Úterý, 3 října, 2023
spot_img

Spasí nás umělá inteligence?

„Seriálům o technologiích se vyhýbám jako čert kříži, bojím se, že by mi zvedly už tak vysoké hladiny kortizolu. Proč? Protože když se dívám na průřez toho, jak svět řeší AI (umělou inteligenci, pozn. red.), na filmy typu I, Robot, nebo čtu senzacechtivé články typu AI nám ovládá mysl!, cítím nedůvěru,“ říká Sara Polak, která investuje energii do popularizace a demystifikace této technologie.

I když jsem se zařekla, že to nebudu sledovat, po hodině dílu seriálu Black Mirror se mě kamarádi ptali, jak se mi to líbilo. Chudáci si vyslechli přednášku o tom, jací jsou v Netflixu prodejní PR týpci, a moje rozhořčení nad tím, že prezentované dystopické využití technologií v rádoby současném kontextu (maximálně nějakých 20 let do budoucnosti), je nesmysl, protože bychom potřebovali vytvořit asi pět vědeckých průlomů na úrovni Nobelovy ceny, abychom se k těmto možnostem vůbec přiblížili. Během rozčilování mi došlo, jak je umělá inteligence prezentována veřejnosti, a že je to ještě horší, než jsem si myslela. Přitom, ať už jde o zázrak strojového učení, nebo jen o digitalizaci světa kolem nás, technologický pokrok v této oblasti nám přináší neskutečné možnosti. Jaké konkrétně? V dnešním vydání jsem se zaměřila na to, jak tato inovace může pomoci ve zdravotnictví (pokud by vás toto téma zajímalo, sledujte mé popularizační pořady na Red Button EDU a v rámci Paralelní Polis).

AI, kterou máme nyní k dispozici, je pazourek, co nám může pomoci vysekat se ven z jedné z největších krizí moderní historie.

Ale teď k věci. Je několik hlavních oblastí, kde se AI ve zlepšování zdraví lidí dá využít. Všimněte si, že mi jde o „zlepšování zdraví lidí“, na což se, jak říká chirurg Tomáš Šebek, paradoxně často zapomíná. Zaměřujeme se na léčení lékařských institucí. Moje životní poslání je ukázat, jak technologie mohou pomoci jednotlivcům na granulární úrovni, ne, jak ušetřit ministerstvu zdravotnictví (i když to s tím často souvisí). AI není jednoduchá technologie. Je to elegantní sada silných a rychlých statistických a analytických metod, jak se prochroustat obrovským množstvím dat, aby nám dávaly hlavu a patu. Není to magická technologie s vlastním vědomím. Zdravotnictví, respektive zdraví lidí, je vertikála, kde může AI (jako například metody strojového učení) zásadním způsobem pomoci – ať už v optimalizaci logistiky, preventivní léčbě, nebo v predikci toho, jak se bude vyvíjet pandemie. Pojďme příležitost drapsnout za pačesy, o umělé inteligenci se vzdělávat a nenechat se vystrašit seriály. Black Mirror je dost černě vykreslená sci-fi budoucnost. AI, kterou máme nyní k dispozici, je pazourek, co nám může pomoci vysekat se ven z jedné z největších krizí moderní historie.

Klíčové oblasti využití AI a poslední novinky ze světa

Digitalizace zdravotního systému

Jde především o digitalizaci zdravotnických dat, propojení databází a přesun šanonů do on-line verze. Proč nám to pomůže? Když budou data v počítači a ne na papíře, dá se s nimi pracovat, ať už jste kdekoli. To znamená snadnější prediktivní lečbu, která se zabývá již rozvinutými onemocněními a individuální přístup k jedinci na bázi sběru dat o vašem zdraví. Projekty, které takto fungují:

Healthbase – Healthbase

Debata o digitalizaci zdravotnictví a jak to udělat efektivně – healthcareitnews.com

Jak efektivně digitalizovat zdravotnictvi?

Asistence při operacích a zákrocích

Něco, co vypadá velmi sexy, ale paradoxně jde o jednu z méně využívaných aplikací AI ve zdravotnictví. Nicméně pokrok v rámci robotiky a asistence při operacích jde kupředu mílovými kroky a rozhodně stojí za zmínku:

Nanorobotics – Nanorobotics 

Cancer treatment – Cancer treatment 

Vývoj nových léků

Když je krize, není moc čas otálet a léky se musí vyvíjet velmi rychle. Umělá inteligence k tomuto může výrazně přispět, jako se stalo u těchto projektů:

dataconomy.com

Výzkum chování lidského těla

Lidské tělo je nesmírně komplikované. Projekty, které nám dávají vhled do jeho hlubin, využíváním různých analytických metod a přístupů, jsou například tyto:

Xyonix – Xyonix

Brainscan – Brainscan

Cognetivity – Cognetivity

Crowdfunding a decentralizace pro ty, co to potřebují

Digitalizace zdravotnictví s sebou nese i filozoficko-morální otázky. Jako například: Co se stane, když se zdravotnictví zásadně organizačně změní a jednotlivec bude mít personalizovanou léčbu šitou na míru? nebo Co se bude dít, když se nebude platit sociální a zdravotní pojištění a místo toho bude zdravotnictví fungovat naprosto decentralizovaně? Jak využít technologii v péči o osamělé? Tato tematika se řeší zde:

redbuttonedu.cz

forbes.com

ulekare.cz

blindspot.ai

Výzkum chování pandemií a šíření nákazy

Covid-19 nám dal zabrat. Ale pořád je to jen virus a jeho šíření se dá predikovat, modelovat a tím, že vezmeme v potaz určité indikátory, můžeme s určitou pravděpodobností říci, jak se bude pandemie vyvíjet, jaký efekt bude mít očkování na populaci apod. Příklady projektů, které se tomuto tématu úspěšně věnují, najdete tady:

news-medical.net

nature.com

healthitanalytics.com

Optimalizace lékařské logistiky

Jedna věc je mít léky a data, druhá je umět dostat je k lidem a pracovat s nimi. Logistická síť očkování je například něco, co výrazně pomohlo Izraeli v boji proti covidu-19. Více zde:

h2o.ai

iisd.org

thehindu.com

fortune.com

 

Sara Polak

 

Má za sebou studium na Oxfordu. Studovala archeologii – disciplínu o časech dávno minulých. Teď se zabývá převážně umělou inteligencí zaměřenou na budoucnost. Mezi archeologií a AI je víc společného, než by se mohlo zdát, a Sara to dennodenně dokazuje. Pojímá umělou inteligenci z koncepčního – nikoli ryze technického – hlediska a prosazuje multioborovost, kudy chodí.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 30. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Moderátorka Lenny Trčková podporuje čtení a vrací knihy do oběhu

Scenáristka a moderátorka, ale také milovnice bylinek, lektorka pilates a autorka knižního projektu Čtení tě mění je jednou ze známých osobností, které věnovaly něco ze své skříně na charitativní hvězdný bazárek, jenž se koná 30. 3. ve Vnitroblocku.

Připravte pleť na zimu: nejlepší krémy a kosmetická péče do mrazu

Není špatného počasí, chybou je jen nesprávně ošetřená pleť. Tito skvělí pomocníci ochrání pokožku před větrem, teplotami pod nulou i dalšími povětrnostními výkyvy.

Ester Geislerová a Martin Hronský Krupa o desetiletém věkovém rozdílu a o terapii sdílením

Poprvé absolvovali společné focení do médií a rozpovídali se při tom o svém vztahu. Seznámili se tak, jak dříve bývalo zvykem – off-line. Zvláštní covidové bezčasí dokonale nahrálo tomu, aby se poznali v klidu a do hloubky.

Lush má další nahatý obchod

Kosmetická značka Lush opět přišla s něčím, na co se nejen pěkně dívá, ale je i prospěšné životnímu prostředí....
Vychází 30. října
Zavří­t reklamu