Neděle, 10 prosince, 2023

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich vrat

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem… Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

Absolutním vítězem se stal třiadvacetiletý Thomas Hempelmann, který studuje ekologii krajiny a focení se věnuje už od dětství. Chodí fotit hlavně přírodu v rodném Německu, protože oblasti blízko našich domovů podle něj mají co nabídnout.

K soutěžnímu snímku mu dopomohla náhoda. Ten den vyrazil fotit ven, ale moc se mu nedařilo. Když se zklamaně vracel domů, všiml si poštolky sedící na lampě. Rychle vytáhl fotoaparát a nacvakal pár fotek, nebyly však nijak mimořádné. Vtom pták vzlétl a usadil se na větvi mezi bílými květy. Poseděl tam jen pár vteřin, a než se Thomas rozmyslel, zda ještě nevyměnit objektiv, byla poštolka pryč. „Výjimečné fotografie často přicházejí nečekaně – jako tato fotka samce poštolky, který si jen stěží mohl vybrat krásnější bidýlko,“ řekl autor.

Německá společnost pro fotografie přírody (GDT) každoročně vybírá nejzajímavější snímky, které pořídili její členové. Přes 400 fotografů z 11 zemí zaslalo do letošního ročníku celkem 6400 příspěvků. Z nich vzešli vítězové šesti kategorií zaměřených na ptáky, savce, ostatní zvířata, rostliny a houby, krajinu a kouzla přírody. Letos k nim přibyla sedmá, speciální kategorie vyhrazená pro buk, jeden ze tří nejrozšířenějších stromů ve střední Evropě, který je německým stromem roku 2022.

Vybrali jsme pár z oceněných snímků, které vám představujeme se svolením pořadatele, všechny fotografie si pak můžete prohlédnout na stránkách GDT. Vedle toho organizace pořádá také soutěž otevřenou pro všechny zájemce z Evropy, jejíž výsledky zveřejní na podzim.

 

Vychází 28. listopadu

Oranžerie trojského zámku je otevřena všem kreativním duším

Galerie hlavního města Prahy pořádá během celého léta výtvarné dílny v eko ateliérech na Zámku Troja. Umělecky se tu mohou realizovat děti i senioři. A samozřejmě i všichni ostatní.

Gymnastka od Banksyho v troskách ukrajinského města

Nejslavnější streetartový a graffiti umělec dnešní doby v pátek představil svůj nový počin, který se nachází ve válkou zničené Ukrajině. Jak umění v ulicích reflektuje dobu a kdo jsou další hvězdy street artu?

Ve třiceti dostala arytmii srdce a prožívala vyhoření. Nyní se Jana Štantejská chystá učit ženy mluvit s nejdůležitější částí jejich těla

Od zaměstnance přes manažerku a ředitelku k podnikatelce. A k vyhoření. O tom, že někdy je dno tím nejzásadnějším...

Longchamp předvedl kolekci inspirovanou dílem umělkyně Judy Chicago

Na newyorském fashion weeku  Maison Longchamp  již potřetí předvedl svou novou kolekci, tentokrát jaro/léto 2020, jejímž hlavním tématem je...

Kam s krabicemi z e-shopů? Pošlete je znovu do oběhu

Hromadí se vám doma krabice a obalový materiál z online nákupů a už ani vaše kočka o ně nemá...
Zavří­t reklamu