Pondělí, 2 října, 2023
spot_img

Jak se nerozejít při PMS a kdy si říct o zvýšení platu? Naučte se chápat svůj cyklus

S cyklickou terapeutkou Martinou Kovalčíkovou jsme si povídaly o všech čtyřech fázích cykličnosti, o jejich potenciálu, výzvách i o tom, jak ovlivňují naši sexualitu, vztahy a vlastně celý náš život.

„S cykličností jsem se poprvé setkala v roce 2014. Tehdy mi manžel daroval knihu Cyklická žena a napsal tam krásné věnování: Mým nekonečným cyklem je láska k tobě. Miluji tě, vážím si tě, moje cyklická ženuško,“ vzpomíná Martina, které právě tato kniha zcela změnila uvažování o sobě samé a pomohla jí k většímu sebepřijetí i lepšímu zdraví.

„Vždy jsem byla velmi výkonná, akční, silná žena, ale občas mě udivovaly ty obrovské propady, kdy jsem pomalu nebyla schopná vstát z postele a nejraději bych zůstala celý den v pyžamu. Právě díky studiu cykličnosti ale přišlo uvědomění, že tyhle výkyvy jsou úplně v pořádku, a to bylo velmi osvobozující,“ popisuje charismatická žena začátek své současné cesty. Zároveň věří, že právě přijetí vlastní cykličnosti jí pomohlo vyléčit se z několika zdravotních problémů.

„Dříve jsem trpěla velkým akné, opary, zimnicemi, různými laryngitidami. Vím, že čím víc jsem svou cykličnost respektovala a samu sebe přijímala, tím rychleji všechny tyto potíže odcházely, až nakonec zcela vymizely,“ říká terapeutka.

Jak může žena svůj cyklus poznat? A v čem všem nás naše cykličnost ovlivňuje?

Je dobré, když si žena každý den zapisuje, jak se cítí, fyzicky i psychicky – jaké má potíže, nemoci, chutě, zda se s někým pohádala, jak se cítí emočně, jestli má dost energie… Všechny tyto aspekty si může sama monitorovat a po několika měsících reálně vypozorovat svou vlastní cykličnost. Když vidíte, jak se vám některé věci opravdu jednou za měsíc pravidelně opakují, je to velký aha moment a zároveň takový samoterapeutický proces. Žena si začíná být sama sebe víc a víc vědomá, chápe souvislosti ve vztahu k sobě a okolí. Cykličnost souvisí i se spiritualitou, jak jsme napojené na sebe samu, na Zdroj či vesmír. Každý tomu říká jinak a je to jedno. Cyklem je ovlivněná i sexualita, sex jako takový. Dá se říct, že cyklus má vlastně vliv na všechno, co si jen dokážeme představit.

Zmínila jste, že cyklus ovlivňuje i naše partnerské vztahy. Někde jsem dokonce slyšela, že během premenstruační fáze je nejvíc rozchodů…

Tohle jsem si velmi intenzivně vyzkoušela sama na sobě a i jsem si to zvědomila v rámci spolupráce s ostatními ženami. Je to dáno našimi hormony, přirozenou vznětlivostí, agresivitou, netolerancí, netrpělivostí, které k této fázi patří. A je velmi osvobozující si tam tu souvislost přiznat. Protože v momentě, kdy to udělám, už to pro mě nemusí být tak zásadní. Pokud mám jednou za měsíc pocit, že náš vztah vůbec nemá smysl a že je to beznadějné, ale pak je dalších pár týdnů krásný, tak problém asi nebude ve vztahu, ale někde jinde.

Foto: Pexels

Dnes jsme nastaveni tak, že premenstruační fáze spojená s premenstruačním syndromem je spíš negativní. Pokud ale lidstvo bude ohledně ženské cykličnosti více informované, a pokud i muži se budou učit, jak být ženě v této fázi oporou, tak to naopak bude jedna z nejúžasnějších fází. Já sama dobře vím, že když jsem v této době vyživená, projevuje se její potenciál, tedy obrovská kreativita, dokončování věcí, ale třeba i to, jak dokážu být vášnivá, divoká a více otevřená experimentováním v sexuální oblasti.

Máte nějaké tipy, jak by o sebe žena měla v premenstruační fázi pečovat tak, aby pro ni byla lépe zvladatelná?

Určitě. Myslím, že nejdůležitější je, aby každá žena sama sebe poznala a věděla, co jí dělá dobře a jak může ve svém životě udržovat přirozenou rovnováhu. Já u sebe například vnímám, že premenstruační fáze se mi prodlužuje a je náročnější v momentě, kdy se v té předchozí ovulační fázi hodně vyčerpám. Je přirozené pečovat o rodinu, o druhé, o projekty, ale pokud přesáhnu určitý limit a ta pomyslná nádoba mé energie se vyprázdní, daleko dřív a rychleji pak upadám do negativních aspektů premenstruační fáze, jsem unavená a vznětlivá.

Konkrétních technik, jak o sebe pečovat, je mnoho a záleží na každé ženě, co si zvolí, ať už to bude tanec, meditace, procházka v přírodě, schůzka s přáteli. Zároveň některé ženy ví, že i když se celý svůj cyklus snaží vědomě stravovat, v premenstruační fázi si prostě ten dortík nebo sklenku červeného dát musí, protože to potřebují. Je super si to dovolit. Věřím, že když se sebou žena takto pracuje, ty vlny negativity mohou být mírnější.

Co nejvíc pomáhá vám?

Když mám náročné období, pomáhá mi jít se vykřičet. Vždycky na to upozorním děti a znají to i sousedé. Bydlíme relativně na samotě, ale jedny vedle sebe máme. A už se mi párkrát stalo, že mi volali, jestli se u nás něco neděje, jestli jsme v pořádku. Tak jsem je ujistila, že to je jen psychoterapie, že někdy prostě jen vylezu ven a řvu jak pardál, protože to prostě v tu danou chvíli potřebuju.

K tomu mě zároveň napadá, že je také dobré se na tu fázi nevymlouvat. Takže na jednu stranu je fajn být autentická a projevovat své emoce, na druhou stranu nás to neopravňuje k tomu, abychom tři dny byly na všechny nepříjemné. Je tedy fajn v sobě emoce neblokovat, ale zároveň hledat ty laskavé a bezpečné formy jejich projevu tak, abychom neubližovaly sobě ani okolí.

Lze nějak zobecnit, jak jednotlivé fáze ovlivňují naši sexualitu?

Každá žena je pochopitelně jiná a nemá smysl se do něčeho snažit škatulkovat. Každopádně určité podobnosti by se našly. Velmi hezky je to ostatně popsáno v knize Návod na ženy, kterou napsala Dana-Sofie Šlancarová se svým bývalým partnerem, a sama to mám zažité i na sobě. Například v dynamické fázi mi stačí rychlovka, v ovulační fázi mám náladu na větší intimitu, masáže, olejíčky, svíčky, krásné prádlo a tak dále. V premenstruační neboli čarodějnické fázi vyhledávám intenzivní prožitky, chci experimentovat a dělá mi dobře i to, co je už trošku za hranou. A pak je tady velké téma milování v menstruační fázi. Ne každý je mu pochopitelně otevřený, ale pokud ano, v tuto dobu může přinášet velmi zajímavé až spirituální zkušenosti.

Máte nějaké tipy, jak by žena mohla komunikovat o své cykličnosti s partnerem?

Je to cesta. Určitě vždycky trvá nějakou dobu, než to muž pochopí, stejně jako nám trvá, než svou cykličnost plně přijmeme a zařadíme do života. Ale minimálně už jen to, že se žena sama naučí o svém cyklu maximum a co nejlépe se pozná, je první krok, protože potom to může lépe zprostředkovat i svému muži. Na formě už tolik nezáleží. Pokud ráda mluvím a jsem schopná komunikovat, tak si o tom můžeme promluvit třeba u vína. Pokud vím, že s tím mám problém, mohu ho odkázat na nějaké video, knihu, kurz pro muže nebo páry, úžasná pomůcka jsou i cyklické magnety na ledničku. Možností je spousta.

Ne každá žena má možnost si svůj životní rytmus podle cykličnosti nastavit, například pracují na plný úvazek, mají malé děti. Máte pro tyto ženy nějaká doporučení?

Tohle je velké téma a je důležité pomoci těmto ženám měnit jejich omezující přesvědčení z toho, že „nemohou“ na „mohou“. Samozřejmě ne každý si může vzít první den menstruace dovolenou, ne každý si může vzít home office nebo sick day. Ale i tak pro sebe mohou tyto ženy něco udělat, například si to naplánovat tak, že po práci půjdou rovnou domů, budou odpočívat a poprosí třeba manžela, aby zastal nákupy a péči o děti, nebo si to připraví předem. Tady je velmi důležité umět si říct o pomoc a umět delegovat, a to platí i pro ženy s malinkými dětmi. Takový ten program hodných holek, sloužení a posluhování na úkor sebe je podle mě na čase opustit.

Můj manžel pracuje ve vzdělávací společnosti, takže teď pracujeme na tom, jak téma cykličnosti dostat i mezi personalisty. Věřím, že když si dovolí dát jednou za měsíc ženě home office, pak se jim to mnohonásobně vyplatí, protože i když my ženy máme v období menstruace propady, potom se naopak dostáváme na vlnu přirozeného výkonu a jsme schopné tvořit velké věci. Vnímám, že v rámci firem už to povědomí roste, tak pojďme hledat cesty, jak jejich okruh ještě více rozšířit.

Čtyři fáze cyklu

Každá trvá přibližně týden a takto je definuje například web Risingwoman.com.

1. fáze – menstruační

Archetyp: moudrá žena, vizionářka

Zima neboli fáze moudré ženy začíná 1. den vaší menstruace, tedy první den vašeho cyklu. Je to čas vnitřního rozjímání a metaforické smrti, čas, kdy byste si měla dopřát klid a odpočívat. V době vnitřní zimy nás může dráždit, když po nás členové rodiny, partneři nebo přátelé chtějí, abychom pro ně „něco udělaly“. Zima totiž není obdobím, kdy bychom měly dávat druhým, ale samy sobě. Naučit se mít ráda sama sebe a dát se na první místo je asi to nejlepší, co můžeme sobě a vlastně i své rodině v této fázi dopřát.

Klíčová slova: klid a ticho, odpočinek, čas o samotě, dát si prostor, bezpečí, citlivost, moudrost, tvořivost, uvolnění, regenerace

2. fáze dynamická

Archetyp: bohyně, panna

Jarní fáze představuje jakési znovuzrození a obnovu. Nastává po menstruaci, končí pár dní před ovulací a dozrávají při ní nová vajíčka ve folikulu. Když se nacházíte v tomto období, jste plná energie, soustředěná, připravená začít plánovat a organizovat celý další měsíc. Je to optimální čas na to, abyste se věnovala svým projektům, studiu, ale také fyzické práci. V této fázi máte obvykle vyšší sebevědomí, tudíž vám nečiní problém ani různé výzvy.

Klíčová slova: znovuzrození, obnova, nový začátek, produktivita, soustředěnost, nezávislost, učení se, síla, schopnost přijímat výzvy, fyzická energie, zaměření na cíl, pragmatičnost

3. fáze – ovulační

Archetyp: matka, léčitelka

Během letní neboli mateřské fáze je vaše energie výraznější a směřuje spíš na ostatní. Pravděpodobně budete více společenská, je to tedy skvělý čas zaměřit se na pěstování vztahů, hostitelství, vaření a péči o druhé. Během tohoto období je pro vás nejpřirozenější péče o děti a poskytnutí podpory přátelům i rodině. Máte také větší chuť na sex, vaše plodnost dosahuje svého maxima. A mimochodem, některé výzkumy naznačují, že ovulace je nejvhodnější dobou k tomu, abyste si řekla o to, po čem toužíte – ať už od svého partnera, nebo například v práci o navýšení platu.

Klíčová slova: expresivita, kreativita, hravost, zaměření na společenství, budování vztahů, služba, péče, milování, vytváření, budování

4. fáze – luteální

Archetyp: čarodějka, kněžka

Přichází doba, kdy budete mít pravděpodobně chuť uzavřít se víc do sebe. Můžete mít pocit, že je toho na vás moc a zatoužíte být jen sama se sebou. Pokud budete své potřeby v tomto období ignorovat, může PMS zesílit a projevovat se například extrémní podrážděností a únavou. Když naopak v této fázi budete naslouchat svému tělu, možná zjistíte, že jste plná inspirace a tvůrčích nápadů. Je to báječná doba pro tvoření, psaní poezie, kreslení i vymýšlení strategických plánů nejen pro vaše podnikání.

Klíčová slova: nižší energie, potřeba více prostoru, nechci se teď rozdávat, náladovost, menší soustředění a koncentrace, chuť tvořit, menší koordinovanost, duševní tvořivost, menší fyzická aktivita, vyšší kreativita, asertivita, strategičnost.

Martina Kovalčíková, foto se svolením Martiny Kovalčíkové

Kdo je Martina Kovalčíková

Lektorka, kněžka, certifikovaná Moon Mother®. Provozuje komunitní a prožitkové centrum Medvědín nedaleko od Zlína. Organizuje ženské či mateřské kruhy, akce pro rodiny s dětmi a oslavy kola roku. Nabízí služby jako Požehnání ženského lůna® podle Mirandy Gray a přechodové rituály. Na Medvědíně také provozuje jesličky pro nejmenší děti. Od roku 2021 je certifikovanou lektorkou projektu Cyklická žena®. V této oblasti nabízí ženám a mužům cyklické kurzy, přednášky, také osobní či online konzultace.

Vychází 30. října

Proč milujeme dobová dramata? Dle psychologů zlepšují mentální zdraví i sociální...

Do kin přichází druhý film z Panství Downton, ČT úspěšně reprízuje První republiku, Netflix si mne ruce nad sledovaností Bridgertonu a chystá další řady... Historické seriály jsou sázkou na jistotu.

Last minute valentýnské dárky pro ženy, pro muže nebo klidně pro...

Nechte se inspirovat, ať už preferujete tradiční dárky, nebo radši něco originálního. Nevadí, že svátek zamilovaných neslavíte, nebo že byste slavit chtěli, ale není...

Pelyněk je v kosmetickém průmyslu zásadním objevem posledních měsíců. Na co všechno lze využít?

Vlna pandemie převrátila kosmetický svět naruby. S delším pobytem v domácím prostředí zcela logicky prudce klesl zájem o dekorativní...

Celebrity v šatech z druhé ruky. Ceny BAFTA ovládla udržitelnost

Udržitelná móda. Přesně takový dress code byl předepsaný pro smetánku, která dorazila na předávání Cen britské filmové a televizní...

Média v nás budí mylný dojem, že se situace ve společnosti zhoršuje, říká fotograf Martin Stranka

S beznadějí po tragické ztrátě přítele se rozhodl vyrovnávat pomocí focení. A tak začaly vznikat emotivní snímky, v nichž...
Zavří­t reklamu