Středa, 27 září, 2023
spot_img

Oddejte se negativním emocím. Je to zdravé, tvrdí nová studie

Jsme nervózní z pracovní prezentace, která nás čeká, a pak si stěžujeme na nedostatek sebedůvěry. Zlobíme se na partnera a cítíme se provinile kvůli své netrpělivosti. Naše emoce nepochybně ovlivňují naši pohodu. Nové výzkumy ale tvrdí, že víc nás může ovlivnit to, jak tyto pocity posuzujeme a jak na ně reagujeme.

V nové studii zveřejněné v časopise Emotion vědci zjistili, že lidé, kteří obvykle hodnotí negativní pocity ‒ smutek, strach nebo hněv ‒ jako špatné nebo nevhodné, mají více příznaků úzkosti a deprese a cítí se méně spokojeni se svým životem než lidé, kteří své negativní emoce obecně vnímají pozitivně nebo neutrálně.

„Negativní emoce jsou z krátkodobého hlediska v pořádku. Jsou pro nás vlastně darem, jen se s nimi musíme naučit zacházet,“ potvrzuje i certifikovaná life, byznys a travel koučka Erika Bach.

Tato tvrzení se přidávají k rostoucímu počtu výzkumů, které ukazují, že se lidem daří lépe, pokud své nepříjemné emoce přijímají jako přiměřené a zdravé, místo aby se s nimi snažili bojovat nebo je potlačovat.

„Mnozí z nás věří tomu, že některé emoce jsou špatné a že nám působí něco zlého,“ říká Iris Mauss, sociální psycholožka a spoluautorka nové studie. Většinou však podle ní „emoce neškodí“ a je to spíš náš úsudek, který v konečném důsledku utrpení způsobuje.

Proč se popírání může vymstít?

„Když své emoce vnímáme jako špatné a potlačujeme je, nabalují se na ně další negativní pocity a může to vést až k nemocem,“ upozorňuje Erika Bach. „Proto je opravdu důležité je přijmout, prožít a zpracovat.“

Vyhýbání se pocitům nebo jejich potlačování může být navíc kontraproduktivní. V malé klinické studii vědci požádali lidi, aby vložili jednu ruku do ledové vodní lázně a buď se smířili s pocity bolesti, nebo je potlačili. Ti, kteří se snažili své pocity potlačit, hlásili větší bolest a nevydrželi v ledové vodě tak dlouho jako ti, kteří své nepříjemné pocity přijali. Jiný výzkum spojil potlačování emocí se zvýšeným rizikem psychických problémů, jako jsou deprese a úzkost.

„Čemu se člověk brání, to přetrvává,“ říká Amanda Shallcross, naturopatická lékařka, která se zabývá regulací emocí na Clevelandské klinice. Když se vyhýbáte svým emocím, „má to dlouhodobější negativní vliv na vaše duševní a fyzické zdraví“.

Výzkumy také naznačují, že pokud máte ve zvyku negativně hodnotit své emoce, může vás stresová situace více rozhodit. Ve studii z roku 2018 se doktorka Mauss a její kolegové ptali jednotlivců, zda mají tendenci své emoce přijímat, nebo je hodnotit jako špatné. Poté požádali pokusné osoby, aby přednesly tříminutový projev o své kvalifikaci pro danou práci, což je úkol, který, jak známo, vyvolává stres. Účastníci, kteří uvedli, že obvykle nepřijímají své emoce, prožívali během projevu více negativních pocitů. V následném experimentu vědci zjistili, že subjekty, které obvykle nepřijímaly své emoce, vykazovaly o šest měsíců později horší psychickou pohodu a měly více příznaků deprese a úzkosti.

Jak nepříjemné emoce zpracovat?

Nejprve si uvědomte, že nepříjemné pocity jsou součástí lidské zkušenosti. „Žádná emoce není ze své podstaty špatná nebo nevhodná,“ říká Erika Bacha s tím, že tyto pocity nám naopak mohou dobře sloužit. Například hněv nám pomůže rozpoznat vlastní hranice a postavit se za sebe, úzkost možná varuje před potenciální hrozbou a smutkem dáváme druhým najevo, že potřebujeme jejich podporu.

Když zažíváte špatný pocit, nemusíte ho milovat, jen se snažte k němu chovat neutrálně. Nová studie zjistila, že lidé, kteří reagovali neutrálně, byli stejně psychicky zdraví jako ti, kteří reagovali pozitivněji. Doktorka Shallcross doporučuje přistupovat k pocitu se zvědavostí a „používat své tělo a své zkušenosti jako laboratoř“.

Může vám také pomoci uvědomění, že tento pocit nebude trvat věčně. Emoce jsou obvykle krátkodobé, a když je necháme odeznít, často se vyřeší během několika vteřin nebo minut.

Mentální čistka na cestách

Když ve vás určité situace vyvolávají negativní emoce opakovaně, někdy nestačí je pouze přijmout a prožít, ale je nutné jít víc do sebe, možná sebe sama lépe pochopit, možná se podívat na věc z jiného úhlu či použít nějakou techniku. „Takových způsobů práce s emocemi mám několik, říkám jim mentální čistka,“ uvádí Erika Bach. Z konkrétních metod se dle koučky používají například tyto:

  • Emotional release – technika založená na přijímání emoce. „Vidím emoci, prožívám ji, nebojím se do ní vstoupit. Následně ji přijímám, až se pomalu rozpouští. Je to vlastně jakýsi přepis negativní emoce na pozitivní,“ vysvětluje koučka.
  • Body shaking – emoce člověk vytřásá z těla, například během Oshovy pohybové meditace
  • Body tapping – zde se pracuje s akupresurními body, na které se poklepává, čímž se uvolňují usazené emoce, zprůchodňují meridiány (dráhy, kterými v těle podle tradiční čínské medicíny proudí životní energie) a tělo se dostává do harmonie a flow

Erice Bach samotné prý nejvíc pomáhá zejména cestování, tanec, dechové techniky, plavání a pobyt v přírodě. „Tyto věci mě vždycky ,hodí do klidu‘. Například letos jsem šla se syny cestu do Santiaga, kde jsem si za týden doslova ,vyšla‘ hlavu,“ pochvaluje si koučka, která proto nově nabízí i svým klientům, aby takovou mentální čistku v krásném cizokrajném prostředí zažili na vlastní kůži. Momentáně připravuje výpravu do Maroka.

Vychází 2. října

Česko-italské michelinské dobrodružství v restauraci Le Grill

Tříchodová večeře od italského šéfkuchaře oceněného michelinskou hvězdou, majestátní klid starobylé pražské zahrady a jako vizuální doprovod namlouvací rituály pávů, kteří ladným krokem procházejí kolem a okouzlují sebe navzájem i zdejší hosty. To je ve zkratce elegantní pražská hotelová restaurace Le Grill.

Oslava ženské spirituality: Žítkovské bohyně, česká královna senzibilů nebo papežka v...

Jak nejlépe oslavit dnešní Mezinárodní den žen? Co třeba připomínkou osudů odvážných, nonkonformních a moudrých žen, které historie nespravedlivě opomíjela. Teď je vyzdvihuje projekt...

Vánoční dárky od A do Z: tipy na dárky pro každého

Z jako zlaté prasátko... Máme pro vás dárkovou abecedu - každé písmeno přináší nápad, co zabalit letos pod stromeček.

Dovolená jako restart lásky? Jiskra ve znuděném vztahu sama nepřeskočí ani na luxusní jachtě

„Všechno je předehra,“ zní doporučení uznávaného odborníka na vztahy Johna Gottmana. Máme pár tipů, jak můžete zkusit vyladit vztah, ať už trávíte prázdniny jakkoli a kdekoli. I s dětmi.

Lifting obočí: Co se „nosí“ a jak dosáhnout ideálního tvaru?

Vizážisté těch nejkrásnějších žen na planetě vědí, že tvar obočí dokáže úplně proměnit vzhled obličeje – buď opticky přidat roky, nebo je rychle ubrat. Vsaďte na „brow lifting“.
Zavří­t reklamu