Pátek, 27 května, 2022
spot_img

16 hereček, které hrály princeznu Dianu: Kristen Stewart, šlechtična i jedna Češka

Už ve čtvrtek dorazí do našich kin drama Spencer, které se soustředí na několik vypjatých dní v psychicky náročném životě princezny z Walesu. V titulní roli se představí Kristen Stewart a může být první, která bude za ztvárnění Diany nominovaná na Oscara.

Psychologické drama Spencer, které mělo premiéru v září na festivalu v Benátkách, není historickou rekonstrukcí. Je to fikce zasazená do vánočních svátků roku 1991 inspirovaná Dianiným rozhodnutím odejít od Charlese. Scénář napsal ostřílený tvůrce Steven Knight, který stojí třeba za seriálem Gangy z Birminghamu (Peaky Blinders).

Chybějící centimetry

Když se v létě 2020 potvrdilo, že se má novou princeznou Dianou stát právě Kristen Stewart, v reakcích se mísilo překvapení s nedůvěrou. Překvapená nabídkou role byla i sama Kristen a zprvu chtěla odmítnout. „Hele, fakt ne, věř mi, řekla prý režisérovi.

Co má ta rebelská herečka proslavená upírskou ságou Twilight společného s éterickou a noblesní britskou princeznou? Opravdu téměř nic. Podobné si moc nejsou, ostatně kvůli vzhledu si ji režisér Pablo Larraín nevybal. „V dobrém filmu potřebujete mít tajemství. Kristen umí být velmi tajemná a velmi křehká a nakonec i velmi silná, což je přesně to, co potřebujeme. Kombinace těchto faktorů mě přivedla právě k ní, vysvětloval režisér své rozhodnutí magazínu Deadline.

Kristen Stewart ve filmu Spencer, foto: Claire Mathon, Forum Film

Maskéři a kostyméři odvedli dobrou práci. Kristen ovšem také chybí 13 cm do výšky sošné princezny, která měřila 178 cm. A navíc je to Američanka z Los Angeles, což je u role britské ikony nevídaná věc. V dlouhé řadě hereček, které se kdy před kamerou proměnily v Dianu, je Kristen teprve druhou ženou z USA.

Britská nadvláda

Britská národnost pochopitelně převažuje. Z Britských ostrovů pocházejí Caroline Bliss (Charles a Diana: Královská love story, 1982), Serena Scott Thomas (Diana: Her True Story, 1993), Julie Cox (Tajná láska, 1996), Amy Seccombe (Diana: A Tribute to the People’s Princess, 1998), Genevieve O’Reilly (Diana – poslední dny princezny, 2007), Lesley Harcourt (William a Catherine: Královská romance, 2011), Naomi Watts (Diana, 2013), Emma Corrin (Koruna, 2020) i Jeanna de Waal (Diana: Muzikál, 2021).

Diana: muzikál je záznamem představení z Broadwaye s Jeannou de Waal v hlavní roli. Foto: Netflix

K zástupkyním dalších zemí Commonwealthu, jimiž jsou Nicola Formby z JAR (Windsorské paní, 1992) a Bonnie Soper z Nového Zélandu (Harry a Meghan: Královská romance, 2018), se přidá ještě Australanka Elizabeth Debicki. V seriálu Koruna převezme od Emmy Corrin postavu Diany v nadcházejících řadách číslo 5 a 6. Jak jí to bude slušet, uvidíme na Netflixu letos v listopadu.

Zástup hereček doplňují Nathalie Brocker (Vražda princezny Diany, 2007) z Lucemburska a Edita Brychta (Fergie & Andrew: Behind the Palace Doors, 1992), která se narodila v Praze, od dětství nicméně žije v Anglii.

Rodinná pouta

Tou první Američankou v Dianině kůži byla Catherine Oxenberg, jež v roce 1982 odstartovala hereckou kariéru dramatem Královská romance Charlese a Diany. Americké kořeny má nicméně jen po otci. Její matka Jelisaveta Karadjordjevič je princezna z bývalé srbské vládnoucí dynastie a Catherine je dokonce vzdálenou sestřenicí samotného prince Charlese.

Emma Corrin ve 4. řadě seriálu Koruna, foto: Netflix

Kristen bychom tedy mohli označit jako první neurozenou Američanku v roli Diany. Zapracovat musela hlavně na přízvuku. S tím jí pět měsíců pomáhal hvězdný hlasový kouč William Conacher, který dohlížel na správnou mluvu i u Naomi Watts a Emmy Corrin.

V dobách upírské slávy Kristen ovládala ceny popularity, pak ovšem dlouho vyhlížela pořádný trhák, který by jí zajistil i uznání kritiků. Možná jím bude právě drama Spencer, které jí výrazně rozšířilo sbírku nominací a festivalových cen. Přibyla k nim i její první nominace na Zlatý glóbus. Tu sice neproměnila, pomalu se ale blíží oznámení nominací na Oscara a v těch by se Kristen měla podle všeho také poprvé v životě objevit. Koneckonců k oscarové nominaci Larraín dovedl i Natalii Portman, která hrála v jeho dřívějším filmu věnovaném slavné ženě z politických kruhů – Jackie. Oba Larraínovy snímky uvede v pátek 21. ledna pražské kino Aero.

Roční předplatné + dárek

Předplaťte si WHAT a my vám darujeme kousek té nejčistší přírody. Díky biOrganica.cz si užijete hýčkání aktivizující super-food maskou nebo pečující čokoládovou maskou z dílny britské 100% bio značky Inlight.

Internet se baví zmrzlými účesy. Bude to po otužování další trend?

V Kanadě uspořádali soutěž o nejzajímavější vlasové kreace vytvořené díky působení mrazu. Fotografie vítězů a dalších účastníků netradičního klání vás pobaví a možná i...

Poslední záchrana aneb 10 tipů na vánoční dárky

Do Štědrého dne už nezbývá příliš dlouho a vy ještě nemáte ani balící papír, natož nápad, co do něj ukrýt?  Pokud také patříte mezi...

To, že někdo používá CBD jako nástroj pro obchod s falešnou nadějí, považuju za hyenismus, říká adiktolog Pavel Kubů

Když se řekne doktor, většině z nás se vybaví ten s rouškou na operačním sále. Adiktolog Pavel Kubů nenosí...

Punková enviromentální aktivistka Vivienne Westwood mění planetu v pustinu

Žena, která byla u zrodu punkového hnutí, ikona, jež řadu let ovlivňuje svět módy i zarytá enviromentální aktivistka, která...

Tip na dárek, který potěší každého

Přemýšlíte, co speciálního dát letos blízkým? Darujte jim odpočinek v podobě pečujících masáží inspirovaných lákavou exotikou Thajska, Bali a...
Zavří­t reklamu