Neděle, 10 prosince, 2023

Herečka Eliška Křenková poprvé v roli módní fotografky

Stát před kamerou nebo fotoaparátem je zvyklá. Teď ovšem Eliška Křenková v kampani na své oblíbené kabelky .about leather. stála před objektivem i za ním. Jak velká změna to pro ni byla a jak vzpomíná na devadesátky, které styl kampaně připomíná?


„Eliška pro mě není jenom vynikající herečkou, ale je také mou kamarádkou a múzou, její styl absolutně souzní se stylem .about leather.,“ vysvětluje Barbora Musilová, zakladatelka značky ručně vyráběných kožených kabelek, která s Eliškou spolupracuje už od počátků. Eliška její kabelky ráda nosí, v dřívějších kampaních vystupovala jako modelka, ale tentokrát svůj tvůrčí vklad ještě rozšířila.

„Eliška je inteligentní žena, která se zajímá o cestování a focení. Její nadání a vášeň pro fotografii, zejména s analogovým fotoaparátem Leica, nás přivedly k dalšímu společnému projektu. Eliščiny fotografie jsou ohromující a málokterá herečka může tvrdit, že na svém Instagramu prezentuje spíše své vlastní fotografie než snímky jí samotné. To nás inspirovalo k tomu snažit se najít způsob, jak tyto dva talenty propojit.“

Jako kreativní ředitel a fotografický supervizor se na kampani podílel uznávaný kameraman Martin Douba, s nímž Eliška pracovala na dramatu Úsvit. Při focení v pražském VENUE DOX+ zastal také funkci jakési Eliščiny prodloužené ruky, díky čemuž se pak sama mohla naplno položit do všech rolí, jež v této kampani přijala. „S lehkostí a kreativitou se postarala nejen o samotný koncept, ale také o styling a v neposlední řadě hrála roli modelky. Její všestrannost a nadšení pro umělecké projekty jsou nesmírně inspirující,“ upřesňuje Barbora.

Co se vám vybaví, když se řeknou devadesátky?

Eliška: Asi Matrix, Přátelé a aerobik.

Barbora: Základka/gympl. Beverly Hills, Kate Moss, Spice Girls, Take That, VHSky a Pulp Fiction. Pak se mi vybaví převládající nevkus v účesech a make-upu a šílený svetry. Ale mám z devadesátek i oblíbené kousky – legíny, boyfriend džíny, satén nebo křívák.

Pamatujete si, co jste tehdy nosily?

Eliška: Pamatuji si, že jsem měla takový lesklý černý legíny s duhovými míčky. Máma mi zakázala vzít si je do školky, abych si je nezničila. Jenže já ji neposlechla, a když mě nechala ve školkový šatně a odešla do práce, tak jsem si je rychle převlíkla. Na všechno se pak přišlo a já jsem dostala zaracha a nemohla se o víkendu ráno koukat na Kačery z Kačerova.

Barbora: Druhou půlku devadesátek, jako školou povinná, jsem nosila černý džíny do zvonu, dlouhou černou sukni s jemnýma kytičkama, džísku Levi’s a tenisky Adidas Superstar (ty jsem dokonce měla třikrát za sebou) nebo kožený kotníkový boty à la marteny. Žádný extra výstřelek u mě neprobíhal. Vždycky jsem se uchylovala k černé a k jednoduchosti, devadesátky mě tedy díky bohu svými výstřelky moc nazasáhly.

Eliško, vychází retro atmosféra kamapaně i z toho, že máte ráda analogovou fotografii?

Eliška: Původně jsme s Martinem Doubou zamýšleli kampaň fotit výhradně na analog. Nakonec jsme fotili na digitál i analog, abychom si byli jistí, že fotky máme. Takže je to takový mix. Ten retro feeling z toho vyšel přirozeně sám díky spojení barev a outfitů, které jsme použili.

Většinou jste jen focená, teď jste měla na starost hned několik rolí. Bylo to tentokrát náročnější? Nebo zábavnější? 

Eliška: Vlastně obojí. Náročnější i zábavnější. Je to mnohem větší zodpovědnost, ale chtěla jsem si to vyzkoušet. A taky to vlastně vzniklo samo. Původně jsme s Baru chtěly připravit dvě kampaně. Jednu, kde budu focená, a jednu, kterou budu fotit. Nakonec jsme se rozhodly oslovit Martina Doubu a Martin přišel s nápadem sjednotit tyto dvě kampaně v jednu s tím, že spojíme síly a on bude jakoby mou prodlouženou rukou.

Podobný multitasking jste si vyzkoušela i u filmu Úsvit, kde jste byla součástí tvůrčího týmu. Co všechno jste při vzniku filmu měla šanci ovlivnit?

Eliška: Díky svým školám jsem vychovaná ke kolektivní tvorbě. Jsem šťastná, že se mi to začalo dařit aplikovat i u natáčení. A do čeho jsem mohla zasáhnout? Těžko to takhle shrnout v jedné nebo dvou větách. Každopádně jsme na základě zkoušek a diskusí společně dolaďovali scénář, takže to byla trochu i dramaturgická práce. Změny nebyly velké, ale myslím, že pro vyznění filmu, které jsme chtěli, zásadní. Samozřejmě jsem se velmi zaměřovala na svou postavu Heleny a měla jsem víceméně volné ruce jí vdechnout život, aby to bylo funkční a realistické. Ale vše se rodilo na základě skvěle napsaného scénáře, bez toho by nebylo na čem stavět. Podobně jsme fungovali i v postprodukční fázi u finálního střihu. Je pro mě velmi uspokojující nefungovat jen jako interpret, ale moct se vyjádřit k celku.

Jak se coby introvertka cítíte před kamerou nebo objektivem? Je pro vás bezpečnější a příjemnější, když jste naopak „schovaná“ za fotoaparátem?

Eliška: Být před kamerou pro mě znamená vystoupení z komfortní zóny. Ale zároveň si to užívám, když se cítím v kolektivu bezpečně. Je to sice asi paradoxní, ale takhle nějak to cítím. Zároveň mě pokaždé baví o krok překonat svou pomyslnou hranici, když je to v pro mě vyhovující míře.

Být za fotoaparátem je pro mě relax, pokud jde o street fotku, kterou se momentálně zabývám. Asi díky tomu, že to není moje povolání, cítím svobodu v tom, že si fotím, co chci a jak chci. Nemusí se to nikomu líbit, jen mně. Když jsme fotili kampaň pro Baru, bylo to už trochu jiné. Cítila jsem zodpovědnost, ale i tak mě to bavilo. Bylo to jako skládat hlavolam. Podobně jako když vytvářím roli.

Jste ráda, když máte maximální kontrolu nad výsledkem?

Eliška: Mít kontrolu na výsledkem je fajn, zároveň je ale pro mě důležité se v práci (i v životě) obklopit lidmi, kterým můžu věřit a kontrolu ztratit.

Už jste stihly přemýšlet nad tím, kam spolupráci posunete příště? Chystáte něco dalšího?

Barbora: Ano, ano. Tušíme, co bychom ještě chtěly vytvořit, tak se s námi můžete těšit, co čas přinese.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Karel Havlíček složil hudbu k filmu Bratři a chystá party se...

Uznávaný producent Karel Havlíček má rád kontrasty. Pohybuje se mezi klasickou hudbou a elektronikou, žije mezi Prahou a Los Angeles. Spolupracoval s Hansem Zimmerem...

Nová logománie Longchamp LPG zaútočila i na Prahu

Po Paříži a dalších světových velkoměstech můžeme také my v Praze podlehnout aktuální módní mánii monogramové kolekce LONGCHAMP LGP....

Hvězdná Olivia Palermo a značka Karl Lagerfeld představily společnou kolekci

Influencerka, návrhářka, stylistka a pravidelná okupantka předních příček žebříčků nejlépe oblékaných žen světa Olivia Palermo už před časem ohlásila...

Její syn měl porodní váhu 420 gramů. Lucie Svobodová teď vrací dobro lékařům, kteří dávají šanci předčasně narozeným dětem

Lucie Svobodová je zakladatelkou neziskové organizace Aponedo – Apolinářská nedonošeňátka, která pomáhá rodičům předčasně narozených dětí i personálu Zemské porodnice u svatého Apolináře v Praze.
Zavří­t reklamu