Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Svět se v rámci Hodiny Země ponoří do tmy

V sobotu 27. března se koná každoroční celosvětová kampaň Earth Hour na podporu ochrany planety. Na jednu hodinu tak vypnou světla tisíce objektů, měst a obcí po celém světě. Česko se k osvětové události, která má za cíl zvýšit povědomí o klimatických změnách, připojí již pojedenácté.

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu a na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí po celém světě.  Událost vybízí jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny a za celou myšlenkou stojí Světový fond na ochranu přírody. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney, kdy na šedesát minut zhasla světla na slavné budově australské opery. Do kampaně se tehdy zapojily více než 2 miliony lidí a během let se tato úspěšná akce, která se koná vždy poslední březnovou sobotu, rozšířila do celého světa. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji koordinuje Ekologický institut Veronica.

V roce 2019, tedy v posledním ročníku, který nebyl poznamenán koronavirovou krizí, se do akce v České republice zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců a 11 památek. A to včetně těch nejznámějších – Vyšehrad, Vítkov, Petřín, hrad Špilberk, Obelisk v Denisových sadech a Nová radnic V Brně, věž radnice v Ostravě nebo katedrála sv. Bartoloměje v Plzni. Letošní Hodina Země startuje v sobotu 27. března od 20:30 do 21:30 hodin a například v Praze na hodinu zhasnou světla u Karlova mostu, osvíceny nebudou Národní a Stavovské divadlo, Staroměstská radnice, Petřínská rozhledna, Malostranská mostecká věž, Strahovský klášter, památník na Vítkově a řada kostelů.

Zapojit se ale může kdokoli z řad měst, firem i jednotlivců. Připojte se můžete například i vy tím, že si dáte klimatický závazek a doma na hodinu zhasnete světlo.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Umělecké fotografie, nebo pornografie? Prozkoumejte hranice erotiky známých umělců

V redakci WHAT umění zbožňujeme. Vzhledem k tomu, že se řadíme k laické veřejnosti, oslovili jsme Máriu Gálovou, která dlouhá léta řídila pobočku aukční...

Rozhovor se spoluscenáristkou filmu Světlonoc o pověrčivosti, magii, snech, intuici i smrti

Mysteriozní drama Světlonoc o mladé ženě, která se po letech vrací do vesnice ve slovenských horách, kde naráží na nedůvěru, předsudky a pověry, je druhým společným celovečerním filmem Barbory Námerové s Terezou Nvotovou.

Kosmetický průmysl ročně vyprodukuje sto dvacet miliard obalů. Péče o krásu ale může být i zodpovědná

Kosmetický svět každý den nabízí stovky nejmodernějších technologií, inovací, složek a přípravků, které jsou stále účinnější. Svět se ale...

Třeštíkovi: Místo topení obraz na stěně

Nikdy nemuseli překonávat krizi. Shodli se na tom, jak vychovávat děti a že je důležitější mít doma obraz než...
Zavří­t reklamu