Úterý, 30 května, 2023
spot_img

„Lékař bez hranic“ Tomáš Šebek ví, jak prodloužit život ve zdraví

Léčba nemocí je drahá. Prevence je daleko levnější, ale spousta lidí ji odkládá nebo zanedbává. Změna v téhle oblasti je jedním z cílů projektu Ministr zdraví, který chce ozdravit a zmodernizovat české zdravotnictví.

V České republice žijeme zdravě v průměru do 61 let, poté přicházejí nemoci, hromady léků a nikomu to nepřijde zvláštní. Přitom v severských zemích začínají seniory trápit podobné problémy až od 66 nebo 67 let. Z rozpočtu na zdravotnictví u nás na prevenci putují pouze jednotky procent.

Jak prodloužit zdravou část života místo drahého léčení a jak zvýšit odpovědnost a uvědomělost lidí, to se pokusí vyřešit Ministr zdraví. V době, kdy se u nás střídají osoby na postu ministra zdravotnictví jako figurky na orloji, a chybí tak kontinuita a potřebné reformy jsou v nedohlednu, je to nadějná pomoc.

Ministr zdraví je imaginární osoba, prý něco jako Jára Cimrman. Stojí za ním chirurg Tomáš Šebek, který napsal několik knih o svých zahraničních misích s Lékaři bez hranic a už dvacet let se zabývá modernizací a zlidštěním českého systému zdravotnictví.

K projektu Ministr zdraví si přizval řadu odborníků, například Petra Smejkala (hlavního epidemiologa IKEM), Taťánu le Moigne (ředitelku Google pro střední Evropu) nebo Saru Polak (odbornici na AI). Druhým velkým tématem je totiž digitalizace, v níž naše zdravotnictví zoufale zaostává. A třetím pilířem projektu jsou pak finance, bez nichž tak velká změna provést nepůjde. Ministr zdraví si totiž dal za cíl do roku 2030 prodloužit zdravý život v Česku o pět let. Pomoct v tom má také nedávno spuštěná sbírka.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Polštář s prezidentem Zelenským nebo lístky do divadla na podporu Ukrajiny

Do pomoci válkou zasažené zemi se zapojuje čím dál více umělců či podnikatelů. Pořádají se benefiční koncerty a aukce a přispět můžete také nákupem...

Pravidla pro turné Beyoncé: Žádný alkohol a žádné „MeToo“

V létě příštího roku se hudební královna rozjede na světové turné k letošnímu albu Renaissance a chce pro svůj tým zajistit bezpečné prostředí. Zakázala drogy a mejdany a nabízí psychickou podporu.

Bindi Irwin po operaci endometriózy: Doktor jí tvrdil, že je to běžná bolest, se kterou se mají ženy smířit

Dcera slavného lovce krokodýlů deset let trpěla bolestmi, aniž by znala příčinu. Nyní podstoupila operaci a rozhodla se svým příkladem šířit osvětu o endometrióze, kterou mnozí podceňují. „Buďte taktní a zadržte, než se mě nebo nějaké jiné ženy zeptáte, kdy bude mít další děti,“ napsala na Instagramu.

Nejvíc případů sexuálního obtěžování jsem zažila v Česku, říká válečná reportérka Markéta Kutilová

Válečná reportérka a novinářka Markéta Kutilová je se svou kolegyní Lenkou Klicperovou aktuálně spojovaná především s mapováním krize v...
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu