Sobota, 28 května, 2022
spot_img

„Lékař bez hranic“ Tomáš Šebek ví, jak prodloužit život ve zdraví

Léčba nemocí je drahá. Prevence je daleko levnější, ale spousta lidí ji odkládá nebo zanedbává. Změna v téhle oblasti je jedním z cílů projektu Ministr zdraví, který chce ozdravit a zmodernizovat české zdravotnictví.

V České republice žijeme zdravě v průměru do 61 let, poté přicházejí nemoci, hromady léků a nikomu to nepřijde zvláštní. Přitom v severských zemích začínají seniory trápit podobné problémy až od 66 nebo 67 let. Z rozpočtu na zdravotnictví u nás na prevenci putují pouze jednotky procent.

Jak prodloužit zdravou část života místo drahého léčení a jak zvýšit odpovědnost a uvědomělost lidí, to se pokusí vyřešit Ministr zdraví. V době, kdy se u nás střídají osoby na postu ministra zdravotnictví jako figurky na orloji, a chybí tak kontinuita a potřebné reformy jsou v nedohlednu, je to nadějná pomoc.

Ministr zdraví je imaginární osoba, prý něco jako Jára Cimrman. Stojí za ním chirurg Tomáš Šebek, který napsal několik knih o svých zahraničních misích s Lékaři bez hranic a už dvacet let se zabývá modernizací a zlidštěním českého systému zdravotnictví.

K projektu Ministr zdraví si přizval řadu odborníků, například Petra Smejkala (hlavního epidemiologa IKEM), Taťánu le Moigne (ředitelku Google pro střední Evropu) nebo Saru Polak (odbornici na AI). Druhým velkým tématem je totiž digitalizace, v níž naše zdravotnictví zoufale zaostává. A třetím pilířem projektu jsou pak finance, bez nichž tak velká změna provést nepůjde. Ministr zdraví si totiž dal za cíl do roku 2030 prodloužit zdravý život v Česku o pět let. Pomoct v tom má také nedávno spuštěná sbírka.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Nemáte doma lesní roh? Hledají se dárci hudebních nástrojů pro děti

Někomu možná doma leží nevyužité hudební nástroje, které by udělaly radost dětem ze znevýhodněných rodin. Projekt Kdyby tisíc klarinetů, který chce plnit hudební přání, podpořili Jiří Suchý i David Koller.

„Rusové také milují své děti.“ Sting přezpíval svůj song z období studené války, aby podpořil Ukrajinu

Britský zpěvák a skladatel vydal písničku Russians v roce 1985 a nyní aktuální verše jako „Nic takového jako vítězná válka neexistuje...“ zpívá znovu. Výtěžek věnuje na pomoc Ukrajině.

Blíží se den dárcovství Giving Tuesday. Znáte jeho historii?

Česko se letos již čtvrtým rokem připojí k mezinárodnímu dni dárcovství a dobrých skutků Giving Tuesday. Nejštědřejší úterý v...

Propadněte kouzlu lázní a wellness. 5 míst, které bude milovat vaše tělo i duše

Kvalitní wellness a lázeňské zázemí je stále častějším kritériem pro výběr hotelu. Zapomeňte na stres, napětí i starosti a...
Zavří­t reklamu