Čtvrtek, 26 května, 2022
spot_img

Do práce na kole: Netvrdněte v kolonách a přihlaste se do výzvy! Počítá se i chůze nebo skejt

Zlepší vám to fyzičku i náladu, stmelí pracovní kolektiv, pomůžete tím životnímu prostředí a ještě můžete něco vyhrát. Registrace do květnové výzvy Do práce na kole je pro velký zájem prodloužena až do neděle.

Spolek AutoMat pořádá už 12. ročník celorepublikové výzvy Do práce na kole, která motivuje lidi vysednout z aut a dopravit se do práce jinak. Když ne zrovna na kole, tak třeba na koloběžce nebo skateboardu, ale i chůze se počítá.

Hecování povoleno

„Bezmotorová doprava zažívá boom. Během pandemie vyzkoušela řada lidí poprvé více využívat kolo nebo chůzi jako dopravní prostředek. Jen v Praze vzrostl počet průjezdů na kole asi o 50 %,“ říká hlavní koordinátorka akce Dominika Lenthárová. Loni se zaregistrovalo přes 22 tisíc účastníků, letos to vypadá na další rekord. I proto zůstávají registrace otevřeny ještě do 8. 5. Výzva trvá celý měsíc až do 31. května a vyvrcholí červnovými večírky v Praze i dalších zapojených městech.

Přihlásit se mohou jednotlivci, skupiny kamarádů a stále oblíbenější je projekt také u pracovních kolektivů. Firmy v rámci stoupajícího zájmu o udržitelnost a zdravější životní styl podporují své zaměstnance – hradí za ně startovné nebo jim třeba poskytují sprchy. Za příkladný přístup mohou získat titul Cyklozaměstnavatel roku. Stejně tak se bude udílet i titul Cykloměsto roku. Organizátor připravil srovnávač dat, kde všichni registrovaní uvidí, jak si kdo zrovna vede. Vzájemně se hecovat je povoleno, ba vítáno! Anonymizovaná data pak navíc pomůžou při plánování infrastruktury.

Infografika: AutoMat

Kromě zlepšení vlastního fyzického i psychického stavu nebo zkvalitnění života ve městech díky snížení množství aut (což ocení i ti, kteří autům zůstanou věrní) mohou každého aktéra potěšit výhody od partnerů projektu, ať už jde o slevy v cykloservisech nebo třeba zvýhodněné ceny občerstvení. A na vítězné týmy čekají hromady cen, třeba zájezdy za desítky tisíc korun.

Zdravý návyk

Tak co, nezkusíte to taky? Nemusíte být zapálený cyklista. Ale třeba se jím pak stanete. Loňský průzkum totiž ukazuje, že 64 % účastníků výzvy mělo po skončení chuť pokračovat stejně intenzivně jako během soutěžního května. „Během měsíce je možné vytvořit si návyk a pravidelný pohyb zařadit do běžného pracovního dne. Otázka bezpečné a kvalitní infrastruktury ale zůstává klíčová. Spolek AutoMat proto celoročně pracuje na tom, aby se na kole nebo pěšky mohli pohybovat beze strachu úplně všichni,“ vysvětluje Dominika Lenthárová.

 

.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...
Poslechněte si nezveřejněnou nahrávku Belfiato Quintet a pomozte lidem v tísni

Poslechněte si nezveřejněnou nahrávku Belfiato Quintet a pomozte lidem v tísni

Úspěšný komorní soubor Belfiato Quintet působí na hudební scéně už více než patnáct let a vystupuje po celé Evropě. Nyní se jeho členové, mezi...

Aromantismus: Proč někdo nesnáší Valentýna, kytky a vyznání lásky

Motýlci v břiše, bezesné noci, zamilované pohledy. To, co většina lidí považuje za neodmyslitelnou součást života, je pro aromantika...

Zpěvačka Lenka Nová chystá desku. Pusťte si malou ochutnávku

Zpěvačku Lenku Novou můžete znát třeba ze skupiny Laura a její tygři nebo jejích sólových projektů. Po úspěšném albu...

Od Arethy Franklin po Nicki Minaj: Zpěvačky, které svými skladbami dodávají ženám sebevědomí a sílu

Dnes je Mezinárodní den žen a my si tak připomínáme ženskost ve všech jejích podobách. Oslavujeme ženy silné a...
Zavří­t reklamu