Čtvrtek, 26 května, 2022

Tomáš Blaha vrací život sadům a zahradám kláštera Porta coeli

Nadšený environmentalista proměnil velkou část původně zpustlé zeleně v Předklášteří na Tišnovsku. Do obnovené krajiny vrací tradiční ovocnářství a k pomoci strhnul stovky dobrovolníků z celého světa.

Sad a zahrady kláštera Porta coeli kvůli nejasným majetkovým poměrům dvacet let zarůstaly náletovými dřevinami divokými šípky nebo akáty. Tišnovský rodák Tomáš Blaha se rozhodl vzít osud tohoto neobyčejného místa do vlastních rukou a v roce 2018 začal s jeho obrodou. Nebyl na to sám, svým entuziasmem a pozitivním přístupem nakazil partu přátel i řady dobrovolníků, ať už šlo o místní lidi, nebo nadšence z různých koutů světa. Fyzická práce byla pro mnohé z nich, kteří jinak pracují hlavou, odměnou.

Dobrovolnictví pro tohoto milovníka přírody a lektora ekologie nebylo neznámou, sám před tím při svých cestách po Evropě leckde vypomáhal. A když zrovna na Slovensku pracoval na opravě barokních kostelů, uvědomil si, že jedno místo, které by potřebovalo pomoct, má vlastně přímo u svého bydliště.

Kontaktoval tedy klášter Porta coeli, v němž dodnes působí komunita sester cisterciaček, a pustil se do práce. Dosud vyčistil přes třetinu z téměř dvacetihektarového pozemku. Práce na něm ale nikdy nekončí. Je to živý organismus, který je potřeba pořád udržovat,říká Tomáš. Na části zahrady se pěstují květiny pro květinářství, které pracuje s lokálními rostlinami. Do oživeného sadu vrací Tomáš už téměř zapomenuté původní ovocné odrůdy a snaží se vzkřísit tradiční ovocnářství. Toto téma je mu blízké, při pobytu na farmě ve Francii se učil vyrábět cider a rád by své zkušenosti zužitkoval i zde. Šetrnou a udržitelnou cestou tady vytváří svět, v jakém chce žít.

Za svoji činnost získal v loňském roce od Nadace Lilie & Karla Janečkových ocenění Laskavec, s nímž se pojí finanční odměna. Znáte někoho, kdo by si za svůj laskavý přístup k přírodě či k lidem také zasloužil titul Laskavec? Nominujte ho pomocí formuláře.

 

 

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Herečka Andrea Růžičková: V Indii je brutální chaos, špína i nemoci,...

S herečkou a fotografkou Andreou Růžičkovou o tom, že luxus může být spíš na obtíž, že dobrodružství může následovat i poté, co otočíte kohoutkem,...

Oscarový herec Javier Bardem se bije za oceány

Rybolov, plasty, ropné vrty. To je jen část problémů, které by měla řešit Světová smlouva o oceánech. Zásadní dohodu,...

Velká vánoční soutěž je v plném proudu. Dnes můžete získat sonický přístroj Foreo UFO 2

Vánoční speciál, v němž můžete od 6. do 18. 12. soutěžit o produkty 12 skvělých značek, odkrývá další z...

5 značek přírodní kosmetiky, které musíte vyzkoušet

Pokud jste už nějakou dobu příznivci přírodní a organické kosmetiky, nebo se po letech ve spárech přípravků zatěžujících pleť...
Zavří­t reklamu