Medicína umí některé nemoci jen mírnit, vyléčit je bohužel nedokáže. Do tohoto seznamu patří i endometrióza. Přesto se najdou ženy, které nad ní zvítězily, a osvícení lékaři, jimž při slově „alternativa“ nenaskakuje kopřivka. Naturoterapeutka Gabriela Tuatti a gynekolog Ondřej David spolupracují řadu let.
Endometrióza v posledních letech hýbe médii, až by se zdálo, že je to nová epidemie. Nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku postihuje endometrium – výstelku dělohy, která proniká do okolí reprodukčních orgánů i dále do těla a vyvolává tam bolest, krvácení a záněty. Podle gynekologa Ondřeje Davida z olomouckého Fertimedu jsou jen dvě místa v těle, kam se dosud nejspíš neodvážila – srdce a slezina.
Doktor David se na endometriózu specializuje od roku 2018. Je přesvědčen, že trápila ženy už v minulém století a dříve, jen nebyly tak dobré zobrazovací metody. „Navíc se o ní hodně mluví a je šance ji brzy diagnostikovat. Není to tak dávno, kdy jedinou možností byla laparoskopie, dnes zkušenému gynekologovi často stačí pohmat a kvalitnější ultrazvuk. Ten si však málokterá menší ordinace může dovolit, proto je dobré obrátit se na specializované centrum,“ vysvětluje lékař.
Nárůst výskytu může souviset s moderní dobou, zejména se stravou. „A také se znečištěním planety – pesticidy a herbicidy narušují funkci hormonů. Obrovský vliv má všudypřítomný stres, protože kortizol je zabiják progesteronu,“ dodává olomoucká naturoterapeutka Gabriela Tuatti, která sama nemocí prošla.
Endometrióza v mírnější podobě způsobuje bolestivou menstruaci, bolest v podbřišku, při pohlavním styku a vyprazdňování, v závažnější formě může stát za neschopností otěhotnět a v tom nejtěžším stádiu jde až o život.
Hysterektomie v třiadvaceti?!
Gabrielu potkala nejtěžší forma, proto její příběh tak inspiruje. Zdravím kypící čtyřicátnici by si nikdo nespojil s do sebe schoulenou dívenkou, která se navzdory létům bolestí a následnému boji o život vzepřela verdiktu, že jediným řešením problémů je hysterektomie. Hormony navozující umělý přechod však poslušně polykala a zvolna se smiřovala s tím, že si vlastní dítě nikdy nepochová.
Zapracovala nezdolnost plynoucí z kombinace arabských genů po otci a slovensko-maďarských z matčiny strany spolu se spirituálními zážitky s tajemnou stařenkou. Ta se Gabriele zjevovala při dlouhém pobytu v nemocnici, kam ji přivezli s vnitřním krvácením v bezvědomí a při operaci jí mimo jiné odstranili deset centimetrů střeva. Až později se dozvěděla, že tajemná žena vyprávějící o léčivých rostlinách byla nejspíš její praprababička bylinkářka narozená ve stejný den jako prapravnučka. Gabriela po návratu z nemocnice začala zkoumat nejen herbáře, ale i vlastní psychiku plnou zasutých traumat a vzteků. „Až setkání se smrtí mě dostalo do pokory,“ přiznává.
Já to dělat nechtěla
Prvním krokem ke zdraví byla radikální změna stravy (inspiraci najdete v boxu) a životního stylu následovaná postupným vysazením léků. Druhým bylo nečekané těhotenství a článek o jejím uzdravení v časopise. „Najednou se u mě začaly objevovat ženy s endometriózou a chtěly, abych jim vyprávěla, jak jsem otěhotněla. Právě díky nim jsem se dala do práce. Já to původně dělat nechtěla, nevěřila jsem si. Při slově ‚léčitel‘ se dodnes otřásám v kostech a naturopatii nemám vystudovanou, proto název naturopatka nepoužívám,“ přiznává terapeutka zaměřená na harmonizaci ženského zdraví.
„Byla to sedmnáctiletá postupná cesta. Dlouho trvalo, než jsem měla jistotu, že jdu správně. Udělala jsem totiž spoustu chyb, třeba s kontryhelem, který se často mylně doporučuje, ale svou podporou estrogenu potíže spíše zhoršuje,“ varuje Gabriela.
Snažit se je málo
Ke svému bádání přistupuje s pokorou a velké částky investuje do dalšího vzdělávání například v epigenetice, funkční medicíně, práci s podvědomím… Absolvovala i pětiletý šamanský výcvik. Cesta za zdravím totiž není snadná, sama během ní musela primárně zklidnit mysl, projít od záporných destruktivních fází, jako jsou vztek, bezmoc, zoufalství a obviňování, a dostat se blíž k laskavosti a soucitu.
„Neměla jsem se kým inspirovat, ani internet nebyl tehdy tak rozjetý. Spíš to byla silná vnitřní motivace ve stylu: ‚Neznáš někoho, kdo to dokázal? Tak ty budeš tou první!‘ Všichni se můžeme rozhodnout, jestli se postavíme do role oběti, nebo tvůrce. Proto od žen nerada slyším, že se ‚snaží‘. To je málo, zdraví si nenačteme, to musíme žít,“ tvrdí Gabriela.
V první fázi bylo potřeba zazdrojovat tělo a vyčistit ho od bílých jedů, jako jsou mouka, cukr a mléko (Gabriela přiznává, že předtím jedla „jako prase“). Pak přidat adekvátní pohyb, aby energii nevyčerpal, ale dodal. Jakmile je tělo v pořádku, začne samo tvořit ty správné hormony.
Změna stravy z počátku fungovala zejména na psychiku. Gabriela se cítila lépe a řídila se heslem „Fake it, till you make it“ („Dokud to nedokážeš, předstírej“). „Pak se objevil budoucí otec mého prvního syna – Jamaičan. Neměl to se mnou lehké, ale nakonec se přidal ke mně na dovolenou do Turecka, kde jsme počali Gabriela. Když mi vyšel první test pozitivně, nevěřila jsem tomu. Doktoři v Motole, kde mě před lety operovali, zírali – všude čisto, jen nový život. Den po svých třicetinách jsem porodila Gabriela a o pět let později Zena,“ usmívá se.
Jsme na jedné lodi
Nějakou dobu trvalo, než Gabriele začali důvěřovat i odborníci. „Jako první mě kontaktoval Richard Sabol, lékař hodně otevřený alternativě,“ pokračuje terapeutka. „Později jsem se stala garantkou pacientské organizace Endotalks. Pak následovalo setkání s lékaři na jednom summitu, kde mě z dvaceti přítomných odborníků respektoval jen Ondřej David. Došlo i na hádky, ale pak možná pochopili, že jsme na jedné lodi. Polovina pacientek totiž nechce operaci ani antikoncepci a já jim pomáhám. Moje výsledky vidí v ordinacích a mnozí se místo vyhrožování ‚Když chcete alternativu, tak beze mě‘, začínají zajímat, co ženy zkoušejí jiného. Jezdím už i na světové kongresy a vidím, že zobrazovací metody, robotika a operace jdou neskutečně dopředu. Jen k sobě potřebují přibrat i tu ženskou složku. Jde nám přece o stejnou věc – o ženské zdraví – a měli bychom kopat za jeden tým, ne proti sobě! A vytvářet bezpečné prostředí, kde si pacientky mohou z obou přístupů vybrat, co jim vyhovuje. Bolavým ženám nepomůže, když si budeme honit trika.“
Pořád se učím
Gabriela se neustále učí, třeba všechny dostupné poznatky o hormonálním systému. „Když lékaři vidí, že tomu rozumím a nepřemlouvám ženy, aby nechodily na operace a odmítaly hormony, spíš jim to v případě nutnosti pomáhám přijmout, začínají mě brát vážně. Navíc za jedenáct let mám osm set klientek, jimž se povedlo otěhotnět a porodit.“
Ve spolupráci s arménskou firmou Gabriela vyvinula nový doplněk stravy na bázi fytoterapie, a poté se stala jeho distributorkou pro celý svět. Navíc sehnala investora, s nímž se chystá budovat lázně, kde se bude prolínat západní a celostní medicína. „Jsem vděčná, že se mi daří. Od té doby, co jsem dala slib, že budu pomáhat pro dobro celku, mi vše, co vymyslím, funguje. Možná tam hrají roli i moje arabské obchodnické kořeny a to, že jsem studovala na střední škole marketing a management,“ směje se.
Je mi jedno, kdo pomohl
Ondřej David vyšetřil i operoval spoustu pacientek. „Když vidím zlepšení, ptám se, co jim pomohlo. Je jedno, jestli to byla tradiční čínská medicína, nebo naturopatie, důležitý je výsledek. Nedá se fungovat stylem: ‚Máte tři možnosti – operaci, hormony nebo těhotenství, když nic z toho nechcete, tak mi sem už nechoďte.‘ Nemám problém doporučit pacientkám alternativní cestu. Nejdůležitější je, že jsou spokojené a cítí se dobře, a je mi jedno, jestli to někdo dokázal doporučením diety a bylinek.“
Každá žena je podle něj individuální a má možnost vybrat si z řady osvědčených postupů klasické i alternativní medicíny. Pokud možno však na doporučení někoho fundovaného. Nedoporučuje samoléčení a bezhlavé nákupy v lékárně, protože čaj, který by měl pomoci, může někdy potíže ještě zhoršit. Jedinou univerzální radou je hlídat si stravu a stres, nekouřit, omezit alkohol a v případě potíží vyhledat specializované centrum.
„Když jsem začal doporučovat endodietu, řada kolegů si ťukala na čelo. Ale vloni ve Skotsku se na konferenci mluvilo o tom, jak střevo a jeho mikrobiom ovlivňuje celý organismus. Člověk se totiž skládá ze spousty cihliček a každá z nich musí být v pořádku,“ uzavírá lékař.
Projezte se ke zdraví
Jednou z cest léčby je podle zkušeností Gabriely Tuatti vynechání potravin, které podporují tvorbu estrogenu, a tím endometrióze pomáhají růst.
→ Zdravá střeva svědčí celému tělu. Neprospívá jim cukr, lepek, laktóza a ztužené tuky.
→ Cukr nahradí sušená třtinová šťáva, med, kokosový cukr, melasa, slad či stévie.
→ Bez lepku jsou pohanka, jáhly, hnědá rýže, kukuřice, quinoa, amarant či oves.
→ Zdraví svědčí produkty z kozího mléka, některá rostlinná mléka a z nich vyrobené sýry.
→ Sóju a cizrnu s vysokým obsahem fyto-estrogenu nahraďte červenou, černou a zelenou čočkou či mung dal.
→ Funkci citrusů hravě zastane rakytník či šípky.
→ Houby shiitake a hlíva ústřičná pomáhají bránit růstu nežádoucích tkání v těle.
→ Vyvarujte se červeného a průmyslově zpracovaného masa, alkoholu a kofeinu – zvyšují hladinu estrogenu v těle.
→ Listová zelenina podporuje metabolismus a detoxikuje trávicí trakt.
→ Čerstvé mořské ryby díky omega 3 mastným kyselinám působí protizánětlivě.
→ Hořké potraviny (pampeliška, artyčok, rukola, čekanka, kapusta, brokolice) pomáhají odbourávat přebytečný estrogen.