Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

Tuková monstra děsí občany a ucpávají kanalizace. Víte, jak správně třídit oleje?

Co s olejem třeba po smažení řízků? Do kompostu nepatří, protože dusí půdní organismy, a do odpadu už vůbec ne. Reportáže z čištění kanálů ucpaných obří smrdutou tukovou hroudou nás straší rok co rok. Přitom se dá olej dobře recyklovat. Čtěte dál, i když u vás v kuchyni zrovna nefandíte hranolkám.

Před čtyřmi lety vyděsily občany Londýna záběry z kanalizace, již ucpalo monstrum o délce dvou set metrů a hmotnosti 11 doubledeckerů. Začalo se mu říkat tukovec (fatberg). Vzniká, když tuk vylitý do odpadu ztuhne a slepí se s nerozložitelnými odpadky, jako jsou jednorázové pleny, vložky, tyčinky do uší nebo vlhčené ubrousky. Zatímco u plen a vlhčených ubrousků si většina z nás uvědoměle ťuká na čelo (kdo tohle proboha hodí do WC?), ať zvedne ruku ten, kdo nikdy nevylil do dřezu olej ze smaženého kapra. Český statistický úřad udává, že v roce 2018 se u nás spotřebovalo 17,7 kg tuku na osobu, což je dvaapůlkrát víc než před 60 lety.

Už tedy bylo potřeba řešit, co se s tím má dělat. Recyklace oleje je relativně nová věc. Ještě před pěti lety ho u nás třídila jen desetina obcí. Dnes si ve srovnání s Evropou nevedeme špatně, obecně to ale s osvětou není žádná sláva. Tukové nestvůry se objevují opakovaně a poslední z nich zablokovala kanál na východě Londýna letos v únoru. Likvidace trvala dva týdny. Pracovníci technických služeb všechno museli dělat manuálně a na vlastní nosy se přesvědčili, že zapáchala jako zkažené maso v kombinaci s festivalovými záchodky. Pražské vodovody a kanalizace každý rok vyhrabou ze stok několik tun tukové katastrofy. Středočeské vodárny loni řešily padesát případů neprůchodných trubek s usazeným tukem. A vyčištění platí majitel přípojky. Takže opravdu máme problém. Nejenže ucpané kanály mohou vést k tomu, že se smrdutý obsah vyplaví jinam – zpátky do našich voňavých domovů, ale i, jak se stalo loni v Českém Krumlově, do řeky. Tuk vadí i čističkám vody. Malé množství zvládnou, ale větší nápor (třeba o vánočních svátcích) snižuje účinnost čistícího procesu a prodražuje provoz. Plus tu jsou samozřejmě obrovské náklady na údržbu kanalizace. Všechno zbytečně, stačilo by nelít tuk do odpadu. Tak kam? A co se s ním stane?

Jaké oleje se dají třídit?

Nesmažíte ani bramboráky, ani koblížky? Pořád se můžete přidat, třídí se totiž veškeré jedlé tuky. To máte máslo, sádlo, margarín, výpek z kuřete, salátovou zálivku, olej z konzervy tuňáka, z nakládaného hermelínu, ze sušených rajčat… Každá kapka se počítá. Motorové oleje prosím ne, s těmi do servisu.

Jak s nimi manipulovat?

Vychladlý olej slívejte do plastové lahve (klidně malé petky od pití) a plnou odneste do speciálního kontejneru. Musí být pevně zavřená, aby vylitý olej neušpinil okolí a kontejner nezačal šířit nelibou vůni. Do skla ho nedávejte, může se rozbít, střepy komplikují čištění oleje a mohl by se o ně někdo zranit.

Kde najdu kontejner?

Od začátku roku 2020 mají obce povinnost zajistit nádoby pro sběr potravinářského oleje. Pokud vám o něm vaše obec nedala vědět, ptejte se jí.

Chci kontejner blíž k domovu, co mám dělat?

Některé obce to nechávají na sběrných dvorech, čímž mají dle zákona splněno. To ovšem nestačí, nejlíp se samozřejmě třídí s minimem překážek. „Zjistili jsme, že potenciál produkce olejového a tukové odpadu z kuchyně je 1,3 kg na osobu za rok,“ říká Jan Hába, odborník na zpracování oleje a garant projektu Třídímolej.cz. Tam, kde musí lidi s olejem přes půl města a radnice se moc nenamáhá dát o tom vědět, se vytřídí maximálně 4 % potenciálu. S pohodlněji umístěnými popelnicemi a dobře vedenou komunikací se daří 15 %. Zatím. Všechno je v kompetenci obce, takže bombardujte radnici nebo obecní úřad.

Nestačí dát lahev s olejem do normální popelnice?

Bohužel. Olej skončí pravděpodobně na skládce, kde navyšuje množství odpadu, šíření zápachu a emise CO2.

Olej je ve správném kontejneru a co dál?

Vytříděný olej postupuje do recyklačního procesu. Čistí se několikastupňovou odstředivou separací. Bioodpad jako zbytky strouhanky a masa jde do bioplynové stanice. Vyčištěný tuk pak do fabrik, jež z něj vyrobí přísadu do bionafty 2. generace nebo dokonce kompletně recyklované letecké biopalivo, které využívají KLM, Emirates a Lufthansa. (A ty použité petky taky putují na recyklaci.) Dopravní prostředky tak jezdí na odpadky, nemusí se kvůli nim vyrábět biopaliva z potravin a šetří se přírodní zdroje. Energie z odpadu při uvolňování vykoná práci a dochází k uhlíkové neutralitě. „Máme spočítáno a auditorem ověřeno, že pokud zanesu jeden litr oleje do olejové popelnice, zajistím, že osobní automobily s dieslovým motorem mohou ujet 14 km zcela bez emisí CO2,“ vysvětluje Jan Hába.

Můžu udělat něco víc?

Iniciativa Třídímolej.cz se snaží zvýšit povědomí prostřednictvím obcí, pro něž zdarma zajišťuje informační kampaně, a od září plánuje osvětové akce s přednáškami a soutěžemi pro školy. Chcete-li tedy u vás v sousedství nebo na škole rozšířit informace o třídění a napomoct šetření přírody a snižování emisí, stačí se ozvat přes kontakty na uvedené stránce.

Vychází 28. listopadu

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Nábytek, nebo kameny porostlé mechem? Takhle vypadají pohovky, které nerozeznáte od...

Chtěli byste strávit dlouhé hodiny rozjímáním uprostřed lesů nebo pozorovat mořské vlny tříští se o útesy, ale přitom ležet na pohodlné sedačce? Není to...

Co můžeme udělat pro lepší budoucnost? Konference TEDx se zaměří na vzdělávání i životní prostředí

Jaký vliv na nás mají sociální sítě a čím nám může pomoct umělá inteligence? Na tyto a další otázky odpoví konference Future of Humanity, na níž vystoupí ekolog Martin Bursík, odborník na AI a její rizika Jan Kulveit nebo také studentka Emma Babáková, která se věnuje prevenci duševních problémů mladých.

Už znáte organickou společnost Beloved?

Milovaná značka. Tak by se dal přeložit název organické společnosti Beloved Alexandry Lyashko, která sází na přírodní a čisté...

Zapomeňte na propocené skvrny v podpaží. Jaké triky proti pocení vám neublíží, a jaké metody jsou naopak rizikové? 

I když jde o jednu z nejpřirozenějších funkcí těla, může se postarat o společenské faux pas: koláče jsou vždycky...
Zavří­t reklamu