Neděle, 1 srpna, 2021

Celosvětový prodej elektromobilů navzdory pandemii dál roste

Jedním z hlavních trendů, který už nějakou dobu hýbe automobilovým průmyslem, je elektromobilita. Auta s elektrickým pohonem jsou totiž nejen ekologičtější, ale i levnější na provoz. Při vzrůstajícím zájmu o ochranu naší planety tak není divu, že jsou stále oblíbenější volbou mezi spotřebiteli. Celosvětový prodej elektromobilů v roce 2020 dokonce vzrostl o více než 40 procent, a to i přes hospodářský pokles způsobený pandemií. A jejich vzestup pokračuje i letos.

Za to, že automobilky stále více produkují vozy s elektrickým pohonem, nemůže jen ekologičtější smýšlení světa, ale i zpřísňující se požadavky Evropské unie na emise CO2, které výrobou klasických aut nelze splnit. Elektromobily jsou ale stále vyhledávanější a oblíbenější i mezi spotřebiteli po celém světě. To potvrzuje i nedávná analýza International Energy Agency (Mezinárodní agentura pro energii), která jistila, že celosvětový prodej elektromobilů v roce 2020 vzrostl o více než 40 procent, a to i přes hospodářský pokles způsobený pandemií a fakt, že celkový prodej automobilů se v letech 2019 až 2020 propadl o 16 procent. Zatímco v roce 2019 se tedy celosvětově prodalo 2,26 milionu kusů, za ten minulý se eviduje více než 3,2 milionu prodaných elektromobilů. Asi nikoho nepřekvapí, že nejprodávanějším “autem do zásuvky” na světě je Tesla Model 3.

Vzrůstající trend pokračuje

Boom ale pokračuje i letos a podle analýz byly prodeje elektrických vozidel v prvním čtvrtletí roku 2021 dvaapůlkrát vyšší než ve stejném období před rokem. Pokud má ale svět splnit klimatické cíle, je podle odborníků z IEA zapotřebí ještě mnohem většího využívání tohoto typu vozidel. Například výkonný ředitel International Energy Agency ve svých mediálních prohlášeních uvedl, že by vlády jednotlivých států měly podniknout kroky k urychlení přijetí elektrických vozidel a investovat do výroby baterií i rozvoje rozšířené a spolehlivé nabíjecí infrastruktury.

Dalším zajímavým zjištěním uveřejněném v  Global Electric Vehicle Outlook 2021 je, že Evropa v loňském roce svými prodeji elektromobilů poprvé předběhla i Čínu. Například ve Velké Británii bylo v roce 2020 prodáno přibližně 175 000 elektrických vozidel, Německo nebo skandinávské země jsou ale s čísly mnohem výše. Například v Norsku představovaly loni elektromobily přibližně polovinu prodejů všech aut. Zvyšující se trend se minulý rok nevyhnul ani České republice, kde se prodalo rekordních 3262 elektromobilů. V těchto dnech už sice nejsou čísla na tuzemském trhu tak euforická a klesají, dá se ale očekávat, že se během dalších měsíců opět pohnou směrem vzhůru.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

spot_img

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Designové roušky s natištěným obličejem zvládnou odemykat telefony

Roušky se staly v posledních týdnech velkým tématem. Šijí je umělci, návrháři i velké firmy. Můžete vidět zajímavé kousky  z povlečení, starých kolekcí nebo...

Objevil se další odvážný návrh na rekonstrukci Notre-Dame. Jak by mohla pařížská katedrála v budoucnu vypadat?

Skleník, park nebo třeba luxusní byt. To jsou jedny z mnoha nápadů, jak by mohla vypadat slavná katedrála Notre-Dame...

Koupelna se stala naším obývákem, vypráví cestovatelka Lucie Radová o soužití s šéfredaktorem Forbesu Petrem Šimůnkem

On stojí skoro deset let v čele českého Forbesu. Nijak se netají tím, že je bohém, který si rád...

Nové trendy v udržitelném zkrášlování: Už znáte balzámy ze zbytků prolisovaného ovoce nebo peeling z odpadu z čističek?

Klíčovým trendem kosmetického průmyslu je produkovat méně odpadu. A to se netýká jen obalů, ale také složení výrobků. Péče...
Zavří­t reklamu