 61 kg. Po třetím porodu jsem shazovat nemusela prakticky nic. Čas ani energie mi na cílené sportování nezbývaly. Zato mě trápila diastáza, kterou jsem se rozhodla vycvičit. Začala jsem cvičit Tuplerovu techniku a po pár měsících jsem měla rozestup přímých břišních svalů menší. Kdybych byla důslednější, mohly být výsledky ještě lepší, ale to už jsem byla těhotná počtvrté.
Čtvrté těhotenství – balíček kýly, diastázy a křečáků
Čtvrté těhotenství bylo pro mě sakra těžké. Těhotenskou cukrovku už jsem neměla, ale zase mě trápily šílené křečové žíly, takže jsem nemohla bez epesních kompresivních punčoch udělat ani ránu. Hubnutí po porodu nebylo složité. Hned po šestinedělí jsem začala chodit na lekce cvičení s kočárkem Fit mami, které mi pomohlo se zpevnit a dostat do kondice. Myslím, že jde o vůbec nejlepší cvičení pro ženy po porodu. Cvičí se totiž venku, zatímco
děti „spí“ v kočárku, takže není třeba řešit hlídání. Souběžně s Fit mami jsem objevila úžasné fitness, které lekce s hlídáním nabízelo. RS Fitness jsem zůstala věrná a začala jsem chodit na večerní lekce. Po třech letech jsem si udělala instruktorský kurz a dnes mám ve fitku dvakrát týdně lekce tabaty. Během loňska jsem ještě „zvládla“ operaci břišní kýly a diastázy, kterou se mi už během čtvrtého těhotenství nedařilo vycvičit. Rok po operaci musím říct, že přestože šlo o fyzicky nejbolestivější zkušenost v životě, rozhodnutí nelituji. Občas je třeba si přiznat, že některé věci nejsou v našich silách. Rozestoupených břišních svalů bych se bez operace nezbavila.
Hlavně být v pohodě
Univerzální rada, jak na hubnutí po porodu, neexistuje. Každá se nacházíme v jiné etapě života, řešíme jiné problémy a máme i jiné stravovací a pohybové návyky. Pro mě byl pohyb vždy nedílnou součástí života, proto jsem měla start po porodu snazší. Možnost pohybu je
ale pro mě i mentální očista. Tím, že nemáme s manželem hlídání, je jen na nás dvou, jak si ho naplánujeme. Věty typu „není čas, nemám hlídání“ jsou jen výmluvy. Pořád se dá chodit s kočárkem ve svižnějším tempu, najít si cvičení s hlídáním nebo posilovat doma před obrazovkou. Důležité je dělat to s nadšením a pro sebe, ne pro nikoho jiného. Najít si vlastní vnitřní motivaci. Ne pro velikost S nebo L (a i to je v pořádku, pokud budete spokojenější), ale protože se samy chcete cítit dobře. To je základ úspěchu. Jakmile je hlava srovnaná, tělo se rychleji přizpůsobí. A víte, že zrovna dnes je ten správný den na změnu?