Pondělí, 5 června, 2023
spot_img

Do práce na kole: Netvrdněte v kolonách a přihlaste se do výzvy! Počítá se i chůze nebo skejt

Zlepší vám to fyzičku i náladu, stmelí pracovní kolektiv, pomůžete tím životnímu prostředí a ještě můžete něco vyhrát. Registrace do květnové výzvy Do práce na kole je pro velký zájem prodloužena až do neděle.

Spolek AutoMat pořádá už 12. ročník celorepublikové výzvy Do práce na kole, která motivuje lidi vysednout z aut a dopravit se do práce jinak. Když ne zrovna na kole, tak třeba na koloběžce nebo skateboardu, ale i chůze se počítá.

Hecování povoleno

„Bezmotorová doprava zažívá boom. Během pandemie vyzkoušela řada lidí poprvé více využívat kolo nebo chůzi jako dopravní prostředek. Jen v Praze vzrostl počet průjezdů na kole asi o 50 %,“ říká hlavní koordinátorka akce Dominika Lenthárová. Loni se zaregistrovalo přes 22 tisíc účastníků, letos to vypadá na další rekord. I proto zůstávají registrace otevřeny ještě do 8. 5. Výzva trvá celý měsíc až do 31. května a vyvrcholí červnovými večírky v Praze i dalších zapojených městech.

Přihlásit se mohou jednotlivci, skupiny kamarádů a stále oblíbenější je projekt také u pracovních kolektivů. Firmy v rámci stoupajícího zájmu o udržitelnost a zdravější životní styl podporují své zaměstnance – hradí za ně startovné nebo jim třeba poskytují sprchy. Za příkladný přístup mohou získat titul Cyklozaměstnavatel roku. Stejně tak se bude udílet i titul Cykloměsto roku. Organizátor připravil srovnávač dat, kde všichni registrovaní uvidí, jak si kdo zrovna vede. Vzájemně se hecovat je povoleno, ba vítáno! Anonymizovaná data pak navíc pomůžou při plánování infrastruktury.

Infografika: AutoMat

Kromě zlepšení vlastního fyzického i psychického stavu nebo zkvalitnění života ve městech díky snížení množství aut (což ocení i ti, kteří autům zůstanou věrní) mohou každého aktéra potěšit výhody od partnerů projektu, ať už jde o slevy v cykloservisech nebo třeba zvýhodněné ceny občerstvení. A na vítězné týmy čekají hromady cen, třeba zájezdy za desítky tisíc korun.

Zdravý návyk

Tak co, nezkusíte to taky? Nemusíte být zapálený cyklista. Ale třeba se jím pak stanete. Loňský průzkum totiž ukazuje, že 64 % účastníků výzvy mělo po skončení chuť pokračovat stejně intenzivně jako během soutěžního května. „Během měsíce je možné vytvořit si návyk a pravidelný pohyb zařadit do běžného pracovního dne. Otázka bezpečné a kvalitní infrastruktury ale zůstává klíčová. Spolek AutoMat proto celoročně pracuje na tom, aby se na kole nebo pěšky mohli pohybovat beze strachu úplně všichni,“ vysvětluje Dominika Lenthárová.

 

.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Vychází 29. května

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Soutěž Fujifilm Photo Awards hledá nejlepší snímky od profíků i amatérů

Fotíte portréty, krajinu, gastro? Nebo něco jiného? Fotografie v sedmi různých kategoriích můžete zasílat až do ledna 2023. První ročník soutěže právě odstartoval.

Setkání generací: V Invalidovně odstartovala výstava RE_SHAPE/D

Minulý týden proběhlo v prostorách pražské Invalidovny slavnostní otevření velmi zajímavé výstavy RE_SHAPE/D. Ta je výsledkem roční práce šestice...

Doktor v květináči i zákeřný nepřítel. Proč vám fenomén Aloe vera může pomoci od ekzému i do nemocnice

Egyptské královny ho používaly k omlazení pleti, mořeplavec Kryštof Kolumbus si ho vozil na každou svou cestu a Afričané...

Nový život pro PETky: Nesešlapávat a vrátit do obchodu

Česká republika se konečně blíží k tomu, co už jiné země dávno znají: ke zpětnému výkupu plastových lahví a plechovek. V rámci pilotního projektu si to ode dneška můžete vyzkoušet v prodejnách Lidl a Kaufland.
Vychází 29. května
Zavří­t reklamu