Pondělí, 4 prosince, 2023
spot_img

Pečete? Zkuste tyhle perníčky nebo ořechy se slaným karamelem

Recepty na výtečné vánoční cukroví máme od Dašky Tylčerové, vyhlášené cukrářky známé jako SugarMama. Objednávky na cukroví má dávno plné, ale můžete si zkusit sami upéct medové perníčky, linecké hvězdičky nebo plněné ořechy, které vycházejí z receptu od její babičky.

Linecké hvězdičky

→ 300 g hladké mouky
→ 200 g másla
→ 100 g cukr moučka
→ 1 žloutek
→ kůra z 1 citronu
→ rybízová marmeláda

Máslo, cukr, žloutek a citronovou kůru vyšlehejte v robotu do pěny. Nakonec přidejte mouku a vypracujte v robotu těsto. Těsto zabalte do fresh folie a nechte odpočinout přes noc.
Na pomoučené ploše vyválejte těsto a vykrajujte hvězdičky, které pečte v předehřáté troubě na 160 stupňů 5 až 6 minut. Měly by být růžové. Po upečení ihned mažte marmeládou a slepujte. Už druhý den jsou hvězdičky krásně měkké.

Perníčky s medem

těsto:
→ 400 g hladké mouky
→ 150 g moučkového cukru
→ 1 lžička holandského kakaa
→ 1 lžička jedlé sody
→ 1 lžička skořice
→ 1 lžička koření medový perník
→ 100 g másla
→ 4 lžíce medu
→ 2 vejce + na potření

poleva:
→ 150 g moučkového cukru
→ 1 bílek

Mouku smíchejte s kakaem, cukrem moučkou, jedlou sodou a kořením. Máslo, med a vejce utřete v míse kuchyňského robota Gratus, a potom spojte se sypkými surovinami, nechte řádně prohnětat a odležet do druhého dne. Poté ho rozválejte na plát, vykrájejte perníčky a pečte v předehřáté troubě na 180 °C přibližně 8–10 minut. Po vytažení perníčky potírejte rozšlehaným vejcem, které nechte zaschnout. Do misky dejte moučkový cukr a bílek a vymíchejte v hladkou polevu. Poleva by se měla lesknout a zůstat pěkně hustá. Perníčky ozdobte, opět nechte zaschnout, a pak skladujte nejlépe v plechové krabici.

Perníčky na Vánoce nesmějí chybět. Foto: Ondřej Tylčer

Ořechy se slaným karamelem

těsto:
→ 170 g hladké mouky
→ 85 g cukr moučka
→ 120 g másla
→ 85 g mletých vlašských ořechů
→ špetka soli
→ 1 lžička skořice

krém:
→ 150 g změklého másla
→ 100 g cukr krupice
→ 100 g smetana 40%
→ sůl

Z hladké mouky, cukru, másla, ořechů, soli a skořice vytvořte těsto a nechejte ho přes noc uležet v lednici. Druhý den si formičky na ořechy lehce vymažte olejem a natlačte do formiček těsto. Těsta nesmí být moc a nesmí být až k okraji. Musí být lehce pod okraj. Pečte ve vyhřáté troubě na 150 stupňů cca 13 až 15 minut. Po vytažení z trouby necháte chviličku zchladnout, pak vyklepávejte. Skořápky nechte dva týdny uležet v chladu a poté naplňte krémem.

Připravte si krém na slaný karamel. Ohřejte smetanu a vedle na pánvi nechte cukr utavit ve zlatý karamel. Ke karamelu přidejte 100 g másla. Nechte ho rozpustit, přidejte horkou smetanu a pečlivě míchejte. Nakonec přidejte sůl a nechte slaný karamel v pokojové teplotě vychladnout. Nejlépe do druhého dne.

V míse si vyšlehejte 50 g změklého másla a postupně k němu přidávejte kousky slaného karamelu. Vše vyšlehejte v hladký krém. Krém přendejte do cukrářského sáčku s hvězdicovou špičkou a nanášejte krém do skořápky. Druhou skořápkou přiklopte a nechte ořechy odležet v krabici přibližně týden.

Foto: Ondřej Tylčer

Vychází 28. listopadu

Do práce na kole: Netvrdněte v kolonách a přihlaste se do...

Zlepší vám to fyzičku i náladu, stmelí pracovní kolektiv, pomůžete životnímu prostředí a můžete i něco vyhrát. Registrace do květnové výzvy Do práce na kole je pro velký zájem prodloužena až do neděle.

Od čumáčku po ocas aneb Zodpovědné gurmánství

Udržitelný přístup se dnes řeší v mnoha nejrůznějších oborech, ale na gastronomii jako by se zapomnělo. Chceme zodpovědně vyrobenou módu, ekologická auta, bio zeleninu...

Řešit faldy nebo žebra je out! Mějte se rádi, bude se vám žít lépe

Trend body positivity vtrhnul už před nějakou dobou i k nám a začíná se v českých luzích a hájích...

Bydlení v elektrárně: Londýn má novou architektonickou atrakci

Megalomanský projekt Battersea Power Station se v říjnu dočkal slavnostního otevření zrevitalizované industriální budovy Grade II a jejího okolí. Do elektrárny se čtyřmi vysokými komíny se tak vrací energie.

Ekologické trendy v architektuře: Omítka z konopí i kompostovací záchodky

Udržitelnost a architektura se v posledních letech propojují čím dál tím více. Není tak divu, že se studia i...
Zavří­t reklamu