Neděle, 1 října, 2023
spot_img

Celosvětový prodej elektromobilů navzdory pandemii dál roste

Jedním z hlavních trendů, který už nějakou dobu hýbe automobilovým průmyslem, je elektromobilita. Auta s elektrickým pohonem jsou totiž nejen ekologičtější, ale i levnější na provoz. Při vzrůstajícím zájmu o ochranu naší planety tak není divu, že jsou stále oblíbenější volbou mezi spotřebiteli. Celosvětový prodej elektromobilů v roce 2020 dokonce vzrostl o více než 40 procent, a to i přes hospodářský pokles způsobený pandemií. A jejich vzestup pokračuje i letos.

Za to, že automobilky stále více produkují vozy s elektrickým pohonem, nemůže jen ekologičtější smýšlení světa, ale i zpřísňující se požadavky Evropské unie na emise CO2, které výrobou klasických aut nelze splnit. Elektromobily jsou ale stále vyhledávanější a oblíbenější i mezi spotřebiteli po celém světě. To potvrzuje i nedávná analýza International Energy Agency (Mezinárodní agentura pro energii), která jistila, že celosvětový prodej elektromobilů v roce 2020 vzrostl o více než 40 procent, a to i přes hospodářský pokles způsobený pandemií a fakt, že celkový prodej automobilů se v letech 2019 až 2020 propadl o 16 procent. Zatímco v roce 2019 se tedy celosvětově prodalo 2,26 milionu kusů, za ten minulý se eviduje více než 3,2 milionu prodaných elektromobilů. Asi nikoho nepřekvapí, že nejprodávanějším “autem do zásuvky” na světě je Tesla Model 3.

Vzrůstající trend pokračuje

Boom ale pokračuje i letos a podle analýz byly prodeje elektrických vozidel v prvním čtvrtletí roku 2021 dvaapůlkrát vyšší než ve stejném období před rokem. Pokud má ale svět splnit klimatické cíle, je podle odborníků z IEA zapotřebí ještě mnohem většího využívání tohoto typu vozidel. Například výkonný ředitel International Energy Agency ve svých mediálních prohlášeních uvedl, že by vlády jednotlivých států měly podniknout kroky k urychlení přijetí elektrických vozidel a investovat do výroby baterií i rozvoje rozšířené a spolehlivé nabíjecí infrastruktury.

Dalším zajímavým zjištěním uveřejněném v  Global Electric Vehicle Outlook 2021 je, že Evropa v loňském roce svými prodeji elektromobilů poprvé předběhla i Čínu. Například ve Velké Británii bylo v roce 2020 prodáno přibližně 175 000 elektrických vozidel, Německo nebo skandinávské země jsou ale s čísly mnohem výše. Například v Norsku představovaly loni elektromobily přibližně polovinu prodejů všech aut. Zvyšující se trend se minulý rok nevyhnul ani České republice, kde se prodalo rekordních 3262 elektromobilů. V těchto dnech už sice nejsou čísla na tuzemském trhu tak euforická a klesají, dá se ale očekávat, že se během dalších měsíců opět pohnou směrem vzhůru.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Štědrý mecenáš i problematický alkoholik. Jaké jsou všechny tváře herce Johnnyho...

Hned tři velké hvězdy letos přijedou na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Michael Caine i Ethan Hawke jsou bezesporu zvučná jména, ale zaručeně největší...

Vánoční dárky od A do Z: tipy na dárky pro každého

Z jako zlaté prasátko... Máme pro vás dárkovou abecedu - každé písmeno přináší nápad, co zabalit letos pod stromeček.

„Byly jsme bez pomoci, odkázány jen samy tři na sebe,“ říká matka dvou dcer – jedné zdravé a druhé těžce nemocné

K bezstarostnému dětství patří kamarádi a hry. A případné těšení se na nového sourozence a společné výlety. Jenže někdy se představy minou s realitou. Když se narodila malá Renátka, její o sedm let starší sestře bezstarostné dětství skončilo.

Gwyneth Paltrow chystá pořad o kráse a zdravém životním stylu

Gwyneth Paltrow se během několika let stala z uznávané herečky také oblíbenou poradkyní v oblasti krásy a zdravého životního...
Zavří­t reklamu