Pondělí, 5 června, 2023

Nejkrásnější fotografie přírody ukazují kouzla, která se dějí kousek od našich vrat

Obrázky z mechu a kapradí, křídla vážky nebo roháč před startem… Prohlédněte si snímky, které bodovaly v soutěži GDT fotograf přírody roku 2022.

Absolutním vítězem se stal třiadvacetiletý Thomas Hempelmann, který studuje ekologii krajiny a focení se věnuje už od dětství. Chodí fotit hlavně přírodu v rodném Německu, protože oblasti blízko našich domovů podle něj mají co nabídnout.

K soutěžnímu snímku mu dopomohla náhoda. Ten den vyrazil fotit ven, ale moc se mu nedařilo. Když se zklamaně vracel domů, všiml si poštolky sedící na lampě. Rychle vytáhl fotoaparát a nacvakal pár fotek, nebyly však nijak mimořádné. Vtom pták vzlétl a usadil se na větvi mezi bílými květy. Poseděl tam jen pár vteřin, a než se Thomas rozmyslel, zda ještě nevyměnit objektiv, byla poštolka pryč. „Výjimečné fotografie často přicházejí nečekaně – jako tato fotka samce poštolky, který si jen stěží mohl vybrat krásnější bidýlko,“ řekl autor.

Německá společnost pro fotografie přírody (GDT) každoročně vybírá nejzajímavější snímky, které pořídili její členové. Přes 400 fotografů z 11 zemí zaslalo do letošního ročníku celkem 6400 příspěvků. Z nich vzešli vítězové šesti kategorií zaměřených na ptáky, savce, ostatní zvířata, rostliny a houby, krajinu a kouzla přírody. Letos k nim přibyla sedmá, speciální kategorie vyhrazená pro buk, jeden ze tří nejrozšířenějších stromů ve střední Evropě, který je německým stromem roku 2022.

Vybrali jsme pár z oceněných snímků, které vám představujeme se svolením pořadatele, všechny fotografie si pak můžete prohlédnout na stránkách GDT. Vedle toho organizace pořádá také soutěž otevřenou pro všechny zájemce z Evropy, jejíž výsledky zveřejní na podzim.

 

Vychází 29. května

Kam za uměním? Na vlakové nádraží!

Festival m³ / Umění v prostoru přináší umění mezi lidi, do ulic a veřejných prostranství. Letošní ročník obsadil vlaková nádraží v Praze a okolí.

Designéři i herečky oblékají panenky, které pomohou dětem z azylových domů

„Je smutné, kolik lidí je odkázáno na pomoc druhých,“ říká v rozhovoru František Anděl, zakladatel projektu Helping Dolls, v rámci něhož probíhá charitativní dražba modelů panenek. Letos se zapojí i Veronika Arichteva, Nikol Leitgeb a Martina Pártlová.

Setkání generací: V Invalidovně odstartovala výstava RE_SHAPE/D

Minulý týden proběhlo v prostorách pražské Invalidovny slavnostní otevření velmi zajímavé výstavy RE_SHAPE/D. Ta je výsledkem roční práce šestice...

Brno Art Open nabízí projekty o recyklaci i zkáze civilizace

Mezinárodní přehlídka Brno Art Open, známá také jako Sochy v ulicích, je v plném proudu. Sedmý ročník tohoto bienále...

Rozhovor s vědkyní, která v Bhútánu zkoumala roli ženských šamanek

Francouzská kulturní antropoložka Françoise Pommaret přijela začátkem července do Prahy přednášet o postavení žen v Bhútánu, o léčitelkách i buddhistických mniškách. Pokřtila zde první český překlad své knihy Boží vyslankyně.
Zavří­t reklamu