Úterý, 30 května, 2023
spot_img

Už máte stromeček? Dejte šanci „odpadu“ z českých lesů

Živý vánoční stromek je živý vánoční stromek. Tyhle smrčky a borovice možná nejsou nejkrásnější a nejkošatější, zato jsou levnější a rozhodně udržitelnější. A voní lesem.

Pěstovat speciálně stromky, které poslouží jen pár dní přes Vánoce a po svátcích se vyhodí? To nezní jako ekologický ideál. Stromky, které se běžně prodávají, obvykle pocházejí z plantáží, jež zabírají velké plochy zemědělské půdy, která by mohla sloužit k pěstování něčeho užitečnějšího.

„Nemohli jsme v Česku najít dostatečně udržitelné a ekologické řešení, jak si obstarat vánoční stromeček, a tak jsme ho začali sami nabízet,“ říká Jiří Sedlák, ředitel společnosti Bezobalu, která provozuje eshop a tři prodejny v Praze s bezobalovým sortimentem. „Trh doposud nabízel výběr buď z plantážových stromků převážně ze zahraničí, stromků v květináči a nebo těch z plastu. Vše je spojené buď s velkou vzdáleností dopravy, a nebo se zbytečným zabíráním půdy.“

Loni začali zprostředkovávat prodej vánočních stromů, které pocházejí z prořezávky českých lesů. Prořezávání stromků, které nejsou dostatečně silné, je součástí běžné péče o les v jeho růstové fázi.

„Prořezávka je zásah, kdy se ty horší a slabší stromečky vyřežou a nechají se tady ležet a shnít. Je to z toho důvodu, aby ty lepší, zdravější a silnější stromky měly prostor pro další vývoj a zdravý přírůst,“ říká lesník Vláďa Sedlák, s nímž Bezobalu spolupracuje. Pokud si domů na Vánoce pořídíte právě takový stromek, využíváte něco, co se nemuselo speciálně pěstovat kvůli svátkům, a vlastně upcyklujete odpad z lesa.

„Naše stromky z prořezávky sice budou někdy trochu šišaté, ale víme, že pochází z českých lesů a nezatíží ani planetu ani peněženku,“ doplňuje Jiří Sedlák.

Smrky a borovice (100 až 250 cm) můžete objednávat online a pak si je vyzvednout v některé z prodejen Bezobalu a letos nově také v Pražské tržnici v Holešovicích.

Vychází 29. května

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...
Tereza Rosalie Kladošová

Módní designérka Tereza Rosalie Kladošová: V divném psychickém rozpoložení se ocitám...

Málokdo si dokáže pohrávat s barvami, vzory, nadsázkou i humorem s takovou lehkostí jako Tereza Rosalie Kladošová. Módní designérka, která ráda zkouší nové postupy...

Růže z Brna a klobouky z Vysočiny. Jirka Hofbauer představuje novou kolekci

Designér přináší první samostatnou dámskou kolekci s kousky na denní nošení i výjimečné přiležitosti. Žádné z modelů ale nejsou skladem - všechny se budou šít a upravovat klientkám na míru.

Josef Trojan, Jana Plodková a Pastoral Brothers společně před kamerou

Nechyběli ani Ladislav Zibura nebo Kovy. Všichni se totiž chtěli zapojit do aukce, v níž se draží opravdu nevídané věci: dobré skutky. Podívejte se na video a vyberte si, na co přispějete vy.

Krištof Kintera rozsvítí své brutalistní mikroměsto

V parku naproti Kunsthalle se objevily betonové miniatury žižkovské věže, obchodního domu Kotva a dalších pražských staveb 20. století. Slavnostně se rozsvítí na vernisáži v úterý 8. listopadu.
Zavří­t reklamu