Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
spot_img

16 hereček, které hrály princeznu Dianu: Kristen Stewart, šlechtična i jedna Češka

Už ve čtvrtek dorazí do našich kin drama Spencer, které se soustředí na několik vypjatých dní v psychicky náročném životě princezny z Walesu. V titulní roli se představí Kristen Stewart a může být první, která bude za ztvárnění Diany nominovaná na Oscara.

Psychologické drama Spencer, které mělo premiéru v září na festivalu v Benátkách, není historickou rekonstrukcí. Je to fikce zasazená do vánočních svátků roku 1991 inspirovaná Dianiným rozhodnutím odejít od Charlese. Scénář napsal ostřílený tvůrce Steven Knight, který stojí třeba za seriálem Gangy z Birminghamu (Peaky Blinders).

Chybějící centimetry

Když se v létě 2020 potvrdilo, že se má novou princeznou Dianou stát právě Kristen Stewart, v reakcích se mísilo překvapení s nedůvěrou. Překvapená nabídkou role byla i sama Kristen a zprvu chtěla odmítnout. „Hele, fakt ne, věř mi, řekla prý režisérovi.

Co má ta rebelská herečka proslavená upírskou ságou Twilight společného s éterickou a noblesní britskou princeznou? Opravdu téměř nic. Podobné si moc nejsou, ostatně kvůli vzhledu si ji režisér Pablo Larraín nevybal. „V dobrém filmu potřebujete mít tajemství. Kristen umí být velmi tajemná a velmi křehká a nakonec i velmi silná, což je přesně to, co potřebujeme. Kombinace těchto faktorů mě přivedla právě k ní, vysvětloval režisér své rozhodnutí magazínu Deadline.

Kristen Stewart ve filmu Spencer, foto: Claire Mathon, Forum Film

Maskéři a kostyméři odvedli dobrou práci. Kristen ovšem také chybí 13 cm do výšky sošné princezny, která měřila 178 cm. A navíc je to Američanka z Los Angeles, což je u role britské ikony nevídaná věc. V dlouhé řadě hereček, které se kdy před kamerou proměnily v Dianu, je Kristen teprve druhou ženou z USA.

Britská nadvláda

Britská národnost pochopitelně převažuje. Z Britských ostrovů pocházejí Caroline Bliss (Charles a Diana: Královská love story, 1982), Serena Scott Thomas (Diana: Her True Story, 1993), Julie Cox (Tajná láska, 1996), Amy Seccombe (Diana: A Tribute to the People’s Princess, 1998), Genevieve O’Reilly (Diana – poslední dny princezny, 2007), Lesley Harcourt (William a Catherine: Královská romance, 2011), Naomi Watts (Diana, 2013), Emma Corrin (Koruna, 2020) i Jeanna de Waal (Diana: Muzikál, 2021).

Diana: muzikál je záznamem představení z Broadwaye s Jeannou de Waal v hlavní roli. Foto: Netflix

K zástupkyním dalších zemí Commonwealthu, jimiž jsou Nicola Formby z JAR (Windsorské paní, 1992) a Bonnie Soper z Nového Zélandu (Harry a Meghan: Královská romance, 2018), se přidá ještě Australanka Elizabeth Debicki. V seriálu Koruna převezme od Emmy Corrin postavu Diany v nadcházejících řadách číslo 5 a 6. Jak jí to bude slušet, uvidíme na Netflixu letos v listopadu.

Zástup hereček doplňují Nathalie Brocker (Vražda princezny Diany, 2007) z Lucemburska a Edita Brychta (Fergie & Andrew: Behind the Palace Doors, 1992), která se narodila v Praze, od dětství nicméně žije v Anglii.

Rodinná pouta

Tou první Američankou v Dianině kůži byla Catherine Oxenberg, jež v roce 1982 odstartovala hereckou kariéru dramatem Královská romance Charlese a Diany. Americké kořeny má nicméně jen po otci. Její matka Jelisaveta Karadjordjevič je princezna z bývalé srbské vládnoucí dynastie a Catherine je dokonce vzdálenou sestřenicí samotného prince Charlese.

Emma Corrin ve 4. řadě seriálu Koruna, foto: Netflix

Kristen bychom tedy mohli označit jako první neurozenou Američanku v roli Diany. Zapracovat musela hlavně na přízvuku. S tím jí pět měsíců pomáhal hvězdný hlasový kouč William Conacher, který dohlížel na správnou mluvu i u Naomi Watts a Emmy Corrin.

V dobách upírské slávy Kristen ovládala ceny popularity, pak ovšem dlouho vyhlížela pořádný trhák, který by jí zajistil i uznání kritiků. Možná jím bude právě drama Spencer, které jí výrazně rozšířilo sbírku nominací a festivalových cen. Přibyla k nim i její první nominace na Zlatý glóbus. Tu sice neproměnila, pomalu se ale blíží oznámení nominací na Oscara a v těch by se Kristen měla podle všeho také poprvé v životě objevit. Koneckonců k oscarové nominaci Larraín dovedl i Natalii Portman, která hrála v jeho dřívějším filmu věnovaném slavné ženě z politických kruhů – Jackie. Oba Larraínovy snímky uvede v pátek 21. ledna pražské kino Aero.

Vychází 28. listopadu

Propadněte kouzlu lázní a wellness. 5 míst, které bude milovat vaše...

Kvalitní wellness a lázeňské zázemí je stále častějším kritériem pro výběr hotelu. Zapomeňte na stres, napětí i starosti a dopřejte si povznášející chvíle v...
Miloš Urban

Miloš Urban: Kapři mají hlad před bouřkou

Známé osobnosti se s námi podělily o své oblíbené historky spojené se sluncem, vodou a letní pohodou. První z nich je spisovatel Miloš Urban....

Proč nosila Marta Gottwaldová kožešiny i v létě a která první dáma nechodila ke kadeřnici?

Výstava První dámy – móda a styl odhaluje šatníky a vkus našich prvních dam. O tom, co nosily prezidentské manželky nebo i o tom, co vlastně dělala veřejnosti téměř neznámá Viera Husáková, píše pro WHAT kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea Mira Burianová.

Už znáte organickou společnost Beloved?

Milovaná značka. Tak by se dal přeložit název organické společnosti Beloved Alexandry Lyashko, která sází na přírodní a čisté...

Millie Bobby Brown spisovatelkou: Inspirovala se tragédií z války, o níž jí vyprávěla babička

Devatenáctiletá herečka, která se proslavila jako Jedenáctka v seriálu Stranger Things, letos v září vydá svoji první knihu. V románu čerpala ze života své babičky.
Zavří­t reklamu