Pondělí, 6 února, 2023
spot_img

„Lékař bez hranic“ Tomáš Šebek ví, jak prodloužit život ve zdraví

Léčba nemocí je drahá. Prevence je daleko levnější, ale spousta lidí ji odkládá nebo zanedbává. Změna v téhle oblasti je jedním z cílů projektu Ministr zdraví, který chce ozdravit a zmodernizovat české zdravotnictví.

V České republice žijeme zdravě v průměru do 61 let, poté přicházejí nemoci, hromady léků a nikomu to nepřijde zvláštní. Přitom v severských zemích začínají seniory trápit podobné problémy až od 66 nebo 67 let. Z rozpočtu na zdravotnictví u nás na prevenci putují pouze jednotky procent.

Jak prodloužit zdravou část života místo drahého léčení a jak zvýšit odpovědnost a uvědomělost lidí, to se pokusí vyřešit Ministr zdraví. V době, kdy se u nás střídají osoby na postu ministra zdravotnictví jako figurky na orloji, a chybí tak kontinuita a potřebné reformy jsou v nedohlednu, je to nadějná pomoc.

Ministr zdraví je imaginární osoba, prý něco jako Jára Cimrman. Stojí za ním chirurg Tomáš Šebek, který napsal několik knih o svých zahraničních misích s Lékaři bez hranic a už dvacet let se zabývá modernizací a zlidštěním českého systému zdravotnictví.

K projektu Ministr zdraví si přizval řadu odborníků, například Petra Smejkala (hlavního epidemiologa IKEM), Taťánu le Moigne (ředitelku Google pro střední Evropu) nebo Saru Polak (odbornici na AI). Druhým velkým tématem je totiž digitalizace, v níž naše zdravotnictví zoufale zaostává. A třetím pilířem projektu jsou pak finance, bez nichž tak velká změna provést nepůjde. Ministr zdraví si totiž dal za cíl do roku 2030 prodloužit zdravý život v Česku o pět let. Pomoct v tom má také nedávno spuštěná sbírka.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Udržitelné diáře papelote oslavují krásu přírody

Pokud se snažíme žít udržitelně, neměli bychom své rozhodnutí zapomínat promítnout ani do těch nejmenších detailů. Třeba zápisníků.  Vyzkoušejte tedy například novou kolekci českého...

Francouz vyhrál 200 milionů euro. Většinu peněz dal na ochranu přírody

Nesázel proto, aby si mohl kupovat luxusní věci. Jeho cílem bylo založit nadaci, prostřednictvím níž bude moct pomáhat přírodě i lidem.

Drogově závislý raper nosí náhrdelník s krví herečky Megan Fox. Bizarní šperky ale vlastní i jiné celebrity 

Svátek zamilovaných máme už pár dní za sebou a slavní se na svých sociálních sítích postupně chlubí, jak si...

Pavlína Saudková a její život ve stínu muže: Naučila jsem se chodit dva kroky za Janem

Novinářka, fotografka a matka tří dětí Pavlína Saudková působí velmi skromným a ve svých jedenačtyřiceti letech až dívčím dojmem....
Vychází 31. ledna
Zavří­t reklamu