Pátek, 1 prosince, 2023
spot_img

„Lékař bez hranic“ Tomáš Šebek ví, jak prodloužit život ve zdraví

Léčba nemocí je drahá. Prevence je daleko levnější, ale spousta lidí ji odkládá nebo zanedbává. Změna v téhle oblasti je jedním z cílů projektu Ministr zdraví, který chce ozdravit a zmodernizovat české zdravotnictví.

V České republice žijeme zdravě v průměru do 61 let, poté přicházejí nemoci, hromady léků a nikomu to nepřijde zvláštní. Přitom v severských zemích začínají seniory trápit podobné problémy až od 66 nebo 67 let. Z rozpočtu na zdravotnictví u nás na prevenci putují pouze jednotky procent.

Jak prodloužit zdravou část života místo drahého léčení a jak zvýšit odpovědnost a uvědomělost lidí, to se pokusí vyřešit Ministr zdraví. V době, kdy se u nás střídají osoby na postu ministra zdravotnictví jako figurky na orloji, a chybí tak kontinuita a potřebné reformy jsou v nedohlednu, je to nadějná pomoc.

Ministr zdraví je imaginární osoba, prý něco jako Jára Cimrman. Stojí za ním chirurg Tomáš Šebek, který napsal několik knih o svých zahraničních misích s Lékaři bez hranic a už dvacet let se zabývá modernizací a zlidštěním českého systému zdravotnictví.

K projektu Ministr zdraví si přizval řadu odborníků, například Petra Smejkala (hlavního epidemiologa IKEM), Taťánu le Moigne (ředitelku Google pro střední Evropu) nebo Saru Polak (odbornici na AI). Druhým velkým tématem je totiž digitalizace, v níž naše zdravotnictví zoufale zaostává. A třetím pilířem projektu jsou pak finance, bez nichž tak velká změna provést nepůjde. Ministr zdraví si totiž dal za cíl do roku 2030 prodloužit zdravý život v Česku o pět let. Pomoct v tom má také nedávno spuštěná sbírka.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Nová kolekce Longchamp je v rytmu rock’n’rollu

Objevování vlastní cesty a nezávislosti je tématem nové kolekce Longchamp's Fall / Winter 2019. V New Yorku, v rámci Fashion Weeku, zachytila Sophie Delafontaine...

Konec roku bez ohňostrojů?

Zaznamenali jste v tisku varování vědců před mixem jedů a karcinogenů, které vdechujeme při pálení zábavní pyrotechniky? Ohňostroje u nás přitom legislativa téměř neřeší. Podepiště petici, která to chce změnit.

Moderátorka Lenny Trčková podporuje čtení a vrací knihy do oběhu

Scenáristka a moderátorka, ale také milovnice bylinek, lektorka pilates a autorka knižního projektu Čtení tě mění je jednou ze známých osobností, které věnovaly něco ze své skříně na charitativní hvězdný bazárek, jenž se koná 30. 3. ve Vnitroblocku.

Z děcáku k trénování celebrit: Radek Laci se vzepřel osudu

Už jako šestiletý kluk vnímal sport jako útěk ze systému, radost, která ho drží v přítomném okamžiku a chvíli,...
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu