Úterý, 6 června, 2023
spot_img

16 hereček, které hrály princeznu Dianu: Kristen Stewart, šlechtična i jedna Češka

Už ve čtvrtek dorazí do našich kin drama Spencer, které se soustředí na několik vypjatých dní v psychicky náročném životě princezny z Walesu. V titulní roli se představí Kristen Stewart a může být první, která bude za ztvárnění Diany nominovaná na Oscara.

Psychologické drama Spencer, které mělo premiéru v září na festivalu v Benátkách, není historickou rekonstrukcí. Je to fikce zasazená do vánočních svátků roku 1991 inspirovaná Dianiným rozhodnutím odejít od Charlese. Scénář napsal ostřílený tvůrce Steven Knight, který stojí třeba za seriálem Gangy z Birminghamu (Peaky Blinders).

Chybějící centimetry

Když se v létě 2020 potvrdilo, že se má novou princeznou Dianou stát právě Kristen Stewart, v reakcích se mísilo překvapení s nedůvěrou. Překvapená nabídkou role byla i sama Kristen a zprvu chtěla odmítnout. „Hele, fakt ne, věř mi, řekla prý režisérovi.

Co má ta rebelská herečka proslavená upírskou ságou Twilight společného s éterickou a noblesní britskou princeznou? Opravdu téměř nic. Podobné si moc nejsou, ostatně kvůli vzhledu si ji režisér Pablo Larraín nevybal. „V dobrém filmu potřebujete mít tajemství. Kristen umí být velmi tajemná a velmi křehká a nakonec i velmi silná, což je přesně to, co potřebujeme. Kombinace těchto faktorů mě přivedla právě k ní, vysvětloval režisér své rozhodnutí magazínu Deadline.

Kristen Stewart ve filmu Spencer, foto: Claire Mathon, Forum Film

Maskéři a kostyméři odvedli dobrou práci. Kristen ovšem také chybí 13 cm do výšky sošné princezny, která měřila 178 cm. A navíc je to Američanka z Los Angeles, což je u role britské ikony nevídaná věc. V dlouhé řadě hereček, které se kdy před kamerou proměnily v Dianu, je Kristen teprve druhou ženou z USA.

Britská nadvláda

Britská národnost pochopitelně převažuje. Z Britských ostrovů pocházejí Caroline Bliss (Charles a Diana: Královská love story, 1982), Serena Scott Thomas (Diana: Her True Story, 1993), Julie Cox (Tajná láska, 1996), Amy Seccombe (Diana: A Tribute to the People’s Princess, 1998), Genevieve O’Reilly (Diana – poslední dny princezny, 2007), Lesley Harcourt (William a Catherine: Královská romance, 2011), Naomi Watts (Diana, 2013), Emma Corrin (Koruna, 2020) i Jeanna de Waal (Diana: Muzikál, 2021).

Diana: muzikál je záznamem představení z Broadwaye s Jeannou de Waal v hlavní roli. Foto: Netflix

K zástupkyním dalších zemí Commonwealthu, jimiž jsou Nicola Formby z JAR (Windsorské paní, 1992) a Bonnie Soper z Nového Zélandu (Harry a Meghan: Královská romance, 2018), se přidá ještě Australanka Elizabeth Debicki. V seriálu Koruna převezme od Emmy Corrin postavu Diany v nadcházejících řadách číslo 5 a 6. Jak jí to bude slušet, uvidíme na Netflixu letos v listopadu.

Zástup hereček doplňují Nathalie Brocker (Vražda princezny Diany, 2007) z Lucemburska a Edita Brychta (Fergie & Andrew: Behind the Palace Doors, 1992), která se narodila v Praze, od dětství nicméně žije v Anglii.

Rodinná pouta

Tou první Američankou v Dianině kůži byla Catherine Oxenberg, jež v roce 1982 odstartovala hereckou kariéru dramatem Královská romance Charlese a Diany. Americké kořeny má nicméně jen po otci. Její matka Jelisaveta Karadjordjevič je princezna z bývalé srbské vládnoucí dynastie a Catherine je dokonce vzdálenou sestřenicí samotného prince Charlese.

Emma Corrin ve 4. řadě seriálu Koruna, foto: Netflix

Kristen bychom tedy mohli označit jako první neurozenou Američanku v roli Diany. Zapracovat musela hlavně na přízvuku. S tím jí pět měsíců pomáhal hvězdný hlasový kouč William Conacher, který dohlížel na správnou mluvu i u Naomi Watts a Emmy Corrin.

V dobách upírské slávy Kristen ovládala ceny popularity, pak ovšem dlouho vyhlížela pořádný trhák, který by jí zajistil i uznání kritiků. Možná jím bude právě drama Spencer, které jí výrazně rozšířilo sbírku nominací a festivalových cen. Přibyla k nim i její první nominace na Zlatý glóbus. Tu sice neproměnila, pomalu se ale blíží oznámení nominací na Oscara a v těch by se Kristen měla podle všeho také poprvé v životě objevit. Koneckonců k oscarové nominaci Larraín dovedl i Natalii Portman, která hrála v jeho dřívějším filmu věnovaném slavné ženě z politických kruhů – Jackie. Oba Larraínovy snímky uvede v pátek 21. ledna pražské kino Aero.

Vychází 29. května

Nový Sex ve městě se vrací i se Samanthou. Ovšem tajně!

Druhá řada seriálu A jak to bylo dál... brzy dorazí na obrazovky a bude u toho i Kim Cattrall, která v první sérii chyběla, protože se nesnese s představitelkou Carrie, S. J. Parker. Kim teď točila tajně, nevěděli o tom ani herečtí kolegové.

Ájurvéda: Jak jíst, abyste si udrželi přirozenou váhu

Ájurvédské stravování je známé už tisíce let, v jeho zásadách se zrcadlí principy ájurvédské medicíny, které mají podobný cíl – podpořit zdraví těla i mysli.

Bronz forever! Odborníci radí, jak si udržet opálení co nejdéle

Zeptali jsme se profesionálů, co se dá dělat před opalováním, během něho i po něm, aby sluncem políbený odstín kůže vydržel ještě dlouho po dovolené.

Děsivý příběh vůdce polygamní sekty, v níž ženy nemají žádná práva, přitahuje filmaře

Warren Jeffs měl 78 manželek, z toho 24 nezletilých. Zplodil 50 dětí. Zmanipuloval 15 tisíc členů církve. Ovládal jejich...

Mateřská škola budoucnosti, která u dětí rozvíjí kreativitu, hravost a psychiku

Podle analytického indexu se z celého Česka žije nejlépe lidem v Říčanech, a to už několik let v řadě. Vítězná šňůra asi jen tak neskončí, protože k moderním vymoženostem města se přidala i nová mateřská školka od architekta Davida Krause.
Zavří­t reklamu