Pondělí, 5 června, 2023
spot_img

Znáte blahočet? Vánoční stromek, který můžete mít doma celý rok

Tak jaký letos? Klasický, který na Tři krále skončí v odpadu? Jehličnan v květináči, který musíte přenášet mezi teplem a zimou, jinak opadá? Nebo umělý, který nevypadá tak dokonale? A co zkusit jiný, který vydrží opravdu dlouho?

Vánoce si bez stromečku většinou neumíme představit. Je ovšem škoda kvůli pár svátečním dnům zničit tisíce nových stromků. (A ne, nejdou pak jako svačinka obyvatelům zoo. Tam nedostávají použité stromečky z domácností, ale jen ty neprodané od prodejců. Jak před časem vysvětlovala tehdejší mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková, stromky z domácností se pro zvířata nehodí, protože jsou vlivem pokojových teplot seschlé a mohly na nich zůstat zbytky ozdob a jiných věcí, které by zvířatům uškodily.)

Tak jaký? Pokud nechcete umělý, je tu varianta jehličnanu v květináči, ten ovšem vyžaduje uvážlivou manipulaci, protože nevydrží dlouho v teple.

A pak je tu ještě další možnost. Blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla). Je to taky jehličnan, ale subtropický, tudíž zvyklý na vyšší teploty. Pochází z ostrůvku Norfolk v Tichém oceánu (kus od Nového Zélandu) a je vyobrazen na jeho vlajce. V přirozených podmínkách dorůstá velikosti klasického stromu, u nás má ovšem parametry pokojové rostliny. Blahočet tedy můžete mít v obýváku celý rok a nemusíte se bát, že vám proroste stropem nebo že v teple oschne.

Seženete ho například v pražské prodejně specializované na pokojovky Lupen & Pupen (má i e-shop), která se letos rozhodla vzít záchranu lesů opravdu vážně. Zakoupením blahočetu nezachráníte jen strom, který se kvůli vám nemusí kácet, ale zároveň podpoříte i vysazení dalšího stromu. Lupen & Pupen se spojuje s projektem Sázíme Česko a prostřednictvím certifikátu, který vám přidá k nákupu, garantuje, že za každý prodaný blahočet přibude v českých lesích jeden nový stromeček.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Designéři i herečky oblékají panenky, které pomohou dětem z azylových domů

„Je smutné, kolik lidí je odkázáno na pomoc druhých,“ říká v rozhovoru František Anděl, zakladatel projektu Helping Dolls, v rámci něhož probíhá charitativní dražba modelů panenek. Letos se zapojí i Veronika Arichteva, Nikol Leitgeb a Martina Pártlová.

Do Karlových Varů nejen za léčebnými procedurami

Jak se změnila klientela hotelů v důsledku pandemie a ruské války na Ukrajině? Jezdí se lidé do Karlových Varů léčit nebo lázeňské město navštěvují bez zdravotních komplikací s touhou po procedurách a wellness? Na tyto a další otázky odpovídá ředitel Astoria Hotel & Medical Spa v Karlových Varech, Milan Krajovan.

Gratulujeme Českým lvům! Absolutním vítězem je Il Boemo

Dnes se už potřicáté předávaly filmové ceny Český lev. Nejvíc sošek včetné té za film roku má historický snímek Il Boemo. Připomeňme si některé z oceněných snímků.

Dejte si kávu bez výčitek. Ekologické kapsle myslí na vaše chutě i svědomí   

Také si každé ráno zpříjemňujete kávou připravovanou z kávové kapsle? A věděli jste, že odpad z nich se nedá...
Zavří­t reklamu