Sobota, 28 května, 2022

Upřímně, udržitelně a s úsměvem: Herečka Barbora Obozněnko myslí na lidi i na psy

Ostravskou rodačku jste mohli vidět v několika filmech, seriálech i reklamách. V minulosti jste ji mohli potkávat i v kavárně Cocovanka, kterou provozovala a do jejíž koncepce vtiskla svůj jedinečný cit pro vše krásné. Tvůrčí energii teď soustředí na vlastní značku Mui Mui, pod níž ručně vyrábí kabelky nebo obaly na notebooky, ale taky obojky pro psy s originálními poetickými citáty.

Položili jsme jí deset otázek týkajících se životního stylu a udržitelnosti, které jsou základem naší nové rubriky, s níž se budete na webu setkávat průběžně celý rok. Na stejné otázky budou odpovídat zajímavé osobnosti z různých oborů – módy, kultury, byznysu… Třeba vám jejich odpovědi pomohou s motivací či inspirací, když se rozhodnete udělat letos pro planetu a ostatní lidi něco dobrého. Dotazník o tom, jak děláme svět lepší, dostal pracovní název: Upřímně, udržitelně, s úsměvem.

1. Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Už sedmnáct let třídím odpad, a když jsem ještě meditovala, tak jsem sem posílala hooodně světla. Taky se ke všemu živému chovám slušně  a s úctou, protože věřím, že i mé chování dotváří společnost a život na planetě Zemi.

2. Co by se od vás ostatní mohli učit?

Hmm, asi poctivosti a zdvořilosti.

3. Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Asi občasné ježdění autem po městě, zase jsem začala jíst maso, někdy si zajdu do Zary a miluju horkou vanu.

Kožená ledvinka Mui Mui, foto: Eliška Kubíková

4. Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

U nás ctíme wabi-sabi (japonský koncept estetiky, který přijímá krásu věcí v jejich nedokonalosti a jednoduchosti – pozn. red.), takže jsem si nakoupila ostré jehly do starého šicího stroje po mamce a přešívám si, co je potřeba. Dneska jsem si opravila žehličku a tak nějak celkově mě baví, když přijdu na to, proč něco nefunguje, a pak si to opravím.

5. Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Miluju Vinted. Charitu i kamarádky obdarovávám velmi často, mohly by vám povídat. Beztak se se mnou kamarádí jen proto!

6. Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

U téhle otázky jsem se nejvíce zasekla a musím se teda pochválit, že si fakt nemůžu vzpomenout!

7. Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Dnes.

8. Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Faktomluva od Hanse Roslinga a jednoznačně dokumentární filmy od Yanna Arthus-Bertranda! U značek si nejsem jistá, přijde mi, že všichni mají nastavený mindset: „Prodat!“ Pojem udržitelnost se tak v tržním světě velmi často stává prostě jen dobrým marketingem.

9. Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila? 

Zrušila bych velkochovy zvířat a jatka, omezila bych mezinárodní obchod a zakázala kácet pralesy. Taky bych vyzdvihla kulturu, umění a filosofii, protože věřím, že právě to utváří náš cit. Zrušila bych zbraně a dezinformace a přenastavila tržní ekonomiku. Ha!

Obojky pro stylové psíky, foto: Eliška Kubíková

10. Co vám v nedávné době udělalo radost?

Každý den prožívám strasti a radosti, ale teď mi asi nejvíce udělalo radost to, že mému patnáctiletému pejskovi se zlepšil zdravotní stav.

 

Více o značce Mui Mui najdete na webu www.mui-mui.com.

 

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Žít s někým, kdo dělá věci úplně jinak, čili úplně blbě,...

Vlastina Kounická Svátková je renesanční žena. Hraje, píše, beseduje, navrhuje šperky a zachraňuje staré věci. Umí být i velmi otevřená, na Instagram neváhala napsat,...

Muzeum místo lihovaru nebo rezidence z továrny na šunku: Nejpovedenější přestavby zchátralých industriálních budov

Otázka konverze zchátralých industriálních budov pro nové účely není v soudobé architektuře ničím novým. Mnoho fantastických přestaveb se týká...

Ester Geislerová: Humor je nejsofistikovanější projev smutku

Jak Ester správně představit? Herečka, moderátorka, vizuální umělkyně, návrhářka, renesanční žena? To poslední bude nejlepší. Taky máma dvojčat, sestra...

Jsme všichni autosexuálové? Kourtney Kardashian zveřejnila text o posedlosti vlastním tělem

Nejstarší sestra z klanu Kardashianů rozvířila na internetu velkou debatu. Na svém webu Poosh, který se věnuje životnímu stylu,...
Zavří­t reklamu