Sobota, 28 května, 2022
spot_img

Kde tráví hmyz zimu? V Ostravě má k dispozici luxusní ubytování

Až 1300 druhů hmyzu potřebuje k životu mrtvé dřevo. Co to je a k čemu je takové dřevo ve městech? To vysvětluje projekt Hmyz je fajnOVY, který nabádá k ochraně přírody a zároveň podporuje ostravské umělce.

Mrtvé dřevo je dřevo v různém stupni rozkladu, ať už to jsou suché větve na stromě, tlející pařez nebo třeba kláda ve vodě. Pro někoho možná nevzhledné zbytečnosti, které je potřeba odstranit, ve skutečnosti je to však důležitá součást zdravé přírody.

Gabriela Maňáková – Sbírka brouků, foto: Fiducia

Rozkládající se dřevo je zdrojem živin pro půdu a houby, zadržuje vodu a poskytuje útočiště či potravu pro různé živočichy a hmyz. Ani v lesích není takových míst dostatek, natož ve městě, kde jsou kupodivu také potřeba. Dvě třetiny z výše zmiňovaných 1300 druhů hmyzu patří mezi ohrožené a ty nejvzácnější vyhledávají mrtvé dřevo právě mimo les.

Josef Kukučka – Vajíčka, foto: Fiducia

Mluví o tom docent Petr Kočárek z katedry biologie a ekologie Ostravské univerzity na jednom z videí projektu Hmyz je fajnOVY. Díky této iniciativě se v Ostravě na podzim objevilo broukoviště, tedy seskupení starého dřeva určeného pro potřeby brouků a jiných druhů hmyzu. Už dříve během roku ve městě vyrostlo osm designových hmyzích hotelů. Nabídly azyl těm, kteří jsou sice velikostně nepatrní, ale pro fungování celého ekosystému jsou obrovsky důležití.

Jiří Markevič – Beatles, foto: Fiducia

Projekt spolku Fiducia vznikl za podpory města a ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a s Ostravskou a Slezskou univerzitou. Kromě zlepšení životních podmínek hmyzu a osvěty si dal také za cíl propagaci regionálního umění. Všechny hmyzí hotely totiž navrhli a originálně ztvárnili ostravští výtvarníci. Brouci si tak mohli vybrat třeba hotel v podobě siluet členů skupiny Beatles od architekta Jiřího Markeviče nebo futuristická Vajíčka upevněná na staré lampě od studenta ateliéru sochařství na Ostravské univerzitě Josefa Kukučky. Jestli se chcete v ulicích Ostravy nebo třeba jen virtuálně pokochat všemi entomologicko-uměleckými díly, nahlédněte do této mapy.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Doba brožová

Brož je přesně ten druh šperku, který dokáže i ten nejkonzervativnější oděv katapultovat k módním výšinám. Na rozdíl od příbuzné spony nemá žádnou funkci....

3 tipy na dárky, které zabodují u každého milovníka krásné pleti

Vzduch voní po sladkých perníčcích a svařeném víně, ulice zdobí tisíce světel. To znamená jediné – Vánoce jsou už...

Ester Rišková zachraňuje týrané a vysloužilé dostihové koně

Když se před pár lety rozhodla koupit ex-dostihovou klisnu Relace, která měla kvůli nezvladatelné povaze skončit na jatkách, netušila, jak moc se tím změní její vlastní život.

Jana Máchalová: Móda už pro lidi často nemá žádnou hodnotu

Vydrželi byste ji poslouchat klidně celé hodiny. Jana Máchalová, uznávaná módní historička, publicistka a jedna z nejmilejších žen, které...
Zavří­t reklamu