Úterý, 7 února, 2023

Tomáš Blaha vrací život sadům a zahradám kláštera Porta coeli

Nadšený environmentalista proměnil velkou část původně zpustlé zeleně v Předklášteří na Tišnovsku. Do obnovené krajiny vrací tradiční ovocnářství a k pomoci strhnul stovky dobrovolníků z celého světa.

Sad a zahrady kláštera Porta coeli kvůli nejasným majetkovým poměrům dvacet let zarůstaly náletovými dřevinami divokými šípky nebo akáty. Tišnovský rodák Tomáš Blaha se rozhodl vzít osud tohoto neobyčejného místa do vlastních rukou a v roce 2018 začal s jeho obrodou. Nebyl na to sám, svým entuziasmem a pozitivním přístupem nakazil partu přátel i řady dobrovolníků, ať už šlo o místní lidi, nebo nadšence z různých koutů světa. Fyzická práce byla pro mnohé z nich, kteří jinak pracují hlavou, odměnou.

Dobrovolnictví pro tohoto milovníka přírody a lektora ekologie nebylo neznámou, sám před tím při svých cestách po Evropě leckde vypomáhal. A když zrovna na Slovensku pracoval na opravě barokních kostelů, uvědomil si, že jedno místo, které by potřebovalo pomoct, má vlastně přímo u svého bydliště.

Kontaktoval tedy klášter Porta coeli, v němž dodnes působí komunita sester cisterciaček, a pustil se do práce. Dosud vyčistil přes třetinu z téměř dvacetihektarového pozemku. Práce na něm ale nikdy nekončí. Je to živý organismus, který je potřeba pořád udržovat,říká Tomáš. Na části zahrady se pěstují květiny pro květinářství, které pracuje s lokálními rostlinami. Do oživeného sadu vrací Tomáš už téměř zapomenuté původní ovocné odrůdy a snaží se vzkřísit tradiční ovocnářství. Toto téma je mu blízké, při pobytu na farmě ve Francii se učil vyrábět cider a rád by své zkušenosti zužitkoval i zde. Šetrnou a udržitelnou cestou tady vytváří svět, v jakém chce žít.

Za svoji činnost získal v loňském roce od Nadace Lilie & Karla Janečkových ocenění Laskavec, s nímž se pojí finanční odměna. Znáte někoho, kdo by si za svůj laskavý přístup k přírodě či k lidem také zasloužil titul Laskavec? Nominujte ho pomocí formuláře.

 

 

 

Vychází 31. ledna

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Acid Arab: Rozhovor o propojování kultur a o spolupráci se značkou...

Další z hudebně zaměřených kolekcí Balenciagy vyzdvihla francouzskou partu DJů a producentů, kteří spojují techno s orientálními rytmy. Acid Arab v létě vystoupí v Brně a odpověděli nám na pár otázek.

Zázračná třezalka pomůže s psychikou i krvácejícími ranami. Víte, proč ji sbírat o svatojánské noci?

Jen tři dny po letním slunovratu, tedy okamžiku, kdy se den natáhne do své maximální délky, přichází další ze...

„Kabelka je naše vizitka,“ říká designérka Lucie Kalousová

Kabelkám, které prodává pod značkou Patrick Poppet, říká poppetky. Název vznikl složením jména jejího syna Patrika a anglického výrazu poppet, který znamená zlatíčko. Ke kabelkám v roce 2021 přidala „zero waste“ obrazy ze zbytkových materiálů.

Milujte a šetřete oceány se značkou Biotherm

Francouzská značka Biotherm se stala hlavním výkonným partnerem Oceánografického institutu v Monaku, který provozuje Nadace monackého knížete Alberta I....
Zavří­t reklamu