Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

10 tipů na filmy a knihy o životním prostředí, které by měl vidět každý

Pokud bylo na uplynulém roce něco fakt skvělého, tak jsou to nové filmy a knížky věnované přírodě, ekologii a udržitelnému způsobu života. Některé jsou tak výjimečné, že o nich mluví celý svět. Pojďte téhle loňské nadílky využít a věnovat čas, který kvůli pandemii musíme trávit převážně doma, planetě.

Filmy
Život na naší planetě / A Life on Our Planet

„Došli jsme tak daleko, protože jsme nejchytřejší stvoření, která kdy žila. Abychom ale mohli jít dále, potřebujeme víc než inteligenci. Potřebujeme moudrost,“ říká sir David Attenborough ve filmu „A Life on Our Planet“. Takových silných vět pronáší známý britský přírodovědec v dokumentu spoustu – ve spojení s dechberoucími záběry nenechají jediné srdce a mysl v klidu, a to i v případě lidí, kteří dosud tomu, v jakém jsme průšvihu, nevěnovali nijak zvláštní pozornost. Vždyť od koho jiného bychom měli všichni vyslyšet důležitý, upřímný vzkaz než od třiadevadesátiletého filmaře a popularizátora vědy, který zasvětil studování přírody celý život (právě za tyto zásluhy získal i šlechtický titul) a smutnou proměnu planety sledoval na vlastní oči. Attenboroughova životopisná cesta předkládající jasná fakta a ukazující děsivé škody, které jsme kvůli naší inteligenci bez moudrosti způsobili, je nesmírně autentická a laskavá – i proto tak funguje. Navíc nabízí reálná řešení a vyvolává naději, že když je vezmeme vážně, můžeme svůj pobyt na Zemi, která nás tady zase tak moc nepotřebuje, významně prodloužit.

Více na www.attenboroughfilm.com

Moje učitelka chobotnice / My octopus teacher

„Zamiloval jsem se do ní. Ale i do úžasné divočiny, kterou představovala, a jak mě to změnilo,“ vypráví v dokumentárním snímku „My Octopus Teacher“ free-divista a režisér Craig Foster. Je o jedné z nejpozoruhodnějších love story, která se kdy mezi člověkem a bytostí z volné přírody odehrála. Na začátku byla Craigova diagnóza – syndrom vyhoření – a hledání cesty z temna ven v náruči oceánu. Terapeutická pomocná ruka (vlastně chapadlo) přišla nakonec od chobotnice, na kterou při jednom z ponorů na divokém jihoafrickém pobřeží narazil. Touha poznat to zvláštní stvoření se zdála jako dobrý důvod navštěvovat stejné místo v podvodním chaluhovém království den co den. A tak se začal rozvíjet fascinující příběh o tom, k jakému poznání můžeme dojít a jaké neočekávané, silné vztahy lze prožít, když k divoké přírodě přistupujeme citlivě, s trpělivostí a absolutní pokorou. Craigu Fosterovi a jeho týmu se podařilo dát dohromady film, který se pohybuje mezi vzdělávacím přírodovědným dokumentem a romantickým žánrem – to druhé je to možná trochu víc. Skvělé, protože co nás dokáže změnit víc než láska. Bude úplně normální, když po zhlédnutí „My Octopus Teacher“ pocítíte, že už žádnou chobotnici nikdy nechcete sníst –, přesně tohle teď ostatně hlásí do světa řada známých osobností. A bude taky normální, když strašně zatoužíte poznávat a chránit překrásný podmořský svět.

O Craigových současných aktivitách se dočtete na www.seachangeproject.com.

Kiss the Ground

„Tohle je příběh o jednoduchém řešení, jak uzdravit naši planetu. To řešení máme přímo pod nohama a je stejně staré jako hlína,“ otevírá film „Kiss the Ground“ herec a environmentální aktivista Woody Harrelson. Společně s pozoruhodnou skupinou odborníků a dalších udržitelně smýšlejících celebrit (objevují se tu např. herci Pattricia a David Arquette, Rosario Dawson a Ian Somerhalder či modelka Gisele Bündchen) ukazuje, jak nesmyslné a destruktivní jsou postupy intenzivního zemědělství a jak léčivé by pro celou Zemi bylo, kdybychom místo něj aplikovali na pěstování potravin koncept regenerace. Když přestaneme používat pesticidy a další syntetické chemikálie, nebudeme orat, na travnatých plochách necháme pást dobytek, správnou výsadbou podpoříme lokální biodiverzitu, obrátíme se k pravidlům permakultury, potravinový odpad začneme kompostovat a budeme jíst jen to, co vyrostlo udržitelným způsobem, podpoříme proces, díky němuž planeta znovu najde svoji rovnováhu. Celý princip spočívá v tom, že abychom zastavili globální oteplování, je potřeba dostat uhlík nahromaděný v atmosféře zpátky na Zem. A to dokáže půda ve spolupráci s mikroorganismy a rostlinami. Tedy když jí do toho nezasahujeme a necháme ji žít.

Mrkněte na www.kisstheground.com.

Night on Earth / Země za noci

V novém přírodovědném seriálu produkce Netflixu neslyšíme žádná varování a nabádání – tohle je čistá sonda do fascinujícího nočního života v savaně a na poušti, v džungli, v arktických mrazech, pod vodou a dokonce i ve městě. Odhaluje, co dělá živočišná říše v době, kdy je většina z nás zachumlaná doma do peřin, každý záběr tají dech a vyvolává otázky, jak tohle někdo natočil a kolik toho ještě nevíme. Za „Night on Earth“ stojí mimo jiné jeden z nejrespektovanějších režisérů a kameramanů divoké přírody Mateo Willis, který se podílel také na „Blue Planet 2“, „Our Planet“ a spoustě dalších ceněných seriálů. Sám říká, že ještě před pár lety by natočit tahle dobrodružství pod rouškou noci bylo zcela nemožné, filmaři se mohli vydat na lov jedinečných záběrů až s nejmodernější technikou. Jestli máte rádi herečku Samiru Wiley, udělá vám asi radost, že vás seriálem bude provázet právě její hlas. Který z šesti dílů je nejlepší? Všechny! Ale je fakt, že sloni a levharti na procházce v městské džungli jsou hodně speciální podívaná.

Knihy
Jak na veganství
Pavel Houdek

Užitečný průvodce pro všechny, kdo už nechtějí mít na talíři maso ani jiné živočišné výrobky. Přechod na čistě rostlinnou stravu je poměrně komplikovaná věc a zaslouží si hodně pozornosti – každý vegan by mohl vyprávět. Odměnou vám je, že veškeré to studium makroživin a mikroživin, hledání souvislostí, skládání optimálního jídelníčku a (sebe)poznávání vám otevře úplně nový svět. A samozřejmě pocit, že děláte něco pro zvířata, planetu i svoje zdraví, ten je taky k nezaplacení. Knížky, jako je ta od Pavla Houdka, instruktora sebeobrany, který se věnuje veganství už více než 20 let, vám na téhle cestě ušetří spoustu času a přešlapů. Najdete v ní úplně všechno, co potřebujete, podložené řadou vědeckých studií. Nakladatelství Smartpress nabízí „Jak na veganství“ i v rámci vánočního balíčku PRO VEGANA, který obsahuje také dvě skvělé kuchařky Petra Klímy, šéfkuchaře dejvického bistra Country Life.

Jak na veganství
Jak na veganství

www.smartpress.cz

Velká zelená kniha
John Bigwood, Damara Strong a spol.

Tahle hravá knížka plná ekologických témat, ilustrací a hádanek je určená dětem, ale je dost možné, že až ji poprvé otevřete, budete si ji chtít nechat pro sebe. Je totiž úplně geniální! Najdete v ní celou řadu zajímavých čísel a faktů a taky návodů, jak se v různých běžných každodenních aktivitách chovat udržitelně. Vydáte se na soběstačný ostrov, budete poznávat zvířata v přírodní rezervaci, naučíte se správně recyklovat a kompostovat, objevíte kouzlo spolujízdy, budete nakupovat na farmářském trhu, sbírat odpadky, které po sobě nechali lidé ve vesmíru, tvořit na vlastní zahrádce, vydávat se na výlet za skleníkovými plyny, objevovat životní příběhy potravin… A to všechno neskutečně zábavnou formou. Kupte ji pro sebe, i pro všechny děti, které znáte. A pro jistotu i jejich rodičům.

Velká zelená kniha
Velká zelená kniha

www.grada.cz

Plants for the People: A Modern Guide to Plant Medicine
Erin Lovell Verinder

Moderní designová knížka o léčivých rostlinách je tady! Bylinkářství dávno není výsadou jen starých moudrých babiček, ale skvělý současný trend, který jde ruku v ruce s udržitelností, minimalismem, návratem k přírodě a zájmem o naše zdraví. Zkušená herbalistka, léčitelka a odbornice na výživu Erin Lovell Verinder vytvořila skvělého průvodce pro začátečníky. Představuje v něm jedinečné osobnosti konkrétních rostlin, rady ohledně jejich sběru a skladování a návody, se kterými si dokážeme připravovat čaje, tinktury, sirupy, balzámy, krémy a esence na povzbuzení těla a mysli.

Plants for the people
Plants for the people

www.booktherapy.cz

Jak ztratit Zemi: Dějiny včerejška
Nathaniel Rich

Jak ztratit Zemi
Jak ztratit Zemi

Jak je možné, že jsme nechali poškozování planety dojít tak daleko a stále v něm pokračujeme, přestože vědci varují před zničujícími důsledky našeho konání už několik desetiletí a celou tu dobu máme i recept na to, jak klimatickou změnu zastavit? Odpověď je v téhle knize. Autor Nathaniel Rich nejdřív napsal reálný příběh začínající v roce 1979 pro New York Times Magazine, které mu věnovalo celé jedno speciální číslo. Průkopnický a celospolečensky nesmírně cenný text, odhalující zákulisí politických her, ropného průmyslu a dezinformační propagandy obletěl svět a vyvolal pozdvižení. „Jak ztratit zemi: Dějiny včerejška“ nabízí jeho rozpracovanější a ještě působivější verzi. Do tohohle morálního zrcadla se nekouká hezky, o to důležitější je ale do něj nahlédnout.

www.hostbrno.cz

Vláda módy: Cena za rychlou módu a budoucnost oblečení
 Dana Thomas

Dana Thomas je uznávaná fashion a kulturní novinářka, dlouhodobě spolupracuje například s British Vogue a New York Times, kde se navíc těší titulu „bestselling author“. Francouzský ministr kultury ji dokonce jmenoval chevalierem Řádu umění a literatury (žije v Paříži). Její knížky o módě jsou chytré, často šokující a velmi obohacující. V první „Deluxe“ se věnovala proměně luxusu z něčeho skutečně výjimečného a osobního v nablýskaný produkt obrovského byznysu nadnárodních korporací, další „Gods and Kings: The Rise and Fall of Alexandr McQueen and John Galliano“ je působivou biografií dvou velkých módních revolucionářů. V nedávné novince „Vláda módy“ otevírá další fantastické téma – kudy vede cesta od nemocné fast fashion k udržitelné budoucnosti. Jestli vás zajímá, jaké vizionářské přístupy teď hýbou světem a co všechno znamená vědomě se oblékat, tuhle knížku nutně potřebujete. www.hostrbno.cz

The Life & Love of the Forest
Lewis Blackwell

Knihy Lewise Blackwella vždycky obsadí to nejlepší místo v interiérech našich domovů. Jsou tak krásné, že na ně chcete stále vidět a brát je do ruky, kdykoliv máte chuť. Hlavně tedy ty z řady „The Life and Love of…“, na kterých spolupracuje s nejlepšími fotografy světa. Po předchozích úspěšných dílech věnovaných moři, stromům, psům, kočkám a deštným pralesům nás zve Lewis na exkurzi do nejúžasnějších lesů planety, superorganismů znázorňujících dokonalou propojenost v přírodě. Fotky a texty v The Life & Love of the Forest jsou – jak jinak – zase nejvíc inspirativní a úchvatné. Dobrá zpráva je, že tenhle výjimečný spisovatel, vydavatel a ceněný kreativec ve světě reklamy a médií toho má s přírodou v plánu mnohem víc. Prý nejen na papíře.

The Life & Love of the Forest
The Life & Love of the Forest

www.booktherapy.cz

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

Češka tvořící pro Coldplay, Metallica s krví nebo drahý banán od...

Jsou alba, která potěší nejen váš sluch, ale i oko. Jak to dopadlo, když známí hudebníci oslovili ke spolupráci na přebalech svých desek originální umělce?

Zázrak proti stresu i přebytečným kilům: Zkuste recepty ze zelené cukety

Cuketa je ideální zeleninou, a to zejména v ketonové dietě. Je zdraví prospěšná nejen díky řadě vitamínů, ale zásadně...

IKEA staví udržitelný architektonický skvost

Žádná parkovací místa a desítky stromů přímo na budově. V rakouské metropoli brzy vyroste nová prodejna společnosti IKEA a...

Miliardář Janeček přichází s novou značkou konopné kosmetiky Canneff

O léčivých účincích konopí toho bylo napsáno už hodně, stejně jako o blahodárně působících kosmetických přípravcích obsahujících CBD. Není...
Zavří­t reklamu