Neděle, 10 prosince, 2023
spot_img

Koncert pro budoucnost se na Václaváku rozezní už poosmé. Zazpívají Aneta Langerová či Buty

Na akci, která patří tradičně k vrcholu oslav výročí sametové revoluce, vystoupí řada hudebníků a řečníků. Co znamená 17. listopad pro pořadatele Jana Gregara nebo třeba pro Terezu Dočkalovou, která bude s Jindřichem Šídlem Koncert pro budoucnost uvádět?


Koncert pro budoucnost není jen hudební akcí. Snaží se otevírat diskuzi o klíčových otázkách současnosti i toho, co nás čeká v dalších letech.

„Myšlenka na Koncert pro budoucnost vznikla v roce 2016, primárně jako snaha nepustit extremisty na památná místa spojená se sametovou revolucí v Praze,“ vysvětluje mluvčí Koncertu pro budoucnost a jeden z organizátorů akce Jan Gregar.

Tématem letošního ročníku je Člověk. Příroda. Stroj. Promluví k něma sedmnáct řečníků z různých oborů. „Téma symbolizuje bytostně nové výzvy ležící před naší společností. Jedná se o výzvy, které budou určující pro další směřování naší demokracie a svobody. Ať už jde o otázku klimatu, války, silného nástupu dezinformací nebo též zcela nově problematika umělé inteligence. Cítíme, že těmto výzvám není věnována dostatečná pozornost, proto chceme právě k nim přinést větší pozornost.“

Hudební produkci bude žánrově pestrá, jak naznačují i tipy Jana Gregara:  „Těším se určitě na Anetu Langerovou, Báru Polákovou, která představí živě i svůj zcela nový song A-E-I-O-U věnující se právě otázce klimatu. Dále určitě kapela Buty, Igor Orozovič, ale postupem času se budeme dostávat i do hodně moderního programu například s Vladimírem 518 ve speciálním projektu se Sifonem z WWW nebo Hello Marcel.“ Program ozvláštní také skladba složená přímo k příležitosti 34. výročí sametové revoluce, kterou zazpívá mimo jiné Sára Vondrášková známá jako Never sol.

Festival svobody

Koncert je součástí celorepublikového Festivalu svobody, který připomíná události sametové revoluce a sdružuje širokou škálu občanských organizátorů. „Již nyní máme přes 50 zapojených měst a obcí a jak to s občanskou společností bývá, program je velmi pestrý, od koncertů, občanských setkání, až po výstavy, divadla, besedy či videoprojekce. Doporučuji kouknout na web Festivalu svobody, kde je přehledně program po městech s interaktivní mapou, v níž každý uvidí, co se v jeho okolí děje,“ uvádí Jan Gregar

Jan Gregar, foto: Koncert pro budoucnost

A co pro něj osobně znamená 17. listopad a co si z hodnot, které sametová revoluce přinesla, můžeme vzít do budoucna? „I když jsem byl tenkrát batole, pro mě je 17. listopad jedním z nejdůležitějších svátků v roce. Samozřejmě symbolizuje moment získání svobody a start demokratického režimu. Jsem moc rád, že jsem nemusel vůbec zažít minulý režim, a tudíž jsem byl osvobozen od negativní zkušenosti, která by se na mě zákonitě musela podepsat. Zároveň pokud máme udržet zkušenost i vnímání odkazu 17. listopadu, je nutné aktualizovat výročí o aktuální výzvy pro demokratickou společnost, a to nejen kvůli mladé generaci. Proto je pro mě 17. listopad hlavně symbolem, že boj za svobodu a demokracii nikdy nekončí. Nepřijde žádný konec dějin a výhra liberalismu, což někteří na konci 90. let naivně předpokládali. Naopak, přicházejí nové výzvy, kterým musíme čelit, a nevím jak vy, ale já se nechci vzdávat. Naopak chci, abychom byli čím dál úspěšnější zemí, která bude moderní a ve které se nám všem bude dobře žít. Ale bez nás to nepůjde.“

Stejně jako každý rok je Koncert pro budoucnost otevřen naprosto všem a zdarma. Místo vstupného budou mít návštěvníci možnost podpořit akci dobrovolným příspěvkem přes platformu Darujme.cz.

Akce bude i letos živě streamována na sociálních sítích Koncertu pro budoucnost a dalších organizací, můžete ji také sledovat prostřednictvím iVysílání České televize.

ANKETA

Zeptali jsme se vystupujících na letošním ročníku Koncertu pro budoucnost na jejich vztah k 17. listopadu. Jak bychom si jako společnost měli připomínat důležitost svobody, demokracie a míru? A co pro to sami děláte?

Igor Orozovič, divadelní a filmový herec, muzikant

Samozřejmě je důležité slavit výročí. Ale i ta bývají často dogmatizována, zplošťována nebo využívána k něčí propagandě. Beru je spíš jako takové připomenutí témat, která bychom měli zejména na osobní úrovni zkoumat neustále a kriticky. Poznávat historii, nenásledovat tupá hesla a zároveň nezůstat u ohlížení, kdy je po bitvě každý generál, ale myslet na současnost a budoucnost. Nespoléhat na to, že tu demokracii, svobodu a mír někdo udělá za nás. Jinak já osobně mám milion názorů, ale na uspěchanou angažovanost si dávám pozor a myslím, že je dobré vždy hodnotit konkrétní případy, zohledňovat dobový kontext a nevidět věci černobíle. Jinak vždy hrozí zjednodušené extrémní uchopení tématu a to je cesta do pekla.

Tereza Dočkalová, herečka

Jak bychom si měli připomínat důležitost svobody a demokracie? 17. listopad je třeba skvělou příležitostí. Máme ohromné štěstí, že naše revoluce tehdy proběhla bez krveprolití. Spousta národů takové štěstí neměla a nikdy mít nebude. Je to velké privilegium, které je ale potřeba chápat i jako závazek. Mám dojem, že Václav Havel to tak chápal, proto jsme jako stát za jeho časů kladli na lidská práva a jejich porušování velký důraz a myslím, že nás v tomhle ohledu bylo ve světě celkem slyšet. Přeju si, abychom na to uměli navázat. Mně osobně se dotýká, že nejsme schopni všem v republice zajistit stejná práva. Že například queer lidé nebo Romové se u nás stále necítí rovnoprávně. Pussy Riot zpívaly před rokem na Václavském náměstí, že za svobodu je třeba bojovat každý den znova. Jestli to tak necítíme, zůstaňme aspoň citliví k těm, pro které je boj za svobodu dennodenní kruciální realitou.

Rodan, písničkář, finalista národního kola Eurovize

Myslím si, že je to právě o každodenním životě, kterého se svoboda, demokracie a mír nejvíce dotýkají. Sednout si a uvědomit si, že MŮŽU kamkoliv cestovat, MŮŽU cokoliv dělat a MŮŽU být, s kým chci (i když tam je v oblasti manželství pro všechny zatím stále prostor k zlepšení). Ať už chceme nebo ne, tak se tohle všechno dotýká nás a životů, které žijeme. Proto bychom si měli co nejčastěji připomínat, že tomu tak nebylo vždycky.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Divadlo zdarma jako poděkování pro přetížené zdravotníky

Dejvické nebo Bezruči kdykoli a zdarma, to teď nabízí všem, kteří pracují ve zdravotnictví, platforma Dramox plná stovek záznamů divadelních představení. Lékaři, sestry nebo pracovníci...

Zapojte se do naší velké vánoční soutěže a vyhrajte koženou kabelku answear.LAB

Ještě jste nesehnali všechny dárky na Vánoce? Tak to vás určitě potěší náš vánoční speciál, v němž můžete od...

Kiehl’s představuje rostlinnou péči ze semen konopí

Odborníci značky Kiehl’s, inspirováni lékárenskou tradicí, se stále snaží hledat využití účinných bylin ve svých výrobcích. Není tomu jinak...

Projekt Laskavec, který oceňuje lidi s dobrým srdcem a dobrými nápady, slaví sedm let

Připomeňte si Laskavce z posledního ročníku. Někteří pomáhají lidem, jiní zvířatům, památkám či přírodě. Všichni se společně sejdou v pátek 14. dubna na slavnostním večeru, kterým provede Ester Janečková.
Vychází 28. listopadu
Zavří­t reklamu