Neděle, 10 prosince, 2023

Lady Dior Art: Ikonická kabelka podle 11 umělců z celého světa

Už posedmé vyzval módní dům Dior výtvarníky, aby kreativně pojali model kabelky Lady Dior. Oslavovali ženskost, tradice i každodenní život.

Minjung Kim

Korejská výtvarnice hledá krásu v klidu a meditaci. Její dílo je pozvánkou k prozkoumávání sebe sama a světa, ke kontemplaci, objevování a sdílení. Její repetitivní, minimalistická estetika vychází z koláží, které dávají život abstraktním kompozicím. Umělecky pojala čtyři kabelky, z nichž jedna je ozdobena květinami z organzy a další, s reliéfem hor v červených odstínech, je řemeslně dokonalou ukázkou umění práce s tradičním korejským ručním papírem hanji.

Ghada Amer

Narodila se v Káhiře a je první egyptskou umělkyní, která měla tu čest pracovat na projektu Lady Dior Art. Coby zapálená feministka se zajímá o tělo a pozici ženy v uměleckém světě a v moderních kulturách. Pracuje s malbou a s výšivkou a svými ryze ženskými díly probouzí v ženách smyslnost. Dvě kabelky, které zpracovala, zdobí ruční výšivka ve tvaru slov „silná“, „milující“, „odolná“ nebo „odhodlaná“, což jsou vlastnosti, které jsou dle autorky připisovány ženám.

Sara Cwynar

Původem Kanaďanka, srdcem Newyorčanka ve své tvorbě reflektuje každodenní život. Dotýká se banality, krásy i konzumerismu. K publiku promlouvá prostřednictvím široké škály technik od fotografie přes koláže až po performance. Ve vlastním pojetí kabelek coby svědků své éry se snažila zachytit pocit plynoucího času. Ikonický vzor módního domu Dior na kabelkách se stává pozadím výstavy fotek, které autorka sesbírala na internetu.

Alex Gardner

Americký malíř je fascinován těmi nejjednoduššími detaily všedního dne. Typické jsou pro něj surreálné obrazy androgynních tmavých částí těla bez tváří ve vzájemné interakci na pastelově světlém pozadí. Vyzdvihuje tím otázku rasové identity, genderových rolí a chladu digitálního světa. Na kabelku přenesl malbu dlaně ruky, která je v kontaktu s materiálem.

Bouthayna Al Muftah

Umělkyně z Kataru k sebevyjádření používá malbu, tisky, konceptuální instalace i performance. Obrací se ke kulturnímu dědictví vlasti a prostřednictvím archivace prvků z dávných tradic a příběhů lidí své země brání tomu, aby se společenská paměť rozplynula. Kousky speciálně navržené šifonové látky na její kabelce jsou potištěny texty, které symbolizují nostalgii a úctu k arabským autorům.

Shara Hughes

Zářivé barvy, práce s perspektivou a světlem, imaginativní venkovní scenerie i detailně propracované interiéry, to jsou poznávací znamení děl malířky, jež žije a tvoří v New Yorku. Obě její kabelky, jedna oblečena v červené sametu, druhá pošita tisícovkou barevných květů, prostřednictvím ručně vyříznutého „okýnka“ nabízejí pohled na snovou zahradu a reprezentují ódu na přírodu, která byla tak drahá zakladateli značky, Christianu Diorovi.

Vychází 28. listopadu

Kam zajít, když prší? Na výstavu! Které výstavy si v létě...

Výlety po republice můžete spojit s obhlídkou umění. Čekají vás tajemné zahrady, temné bytosti, blízká setkání s živly, ale i jiný pohled na předměty, které nás obklopují každý den.

Ve sklárně Moser vzniká zatím její nejnáročnější objekt – váza modrá...

Česká sklárna Moser má od loňska nového uměleckého ředitele. Jan Plecháč získal hned několik ocenění Czech Grand Design, jeho návrhy pro české i zahraniční značky zaujaly odbornou veřejnost i privátní sběratele. Pro Moser navrhl působivou masivní vázu Abyss. Poprvé byla prezentována nai prestižní světové přehlídce Milano Design Week.

Charitativní pop-up představí nejlepší módní návrháře z Ukrajiny

Hotel Andaz Prague bude od 1. do 3. června hostit prodejní akci na podporu designérů, kteří kvůli současné situaci na Ukrajině museli omezit svou činnost. Část výtěžku poputuje i ukrajinské armádě. 

Ceija Stojka: Po návratu z koncentračního tábora se naučila psát, aby mohla předat své vzpomínky

Roky sebe i svoji rodinu živila tím, že jezdila po Rakousku a prodávala na tržištích koberce. Její zákazníky by ve snu nenapadlo, že před nimi nestojí obyčejná romská trhovkyně, ale literárně a výtvarně nadaná osobnost. Její kniha se stala senzací.

Kde se rodí udržitelné diamanty, jakým fandí i Leonardo DiCaprio?

Ačkoli je tradiční diamantový průmysl považován za ryze mužské odvětví, nová vlna reprezentovaná laboratořemi je naopak zastoupena hlavně ženami....
Zavří­t reklamu