Čtvrtek, 21 září, 2023
spot_img

Slow fashion z Pošumaví. Zuzana Sedlecká začala navrhovat oblečení na rodičovské dovolené

Název její značky udržitelné módy One Village odkazuje k tomu, že jsme všichni jedna vesnice, jedna planeta. Všichni jsme součástí jednoho celku a každý z nás může svými malými kroky přispět k lepšímu světu.

Za značkou stojí dvě kamarádky, Zuzana Sedlecká a Ivana Holá. Současný módní průmysl, který chrlí každou sezonu novou kolekci, je neoslovuje. Proto v roce 2019 začaly navrhovat nadčasové a jednoduché oblečení, jaké samy chtějí nosit, z kvalitních látek, jako jsou biobavlna s GOTS certifikátem, len, tencel nebo bambusová viskóza. Položili jsme Zuzaně deset otázek z našeho dotazníku o udržitelnosti a životním stylu.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Profesně se snažím přispívat s naší značkou One Village. Vytváříme oblečení z udržitelných materiálů šetrných k nám lidem i k přírodě. Naše nadčasové a kvalitní kousky vydrží v šatníku i několik sezón. Objednávky neposíláme v plastových obalech a vše šijeme v českých dílnách, takže i díky nám mají místní švadlenky práci. V soukromém životě se snažím jít příkladem svým dětem a učit je ekologickému smýšlení.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Nebrat si věci osobně.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Miluji cestování, takže dost jezdíme autem.

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Zašít díru na oblečení, přišít knoflík, vyměnit zip nebo něco zkrátit. Jedinou nevýhodou je, že je naše rodina typická kovářova kobyla, a tak mi často dlouho trvá, než se k opravám dostanu. Moc ráda také dávám druhou šanci starému nábytku, baví mě broušení a natírání.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Oblečení a hračky po dětech dávám do oběhu často. Když dcera z něčeho vyroste a je to zachovalé, daruji kousek dál. Já toho ke třídění v šatníku moc nemám, ale pár věcí jsem teď vytřídila do charitativního bazárku Be Charity, který se bude u nás v Sušici konat v rámci akce Design Market a Fashion Show 25. března.

Dlouhé košilové šaty z tencelu One Village, foto: poskytnuto Zuzanou Sedleckou

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

S rodinou a dětmi jsem našla cestu k minimalismu. Spoustu věcí jsem naopak vytřídila a poslala dál. Nebyla jsem totiž doma schopná udržet pořádek, který však kolem sebe potřebuji. Od té doby si téměř nic nového nepořizuji, pokud vím, že to nebudu často a účelně využívat. Jediné, čemu nemohu stále odolat, jsou knížky. Ty nakupuji často a ráda.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

U nás po Sušici chodím převážně pěšky, takže hromadnou dopravu využívám jednou za čas, když jsme třeba na víkend v Praze. Krásný zážitek s hromadnou dopravou mám z loňského roku, kdy jsme v červnu s rodinou vyrazili vlakem ke kamarádce do Švýcarska k Bodamskému jezeru. A i tam u jezera jsme se přesouvali vlakem. Letos bych si ráda nějakou delší cestu vlakem na dovolenou zopakovala.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

V poslední době mě oslovily knihy Michelle Obama – Můj příběh, Vláda módy od Dany Thomas a In the Company of Women plná inspirativních a kreativních žen.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

To je těžká otázka. O tuto funkci bych zájem neměla. Snažím se svými malými kroky k lepšímu světu inspirovat i své okolí a věřím, že změna přichází odspodu, ne nařízeními shora.

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Každý den mi dělají radost moje děti a jejich malé i velké pokroky.

Vychází 2. října

Balení z korku a krabička z trávy. Propadněte kouzlu přírodních balzámů...

Zabalte své rty do balzámů,  které nejen nádherně voní, ale mají i stoprocentně přírodní složení. Například ty od značky Kneipp jsou navíc také v...

IKEA staví udržitelný architektonický skvost

Žádná parkovací místa a desítky stromů přímo na budově. V rakouské metropoli brzy vyroste nová prodejna společnosti IKEA a rozhodně nepůjde o podobný obchod,...

Lekce sebevědomí od Alžběty Králové, která pomáhá ženám v byznysu a v politice

Alžběta Králová inspiruje ženy k tomu, aby se aktivně ucházely o místa v politice, aby se do ní nebály...

Kupte si ramínko a podpořte právo na legální potrat

Polské ženy ztratily právo rozhodovat o svém těle a svém životě. Kampaň s červeným ramínkem jim chce pomoct.

Média v nás budí mylný dojem, že se situace ve společnosti zhoršuje, říká fotograf Martin Stranka

S beznadějí po tragické ztrátě přítele se rozhodl vyrovnávat pomocí focení. A tak začaly vznikat emotivní snímky, v nichž...
Zavří­t reklamu