Středa, 27 září, 2023
spot_img

6 tipů na výlety: Nejkrásnější české vyhlídky a rozhledny

Prázdniny se chýlí ke konci, ale stále jsou před námi dny s krásným počasím, kdy můžeme vyrazit na výlet, ať už máme celý víkend anebo jen jedno odpoledne. O tipy na zajímavé výhledy a rozhledny se s námi podělili tvůrci cestovatelského seriálu Počesku a jeden tip přidává WHAT.

JIHOČESKÝ KRAJ

Stezka korunami stromů

Začneme zlehka. Pokud jste se rozhodli vyrazit na výlet s dětmi, které na ostré výstupy ještě nejsou zvyklé, určitě je vezměte na Stezku korunami stromů, odkud je krásně vidět celá přehrada Lipno. Nahoru výstup po svých, dolů můžete celá rodina sjet na skluzavce. Místní tobogan je dlouhý 52 metrů, čímž patří k nejdelším v Česku. A nahoře ten výhled…

ZLÍNSKÝ KRAJ

Rozhledna na Skalce

Pokud budete mít na Moravu cestu za vínem, možná vás potěšíme tipem na výlet. Dřevěná rozhledna s krásným výhledem na Pálavu, Chřiby a Bílé Karpaty se nachází necelých 40 kilometrů od Uherského Hradiště. Stavbu oficiálně otevřeli před deseti lety a od té doby se těší popularitě mezi místními i turisty. Půlkruhový výhled z plošiny ve výšce osmi metrů je kvůli vysokým stromům omezený pouze západním směrem k Bojkovicím. Rozhledna je otevřená každý den bez omezení.

ÚSTECKÝ KRAJ

Vyhlídka Růženka

Ať už jste milovníci designu, nebo ne, tuhle vyhlídku byste neměli minout už právě pro její vzhled. Vyhlídku Růženka najdete na Pastevním vrchu na Děčínsku. Původně tu stával větrný mlýn, do konce 30. let minulého století tu bývala dokonce i restaurace s kruhovým výhledem do okolí. Dnes toto místo stojí za návštěvu právě díky této Zelené věži v Růžové, jejímiž autory jsou architekti sdružení MJÓLK.

KRAJ VYSOČINA

Wilsonova skála

Nyní se přesuneme do údolí samotné Jihlavy. Konečně tip pro ty, kteří si pro dobrý výhled rádi dojdou po svých. Auto nechejte v Hartvíkovicích a vydejte se po žluté turistické značce, cesta to není dlouhá, ale pro kočárky nevhodná. Dojdete na Wilsonovu skálu s překrásnou vyhlídkou na Dalešickou přehradu. Dnes má sice skála „jen“ 45 metrů, ovšem než ji právě přehrada zatopila, dosahovala výšky rovné stovky. Přesto je oblíbeným cílem horolezců a těch, ktěří pro krásnou fotku dojdou světa kraj.

Hraběcí stolek

Chcete skutečně dechberoucí výhled? Máte ho mít. Vyhlídka Hraběcí stolek leží nad meandrem řeky Svratky a skutečně právem patří k těm nejkrásnějším. Do roku 1930 tu stála dřevěná rozhledna, kterou nechal postavit hrabě František Coudenhove-Honrisch na Kunštátě, a dokonce ještě před několika lety se tu daly najít pozůstatky pravděpodobných základů rozhledny. Dnes už zde kromě výhledu nic nenajdete, výhled samotný vám to však několikanásobně vynahradí. Pohodlnou obuv s sebou.

HLAVNÍ MĚSTO PRAHA

Rozhledna Doubravka

A poslední tip pro (nejen) pražské kavárenské povaleče. Rozhledna Doubravka XIV je skutečnou dominantou Prahy 14 a byla postavena v roce 2018, je vysoká 20 metrů a nahoru vede 80 schodů. Pod stavbou je podepsán architekt Martin Rajniš s týmem Huť architektury a jedná se vskutku o originální a krásnou konstrukci. Cesta k rozhledně je pohodlná a výhled krásný, takže pokud máte volné odpoledne, program máte vymyšlený. Nemáte zač.

Rozhledna doubravka, foto: Archiweb

Vychází 2. října

Britney Spears píše knihu o letech nesvobody, v níž nebude nikoho...

„Chci mluvit o tajemstvích,“ uvedla na Instagramu, kde potvrdila vydání autobiografie. Plánuje popsat třináct let života v opatrovnictví, během něhož nemohla rozhodovat o svém majetku, ani o svém těle. 
Glamping

5 tipů, kam odjet za luxusním kempováním

Nový cestovatelský trend se jmenuje glamping - neboli glamorous camping. A právě díky němu začíná být dovolená ve stanu opět v kurzu. A protože...

Knižní trh v Česku má v udržitelnosti ještě hodně co dohánět, říká nakladatelka Radka Hájková

Eko-vizionářka Radka Hájková bude na knižním veletrhu Art Book Fair přednášet o tom, jak udělat ekologickou knihu, nejen tematicky, ale i procesně. Praktikuje to ve vydavatelství Walden Press, které založila v roce 2020 společně s Jiřím Hlinkou.

Přes 16 tisíc dětí zaplavilo Česko dobrými skutky

Školáci v rámci projektu Jsem laskavec čistí okolí školy od odpadků, vyrábějí krmítka nebo třeba pořádají sbírky pamlsků pro kočky z útulku.

Nová kampaň Gucci v kulisách filmů 2001: Vesmírná odysea nebo Osvícení

Kreativní ředitel Alessandro Michele je velkým milovníkem filmu a modely pro nadcházející sezónu zasadil do ikonických filmů Stanleyho Kubricka.
Zavří­t reklamu