Čtvrtek, 6 října, 2022
spot_img

Návody na rychlé hubnutí mohou způsobit zdravotní problémy i provětrat peněženku. Jaké diety raději nezkoušet?

Kolik diet existuje? Tolik, že se nevejdou do oficiálních statistik. Na počtu vlastně vůbec nezáleží, důležité je se všem obloukem vyhnout. Ano, i teď v době vašeho urputného odhodlání vejít se do velikosti 36.

Hledáme rychlé cesty. Nejsou. Zázračné pilulky. Neexistují. Žádná dieta nedává recept pro zdravé a úspěšné hubnutí. Dobrou zprávou ale je, pokud nemáte lékařem stanovený určitý režim, vůbec ji nepotřebujete. Stačí vám vyvážená strava, pohyb a trocha trpělivosti. Ha!

Od špatného k horšímu

Cokoli nebo kdokoli slibuje rychlé a jednoduché zhubnutí, na vás chce většinou jen vydělat. Grandiózní slogany, super „štíhlé“ obrázky, vysoké cenovky. Podle Allied Market Research dosáhl v roce 2019 celosvětový hubnoucí trh (přesně the weight loss and weight management diet market) hodnoty 192,2 miliardy dolarů, do roku 2027 se pak předpokládá nárůst až do výše 295,3 miliardy. Daří se. A vám? Nemusíte nic dělat, nemusíte cvičit, jen dodržíte pár dietních pravidel a kila budou padat sama. Jak absurdně to zní. Nenabrali jste 30 kg za měsíc, takže ani nečekejte, že to všechno tak rychle shodíte. Rozhodně ne zdravou a udržitelnou cestou. Původně měl článek nabídnout největší trendy šílenosti, ale proč sem vlastně dávat návody? I přestože věříme v uvědomělé WHAT news čtenáře, pojďme se na celou věc podívat obecněji.

Diety postavené na jedné ingredienci nebo produktu

Vajíčka, rýže, nějaký druh ovoce nebo zeleniny, „tukožravá“ polévka nebo cokoliv jiného. Několik dní nebo týdnů (!!!) konzumujete jednu hlavní potravinu s vidinou rychlého úbytku kilogramů, detoxikace nebo zrychlení metabolismu. Hloupost. Ano, váha poletí dolů, protože výrazně snížíte kalorický příjem, skrývat se za tím ale bude úbytek vody a svaloviny. Samotný zdroj, ta konkrétní konzumovaná potravina může mít spoustu benefitů a pozitivních účinků (na nich také bude stavět „reklamní“ kampaň), to ovšem neznamená, že jí musíte jíst nadbytek a připravovat se o jiné důležité živiny. Monotónnost není dobrá. I zdravá věc se v nepřiměřeném množství může proměnit ve škodlivou.

Detoxikační kúry

Jedete obvykle na ovocných a zeleninových šťávách, které vás mají zbavit toxinů v těle a jiných nežádoucích látek. Detoxikace jsou asi nejdiskutovanějším tématem v rámci hubnoucích a zdravotních režimů. Za prvé, tělo má vlastní prostředek k očistě – játra. Spolu s ledvinami a střevy špatné látky permanentně odstraňují pryč z organismu. Za druhé, pokud máte tělo dlouhodobě zaneřáděné nezdravým životním stylem (a nechcete ho změnit), krátkodobá kúra nic definitivně nevyřeší. Akorát si tělo zhuntujete drastickými výkyvy v energetické bilanci a nedostatečnou výživou.

Diety zakazující určitou makroživinu

Znáte to, jeden rok letí low-carb, druhý jsou na výsluní proteiny, třetí jsou úhlavním nepřítelem tuky a určitě se dočkáme doby, kdy se budou protežovat sacharidy. Ono to asi bude tím, že všechny makroživiny jsou pro organismus nezbytné, a když jednu z nich vyloučíte na úkor ostatních, ochuzujete své tělo o důležité funkce. Bílkoviny hrají pro naše svalová vlákna a buňky, hormony i imunitu. Tuky regulují hormonální činnost a dodávají řadu vitaminů a esenciální mastné kyseliny. Sacharidy nás zásobují energií a pomáhají s regenerací. Co z toho nepotřebujete? Jde o to je s ohledem na svoje potřeby vhodně nadávkovat a spoléhat na kvalitní zdroje. Tečka.

Foto: Unsplash

Spalovače, hubnoucí přípravky a jiné pilulky

Doopravdy věříte, že když se celý den budete ládovat fastfoodem a sladkým, pak si dáte jakoukoli tabletku, zázrakem zhubnete? Nesmysl. Tyhle produkty možná plní to, co slibují na obale, možná obsahují super ingredience, ale rozhodně nefungují bez celkové úpravy jídelníčku a pravidelného pohybu. A stojí vám to za to? Jaký efekt skutečně mají? Za kolika shozenými kilogramy opravdu stojí? Co přísluší spíš související změně životního stylu? Pravda je taková, že vysolíte celkem dost peněz za něco, co zase tak zázračné možná není. Zkratky neexistují.

Jak na předsevzetí?

Jezte skutečné potraviny. Kvalitní, výživově hodnotné, pestré, v optimální míře. Příležitostné „lahůdky“ jsou v pořádku. Nepropadejte módním výstřelkům. Když nevíte, poraďte se s odborníkem (skutečným odborníkem) na výživu. Soustřeďte se na své činy, nikoli na „měřítko“. To znamená, myslete na dlouhodobé zdraví než na krátkodobý a rychlý úbytek váhy. Zpomalte. Buďte trpěliví, rozumní a držte se reálných cílů. Mějte se rádi!

Extrémy, které rozhodně nezkoušejte

Žvýkací – žvýkáte, dlouho žvýkáte, a pak to „vyšťavené“ jídlo vyplivnete.
Tasemnicová – sníte zárodek tasemnice, zhubnete (spolu s průjmy a zvracením), pak si dáte antiparazitickou pilulku a doufáte, že tu tasemnici zabijete a dostanete z těla ven.
Kyslíková – vzduch a sluneční svit. Dobrou chuť.
Spací – „Nejste vzhůru, nejíte.“ Sladké sny. Nebo noční můry

První náznaky toho, že to s dietou nebude úplně ono

→ Slibuje rychlé a snadné hubnutí.

→ Vylučuje určitou skupinu potravin.

→ Ukazuje výhradně na „špatné“ potraviny.

→ Zvýrazňuje jednu (či několik) konkrétní potravinu.

→ Vyžaduje, abyste si koupili určitý doplněk stravy.

→ Říká, že není potřeba se hýbat.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech...

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které nikdy nepřestaly věřit tomu, že...

Chcete posílit svou imunitu? Vyzkoušejte přírodní červenou řasu

Podzim a zima jsou již tradičně obdobími, která znamenají pořádnou zatěžkávací zkoušku pro náš organismus i obranyschopnost. Nejrůznější virózy, chřipky a nachlazení tak patří...

Kanadské známky mají pomoct ohroženým velrybám

V kanandských vodách žije třicet druhů velryb. Některé z nich však prohrávají boj s klimatickými změnami a činností člověka. Pět z nich, které splňují kritéria ohroženého druhu, teď zdobí novou emisi známek.

Kyperské podvodní muzeum pomáhá s obnovou života na dně moře

Pod hladinou moře na pobřeží Ayia Napa můžete kromě přírodního divadla, které nikdy neomrzí, nově obdivovat také dechberoucí umělecká...

Vzniká unikátní sbírka našich zlozvyků. Nebojte se přiznat ten svůj!

Skáču do řeči. Neumím odpočívat. Kupuju si menší oblečení v naději, že zhubnu. To jsou zlozvyky, k nimž se...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu