Úterý, 7 února, 2023
spot_img

Kde tráví hmyz zimu? V Ostravě má k dispozici luxusní ubytování

Až 1300 druhů hmyzu potřebuje k životu mrtvé dřevo. Co to je a k čemu je takové dřevo ve městech? To vysvětluje projekt Hmyz je fajnOVY, který nabádá k ochraně přírody a zároveň podporuje ostravské umělce.

Mrtvé dřevo je dřevo v různém stupni rozkladu, ať už to jsou suché větve na stromě, tlející pařez nebo třeba kláda ve vodě. Pro někoho možná nevzhledné zbytečnosti, které je potřeba odstranit, ve skutečnosti je to však důležitá součást zdravé přírody.

Gabriela Maňáková – Sbírka brouků, foto: Fiducia

Rozkládající se dřevo je zdrojem živin pro půdu a houby, zadržuje vodu a poskytuje útočiště či potravu pro různé živočichy a hmyz. Ani v lesích není takových míst dostatek, natož ve městě, kde jsou kupodivu také potřeba. Dvě třetiny z výše zmiňovaných 1300 druhů hmyzu patří mezi ohrožené a ty nejvzácnější vyhledávají mrtvé dřevo právě mimo les.

Josef Kukučka – Vajíčka, foto: Fiducia

Mluví o tom docent Petr Kočárek z katedry biologie a ekologie Ostravské univerzity na jednom z videí projektu Hmyz je fajnOVY. Díky této iniciativě se v Ostravě na podzim objevilo broukoviště, tedy seskupení starého dřeva určeného pro potřeby brouků a jiných druhů hmyzu. Už dříve během roku ve městě vyrostlo osm designových hmyzích hotelů. Nabídly azyl těm, kteří jsou sice velikostně nepatrní, ale pro fungování celého ekosystému jsou obrovsky důležití.

Jiří Markevič – Beatles, foto: Fiducia

Projekt spolku Fiducia vznikl za podpory města a ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a s Ostravskou a Slezskou univerzitou. Kromě zlepšení životních podmínek hmyzu a osvěty si dal také za cíl propagaci regionálního umění. Všechny hmyzí hotely totiž navrhli a originálně ztvárnili ostravští výtvarníci. Brouci si tak mohli vybrat třeba hotel v podobě siluet členů skupiny Beatles od architekta Jiřího Markeviče nebo futuristická Vajíčka upevněná na staré lampě od studenta ateliéru sochařství na Ostravské univerzitě Josefa Kukučky. Jestli se chcete v ulicích Ostravy nebo třeba jen virtuálně pokochat všemi entomologicko-uměleckými díly, nahlédněte do této mapy.

Vychází 31. ledna

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Vojtěch Dyk: Vlivem stydlivosti jsem si nedokázal představit, že by moje...

Jak naznačují nejnovější výzkumné poznatky, proces buněčné obnovy je do značné míry ovlivňován nejen tím, co děláme, ale i tím, jak se cítíme. Úplně...

Kupovat nejlevnější věci není vždycky cesta, jak ušetřit, říkají propagátorky swapu 

Svojí týdenní akcí První udržitelný obchoďák, která začíná 18. října, chtějí ukázat, jak se dá ušetřit peněženka i planeta.

Masopustní radovánky na talíři: Vyzkoušejte tradiční koblížky nebo škvarkovou pomazánku s jablky

Fašank neboli masopust znamená maďarsky koblih. Souvislost je zřejmá. Masopustní veselí se odedávna pojí s podáváním sladkých mastných koblihů...

Vývar z řepy jako rtěnka a místo stínů kakaový prášek. I tak může vypadat životní styl bez odpadu

Nic nekupuj, všechno máš. Ten billboard jste určitě někde viděli. Je jeden z mála, který to s námi a...
Zavří­t reklamu