Sobota, 28 ledna, 2023
spot_img

Znáte blahočet? Vánoční stromek, který můžete mít doma celý rok

Tak jaký letos? Klasický, který na Tři krále skončí v odpadu? Jehličnan v květináči, který musíte přenášet mezi teplem a zimou, jinak opadá? Nebo umělý, který nevypadá tak dokonale? A co zkusit jiný, který vydrží opravdu dlouho?

Vánoce si bez stromečku většinou neumíme představit. Je ovšem škoda kvůli pár svátečním dnům zničit tisíce nových stromků. (A ne, nejdou pak jako svačinka obyvatelům zoo. Tam nedostávají použité stromečky z domácností, ale jen ty neprodané od prodejců. Jak před časem vysvětlovala tehdejší mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková, stromky z domácností se pro zvířata nehodí, protože jsou vlivem pokojových teplot seschlé a mohly na nich zůstat zbytky ozdob a jiných věcí, které by zvířatům uškodily.)

Tak jaký? Pokud nechcete umělý, je tu varianta jehličnanu v květináči, ten ovšem vyžaduje uvážlivou manipulaci, protože nevydrží dlouho v teple.

A pak je tu ještě další možnost. Blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla). Je to taky jehličnan, ale subtropický, tudíž zvyklý na vyšší teploty. Pochází z ostrůvku Norfolk v Tichém oceánu (kus od Nového Zélandu) a je vyobrazen na jeho vlajce. V přirozených podmínkách dorůstá velikosti klasického stromu, u nás má ovšem parametry pokojové rostliny. Blahočet tedy můžete mít v obýváku celý rok a nemusíte se bát, že vám proroste stropem nebo že v teple oschne.

Seženete ho například v pražské prodejně specializované na pokojovky Lupen & Pupen (má i e-shop), která se letos rozhodla vzít záchranu lesů opravdu vážně. Zakoupením blahočetu nezachráníte jen strom, který se kvůli vám nemusí kácet, ale zároveň podpoříte i vysazení dalšího stromu. Lupen & Pupen se spojuje s projektem Sázíme Česko a prostřednictvím certifikátu, který vám přidá k nákupu, garantuje, že za každý prodaný blahočet přibude v českých lesích jeden nový stromeček.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Starožitnictví je esencí udržitelnosti, říká starožitník Martin Cinolter

Martin Cinolter je vedle starožitností také expertem na drahé kameny. Jeho Antiques Cinolter navštěvují hollywoodští herci i „obyčejní lidé“, kteří hledají něco výjimečného.

Jak prožít taneční extázi bez drog a alkoholu: Vyzkoušejte ecstatic dance

Není to zumba, hip-hop, balet ani klasická taneční party. Pro některé hraje roli duchovní rovina, jiní sází na emoční...

Je graffiti vandalismus, nebo umění?

Na to se pokouší odpovědět festival Off The Wall, který o víkendu na Kampě představí street art od zavedených i začínajících umělců od nás i ze světa. Chcete si taky zkusit legálně pomalovat zeď? Bude možnost.

Češka tvořící pro Coldplay, Metallica s krví nebo drahý banán od Warhola

Jsou alba, která potěší nejen váš sluch, ale i oko. Jak to dopadlo, když známí hudebníci oslovili ke spolupráci na přebalech svých desek originální umělce?
Zavří­t reklamu