Sobota, 28 ledna, 2023

Lady Dior Art: Ikonická kabelka podle 11 umělců z celého světa

Už posedmé vyzval módní dům Dior výtvarníky, aby kreativně pojali model kabelky Lady Dior. Oslavovali ženskost, tradice i každodenní život.

Minjung Kim

Korejská výtvarnice hledá krásu v klidu a meditaci. Její dílo je pozvánkou k prozkoumávání sebe sama a světa, ke kontemplaci, objevování a sdílení. Její repetitivní, minimalistická estetika vychází z koláží, které dávají život abstraktním kompozicím. Umělecky pojala čtyři kabelky, z nichž jedna je ozdobena květinami z organzy a další, s reliéfem hor v červených odstínech, je řemeslně dokonalou ukázkou umění práce s tradičním korejským ručním papírem hanji.

Ghada Amer

Narodila se v Káhiře a je první egyptskou umělkyní, která měla tu čest pracovat na projektu Lady Dior Art. Coby zapálená feministka se zajímá o tělo a pozici ženy v uměleckém světě a v moderních kulturách. Pracuje s malbou a s výšivkou a svými ryze ženskými díly probouzí v ženách smyslnost. Dvě kabelky, které zpracovala, zdobí ruční výšivka ve tvaru slov „silná“, „milující“, „odolná“ nebo „odhodlaná“, což jsou vlastnosti, které jsou dle autorky připisovány ženám.

Sara Cwynar

Původem Kanaďanka, srdcem Newyorčanka ve své tvorbě reflektuje každodenní život. Dotýká se banality, krásy i konzumerismu. K publiku promlouvá prostřednictvím široké škály technik od fotografie přes koláže až po performance. Ve vlastním pojetí kabelek coby svědků své éry se snažila zachytit pocit plynoucího času. Ikonický vzor módního domu Dior na kabelkách se stává pozadím výstavy fotek, které autorka sesbírala na internetu.

Alex Gardner

Americký malíř je fascinován těmi nejjednoduššími detaily všedního dne. Typické jsou pro něj surreálné obrazy androgynních tmavých částí těla bez tváří ve vzájemné interakci na pastelově světlém pozadí. Vyzdvihuje tím otázku rasové identity, genderových rolí a chladu digitálního světa. Na kabelku přenesl malbu dlaně ruky, která je v kontaktu s materiálem.

Bouthayna Al Muftah

Umělkyně z Kataru k sebevyjádření používá malbu, tisky, konceptuální instalace i performance. Obrací se ke kulturnímu dědictví vlasti a prostřednictvím archivace prvků z dávných tradic a příběhů lidí své země brání tomu, aby se společenská paměť rozplynula. Kousky speciálně navržené šifonové látky na její kabelce jsou potištěny texty, které symbolizují nostalgii a úctu k arabským autorům.

Shara Hughes

Zářivé barvy, práce s perspektivou a světlem, imaginativní venkovní scenerie i detailně propracované interiéry, to jsou poznávací znamení děl malířky, jež žije a tvoří v New Yorku. Obě její kabelky, jedna oblečena v červené sametu, druhá pošita tisícovkou barevných květů, prostřednictvím ručně vyříznutého „okýnka“ nabízejí pohled na snovou zahradu a reprezentují ódu na přírodu, která byla tak drahá zakladateli značky, Christianu Diorovi.

Vychází 31. ledna

Objevil se další odvážný návrh na rekonstrukci Notre-Dame. Jak by mohla...

Skleník, park nebo třeba luxusní byt. To jsou jedny z mnoha nápadů, jak by mohla vypadat slavná katedrála Notre-Dame po rekonstrukci. Přesto, že se...

Antipearle: Když moře dostane křídla

Do říše perlových šperků ANTIPEARLE přibyla nová živelná kolekce. Další zhmotnění dokonalosti mořského světa. Jmenuje se Ailes de mer – Křídla moře a designérka...

Francouz vyhrál 200 milionů euro. Většinu peněz dal na ochranu přírody

Nesázel proto, aby si mohl kupovat luxusní věci. Jeho cílem bylo založit nadaci, prostřednictvím níž bude moct pomáhat přírodě i lidem.

Kosmetika šetrná k pleti i k přírodě pomáhá také s obnovou lesů

„Musíme vrátit přírodě vše, co nám předala,“ řekl kdysi pan Yves Rocher, zakladatel stejnojmenné značky. Tato slova rezonují ve...

Setkání generací: V Invalidovně odstartovala výstava RE_SHAPE/D

Minulý týden proběhlo v prostorách pražské Invalidovny slavnostní otevření velmi zajímavé výstavy RE_SHAPE/D. Ta je výsledkem roční práce šestice...
Zavří­t reklamu