Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Dovolená jako restart lásky? Jiskra ve znuděném vztahu sama nepřeskočí ani na luxusní jachtě

„Všechno je předehra,“ zní doporučení uznávaného odborníka na vztahy Johna Gottmana. Máme pár tipů, jak můžete zkusit vyladit vztah, ať už trávíte prázdniny jakkoli a kdekoli. I s dětmi.

Očekávat, že na dovolené „se“ láska a vášeň automaticky nakopnou na max, je přinejmenším pošetilé. Pokud jste péči o lásku ve vztahu nějaký čas tak trochu (nebo trochu dost?!) zanedbávali, pověstná jiskra z nebe nespadne ani při západu slunce v nejluxusnější destinaci. Dovolenou ale můžete využít jako dobrou startovací ranvej pro vzestupný pozitivní trend vztahu, a to i v případě, že jedete s dětmi. Ideálně volte opatření v pořadí nejdřív láska, a teprve pak vášeň.

Jděte romantice naproti

Hledáte-li zdroj osvědčených a vědecky podložených doporučení, „jak občerstvit lásku v dlouhodobém vztahu snadno a rychle pro samouky“, zmíněný John Gottman a jeho letitý výzkum v Laboratoři lásky patří mezi nejlepší. Pro pořádek uvádím, že všechna zde uvedená doporučení budou od něj.

„Mnoho lidí se domnívá, že nejlepší způsob, jak obnovit citové pouto, je zajet si na společnou dovolenou k moři. Romantická cesta však roznítí vášeň jedině za předpokladu, že partneři předtím udržovali její plamínek vzájemnou vstřícností v maličkostech,“ tvrdí John Gottman.

Možná to nezní tak úplně sexy, přesto laskavost, vstřícnost a upřímný zájem o druhého s láskou i sexem hodně souvisí. O vlivu těchto důležitých „obyčejných“ maličkostí se bohužel málo ví a cíleně se nevyužívají. Jakýkoliv volný čas je skvělá příležitost je pořádně vyzkoušet v praxi a sledovat, co to dělá s atmosférou ve vztahu nebo celé rodině.

Když už jsme u rodin, zdaleka ne všichni mají dost financí na luxus rodinné dovolené nebo dokonce speciální separé dovolené v páru. Dobrá zpráva je, že základní refresh lásky je v pohodě proveditelný před dětmi jakéhokoliv věku. Naopak, je dokonce vysoce žádoucí, aby byly svědky nebo přímými účastníky podobného snažení. Všechny děti snahu svých rodičů chovat se k sobě mile milují a je to pro ně dobrý vzor.

ÚKOL 1: Jedna laskavost denně

Ano, tak zní první úkol – minimálně jedna laskavost denně. Nabídnete se s pomocí nebo sami od sebe uděláte něco, co měl zařídit ten druhý. Láskyplná výzva par excellence: „Já už mám sbaleno, s čím komu můžu pomoct?“ Případně se neptejte a buďte rovnou iniciativní, na dovolené i v běžném chodu je příležitostí mraky: zajdete pro něco dobrého k snídani, než se ostatní probudí, zabalíte do kufru prodlužovačku, aby se dalo nabíjet víc mobilů a pro puberťáka vezmete rezervní sluchátka (budete jako rodič za superhrdinu), sbalíte k sobě do tašky opalovací krém nebo pití, které zůstalo ležet zapomenuté na stole atd.

Laskavost a ochota dokážou divy. Jde o vstřícnou snahu druhému vyhovět, usnadnit mu život nebo splnit nějaký požadavek či přání. Stačí jedna taková mini akce a osvěží to atmosféru. Navíc podobná snaha bývá nakažlivá, dobré se dobrým rádo oplácí.

ÚKOL 2: Love is all around

Každý z nás se snaží zaujmout pozornost. Nejlépe tu pozitivní a aspoň na chvilku. A tak různě „házíme udičky“ a snažíme se získat zájem a propojit se s druhými. Vypadá to různě: drobná poznámka, sdílení zážitku, vtip, dotaz na něco, žádost o pomoc… Ne vždy se to zadaří, ale jako partneři a rodiče se musíme snažit přijímat takových výzev k propojení co nejvíc.

Zapomeňte na prsteny s brilianty, věnovat si vzájemně pozornost v rámci běžných interakcí je ta pravá romantika jako blázen: „Naše představy o lásce a vášni velice ovlivnil a zkreslil Hollywood. Ale v reálném životě se romantické pocity probouzí daleko fádnějším způsobem. Rozněcují se pokaždé, když v kolotoči každodennosti dáte svému partnerovi najevo, že si ho ceníte. V manželství si partneři neustále předkládají výzvy k pozornosti, lásce, legraci či podpoře… Vstřícnost vůči partnerovi je základem důvěry, citového propojení, vášně i spokojeného sexuálního života. Zní to možná komicky, ale láska kvete v uličce supermarketu, když se vás partner zeptá: „Máme ještě máslo?“ A vy odpovíte: „Nevím, raději jedno vezmu.“ Místo abyste apaticky pokrčili rameny. Vzkvétá i tehdy, když váš partner má v práci špatný den a vy si ukrojíte ze svého nabitého programu pár vteřin a napíšete mu povzbudivou esemesku. Ve všech těchto případech se rozhodujete, jestli se zachováte vstřícně, nebo odmítavě. Toto moudré doporučení přináší slavná partnerská příručka Sedm principů spokojeného manželství.

Mějte oči a uši na stopkách, na dovolené to pojměte jako hru. Aspoň tak zjistíte, jaké typy signálů ke sblížení se ve vaší smečce vysílají. Mimochodem, mistrovství v disciplíně laskavost a vstřícnost si nejlépe ověříte tak, že vyjdete vstříc i na pohled „totálně stupidnímu“ požadavku otráveného pubertálního dítěte – bez výchovných komentářů a prostě proto, že mu chcete udělat radost. Gejzíry vděčnosti ale v tomto případě raději neočekávejte.

ÚKOL 3: Síla doteku

Když panuje atmosféra dobré vůle a rozmaru, šance na erotiku se rapidně zvyšují. Pro sichr můžete přiložit pod kotlem ještě i komplimenty a chválou všeho druhu, případně různými doteky „jen tak“.

Proč nezkusit klasické letní klišé: „Namažu ti záda, chceš?“ Nebo zajímavou nabídka u večerního posezení: „Nechceš udělat masáž nohou?“ To vše lze před zraky dětí, případně i dalších účastníků zájezdu.

Zadaří-li se a jiskra přeskočí, nastává samozřejmě otázka dostatečného intimního prostoru. Dítě spící ve vedlejší posteli na dosah ruky bohužel erotické kruhy dost ruší. V tom případě se dá spolehnout buď na kouzlo prostorové i časové improvizace, nebo na metodu odkládaného narůstajícího vzrušení ve stylu „i cesta je cíl“, kdy plody své vášně sklidíte až ve chvíli, jakmile nastanou lepší podmínky. Možná vás mile překvapí, jaké z toho nakonec budou žně! Každopádně, jestli to nakonec opravdu zabere, hlavně s tím vším nepřestávat a poctivě praktikovat celoročně.

Refresh lásky

→ Každý den udělejte pro druhého jednu maličkost. Nabídněte pomoc nebo za něj rovnou něco udělejte.
→ Pochvalte, vysekněte kompliment, vyjádřete dík – za cokoliv.
→ Nepropásněte pokusy o sblížení a sami aktivně házejte udičky k propojení.

Autorka se dlouhodobě věnuje vztahovým a psychologickým tématům na svém blogu Uměnímilovat.cz.

Vychází 2. října

Návod pro ty, kteří ještě tápou: Jaký má být dárek, aby...

„Nejlepší věci v životě jsou zdarma. Druhé nejlepší věci v životě jsou velmi, velmi drahé.“ Když se chcete řídit citátem Coco Chanel při vybírání...

Trápí vás panické záchvaty, úzkosti nebo strachy? Mohou za nimi stát...

To, že původ mnoha vlastních traumat musíme hledat v první dekádě svého života, víme. A to dokonce i v případě, že jsme měli šťastné...

Výstava: Zažít moře v Topičově salonu

Pokud se v letním horku potřebujete trochu osvěžit, doporučujeme výstavu Mystické krajiny. Na obrazech Václava K. Killera se objevuje moře ve všech podobách, barvách a vůních. Expozici můžete aktuálně navštívit v pražském Topičově salonu.

Hubnutí pro gurmánky: Recepty podle Karoliny Ponocné Kamberské

Karolina Ponocná Kamberská se proslavila televizní cooking show, aktuálně působí jako nutriční poradkyně. Je přesvědčená, že gurmánství jde velmi dobře dohromady nejen s počítáním kalorií, ale i s udržitelným přístupem k životu.

Top hodinářská firma, která se stará o kvalitu moří, uvádí nové modely z recyklovaných materiálů

Švýcarská značka Panerai, která dodávala hodinky pro námořnictvo a dnes zásobuje jachtaře či potápěče, představuje nové profesionální „potápky“. Při jejich výrobě využila PET lahve i recyklovanou ocel.
Zavří­t reklamu