Čtvrtek, 26 května, 2022

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich vrat

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem… Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

Absolutním vítězem se stal třiadvacetiletý Thomas Hempelmann, který studuje ekologii krajiny a focení se věnuje už od dětství. Chodí fotit hlavně přírodu v rodném Německu, protože oblasti blízko našich domovů podle něj mají co nabídnout.

K soutěžnímu snímku mu dopomohla náhoda. Ten den vyrazil fotit ven, ale moc se mu nedařilo. Když se zklamaně vracel domů, všiml si poštolky sedící na lampě. Rychle vytáhl fotoaparát a nacvakal pár fotek, nebyly však nijak mimořádné. Vtom pták vzlétl a usadil se na větvi mezi bílými květy. Poseděl tam jen pár vteřin, a než se Thomas rozmyslel, zda ještě nevyměnit objektiv, byla poštolka pryč. „Výjimečné fotografie často přicházejí nečekaně – jako tato fotka samce poštolky, který si jen stěží mohl vybrat krásnější bidýlko,“ řekl autor.

Německá společnost pro fotografie přírody (GDT) každoročně vybírá nejzajímavější snímky, které pořídili její členové. Přes 400 fotografů z 11 zemí zaslalo do letošního ročníku celkem 6400 příspěvků. Z nich vzešli vítězové šesti kategorií zaměřených na ptáky, savce, ostatní zvířata, rostliny a houby, krajinu a kouzla přírody. Letos k nim přibyla sedmá, speciální kategorie vyhrazená pro buk, jeden ze tří nejrozšířenějších stromů ve střední Evropě, který je německým stromem roku 2022.

Vybrali jsme pár z oceněných snímků, které vám představujeme se svolením pořadatele, všechny fotografie si pak můžete prohlédnout na stránkách GDT. Vedle toho organizace pořádá také soutěž otevřenou pro všechny zájemce z Evropy, jejíž výsledky zveřejní na podzim.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

IKEA staví udržitelný architektonický skvost

Žádná parkovací místa a desítky stromů přímo na budově. V rakouské metropoli brzy vyroste nová prodejna společnosti IKEA a rozhodně nepůjde o podobný obchod,...

Má ho doma tenista Novak Djokovič i herečka Cate Blanchett. Kouzlu...

České sklo má ve světě pořád zvuk. A taky perspektivu. Globální značky naše sklárny stále vedou v patrnosti a přicházejí s nabídkami spolupráce. Důvodem...

Když přichází jablečný čas aneb Vyzkoušejte recept na jablečné vdolky nebo tradiční závin

Jablko patří mezi nejoblíbenější i nejprodávanější ovoce u nás a v některých končinách už nastává jeho sklizeň. V českých...

Silvestr ve společnosti 23 osobitých zpěvaček a jejich hudebních vzorů

Giudi, Tonya Graves, Never Sol, Amelie Siba, Emma Smetana nebo Monika Načeva na jednom pódiu? Ale prosím, jak si...

Mornštajnová, Lednická, Hartl nebo Kmenta s podpisem pro Šatník

Oblíbená charitativní knižní burza Ježíšek z La Fabriky se přesouvá do online prostředí. Knihy různých žánrů s vlastnoručními podpisy...
Zavří­t reklamu