Středa, 5 října, 2022

Sjezdovka nad spalovnou odpadu i lesní věže. Tyto ekologické budovy jsou nejsdílenějšími na Instagramu

Udržitelný design a architektura jsou v posledních letech stále oblíbenější záležitostí. Do starých budov se implementují udržitelné technologie a samozřejmě vzniká spousta nových ekologických staveb, které mají minimalizovat negativní vlivy jednotlivých objektů na životní prostředí. A důraz se samozřejmě klade i na jejich estetiku. Jaké z nich nejvíce sdílejí uživatelé Instagramu?


Kulturní památky, kancelářské budovy i obytné domy po celém světě pomalu dostávají zelený kabát. Lesk velkých pohyblivých solárních panelů a svěží zeleň střešních zahrad samozřejmě učarovaly také uživatelům Instagramu, kteří podobné architektonické skvosty rádi sdílí na svých profilech. Jak uvedl server Euronews, londýnská energetická společnost Insulation4Less provedla průzkum zaměřující se na to, jaké ekologicky šetrné budovy, které odpovídají parametrům současného udržitelného designu, uživatelé na platformě sdílejí nejvíce. Většina z vítězných staveb je méně než deset let stará a navštívit je můžete jak v Evropě, tak například i v Jižní Americe. Tady je pět z těch, které se umístily v první desítce.

Marco Polo Tower, Hamburk

Marco Polo Tower je luxusní rezidenční projekt založený na holistickém ekologickém konceptu. Obytná věž vysoká pětapadesát metrů je unikátní stavba, jejíž tvar a uspořádání jsou chloubou Hamburku. Sedmnáct pater vzájemně posunutých o několik stupňů kolem střední osy umožňují všem 58 bytům nádherný výhled na Labe, přístav i čtvrť HafenCity. Marco Polo Tower, která se v žebříčku umístila na devátém místě, je tak určitě jedním z největších úspěchů v oblasti udržitelnosti v Německu. A to především díky vakuovým kolektorům na střeše, které přeměňují teplo na chladící systém pro byty a solárním kolektorům, jež zajišťují energii potřebnou pro ohřívání horké vody.

CopenHill, Kodaň

Spalovna odpadu Amager Bakke zvládne ročně přeměnit více než 440 000 tun odpadu na čistou energii. To ale rozhodně není její jediná chlouba. Na střeše této kodaňské budovy, jež se umístila na sedmém místě, totiž vznikla i historicky první sjezdovka v Dánsku. Díky umělému povrchu se dá na sjezdovku vyrazit i v létě a na zelený kopec jezdí výtah, přes který je vidět do útrob budovy. Osmdesátimetrová stavba dodává teplo pro zhruba 150 tisíc domácností a kromě sjezdovky má vedle sebe také stezku pro pěší nebo horolezeckou stěnu. Kodaň věří, že se díky ní stane prvním uhlíkově neutrálním městem na světě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Volker (@karachoberlin)


Museum of Tomorrow, Rio de Janeiro

Muzeum v Brazílii bylo oceněno za inovaci jedním z nejuznávanějších architektonických subjektů na světě a na kolemjdoucí má působit étericky. Třeba jako loď, pták nebo rostlina vznášející se na moři. Osmnáct metrů vysoké Museum of Tomorrow postavené na molu Mauá je obklopeno zahradami, cyklostezkami, trávníky i obřím bazénem. Voda ze zátoky se používá k regulaci teploty uvnitř budovy a tento zdroj dodává i vodu do okolních reflexních bazénů. Muzeum, jež se umístilo v žebříčku na pátém místě, také využívá fotovoltaické solární panely, které lze upravit tak, aby optimalizovaly úhel slunečních paprsků po celý den a generovaly sluneční energii pro potřeby stavby.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Marco Vicente (@vicenzzz)

Shanghai Tower, Šanghaj

Druhý nejvyšší mrakodrap na světě se tyčí do výšky 632 metrů a má celkem 128 pater, jež jsou využívány především pro kanceláře, maloobchodníky a volnočasové aktivity. Shanghai Tower, který se v žebříčku umístil na druhém místě, se může pochlubit více než čtyřiceti různými udržitelnými technologiemi včetně obnovitelných zdrojů energie, dvojvrstvé izolační fasády, terénních úprav pro chlazení budovy a spirálovitého parapetu, který sbírá dešťovou vodu, jež se recykluje do klimatizačního systému. Jeho výstavba v průběhu osmi let stála více než 2 miliardy eur a v roce 2013 ji mluvčí architektonické firmy Gensler označil jako nejekologičtější super vysoký mrakodrap své doby.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Shanghai_Tower (@shanghai_tower)

Bosco Verticale, Milán

První na žebříčku se umístil Bosco Verticale v milánské čtvrti Porta Nuova, který také obdržel LEED Gold nejvyšší stupeň energetické certifikace. Pár rezidenčních věží má výšku 111 a 76 metrů, přičemž jejich fasády jsou pokryty největšími vertikálními zahradami světa. Obsahují totiž 700 stromů a 16 000 dalších rostlin. Obdivovat tedy můžete celkem 20 000 m² zelené plochy. Tento impozantní les zvyšuje biodiverzitu a formuje tak nový druh městského ekosystému. Budovy chladí okolní klima, produkují vlhkost, absorbují CO2, slouží jako cíl pro zdejší faunu, zachytávají smog a jsou také energeticky úsporné, jelikož so vyrábí energie ze solárních panelů a geotermální elektrárny.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. září

Startuje Designblok. Co byste na přehlídce současného designu neměli minout?

Dnes začíná největší oslava designu u nás, Designblok, která se koná opět na dvou hlavních lokacích – ve smíchovském bývalém klášteře Gabriel Loci a UPM. Letošním tématem je les.

Matka jako madona i pavouk. Jak ztvárnili své mámy Warhol nebo...

V neděli se slaví Svátek matek. Hold mateřské roli vzdávali a vzdávají umělci a umělkyně po celém světě. Pojďme se společně podívat na ta nejniternější zachycení vztahu, který ke svým matkám chovali.

Brno Art Open nabízí projekty o recyklaci i zkáze civilizace

Mezinárodní přehlídka Brno Art Open, známá také jako Sochy v ulicích, je v plném proudu. Sedmý ročník tohoto bienále...

Bitcoin dál roste a drží se nad bájnou hranicí 60 tisíc dolarů. Víte, kam uložit svou první kryptoměnu?

Bitcoin na cestě do mainstreamu. Poprvé překonal bájnou hranici 60 tisíc dolarů. Budí emoce a zažívá nejlepší časy. Elon...

Oblíbenost v pracovním kolektivu nezávisí jen na vašem úspěchu, ale i na výsledcích ostatních. Zjistěte, jak se stát týmovým hráčem

Vnímáme, když si nás lidé v práci cení, záleží na nás a máme intenzivní pocit, že jsme součástí něčeho...

Roční předplatné WHAT + PRÉMIOVÉ PRODUKTY MIRACLETOX V HODNOTĚ 4600 Kč

Miracletox N°4 KIT SIGNATURE ROYAL
Minimalizuje viditelnost pórů a unavené pleti navrací svěží vzhled. Sada obsahuje 15 ml čisticí cleanser, 15 ml Essential Toner, 15 ml Feel Cream a 15 ml Lifting Fluid.

Miracletox Time Rewind Perfection Mask (4 ks)
Zajistěte si pevnější pleť s maskou, která pomáhá při zesvětlení pokožky a proti vráskám, hojí akné a poskytuje pokožce bohatý přísun výživy a energie! Tkanina – příze z mikrovlákna – stokrát tenčí než lidský vlas. Je ideální pro perfektní přilnavost a udržuje tlakové body na kůži konstantní. Určeno pro všechny typy pleti.

Zavří­t reklamu