Čtvrtek, 21 září, 2023

Od džungle po Antarktidu. Výstava fotek ukazuje důležitost ochrany přírody

V galerii Czech Photo Center začala výstava jednoho z porotců letošního ročníku soutěže Czech Nature Photo. Je jím držitel několika ocenění, španělský biolog a fotograf přírody Roberto García-Roa.

Roberto García-Roa je evoluční biolog, kterého zajímají zákonitosti fungování přírody. Zkoumá otázku přirozeného výběru i volbu partnerů mezi živočichy, což jsou základní evoluční procesy objasňující bohatství druhů, životaschopnost populací i míru ohrožení. Jeho práce se dotýká ekologie, chování zvířat nebo jejich komunikace. Při fotografování se zaměřuje jak na jednotlivé druhy zvířat v jejich přirozeném prostředí, tak v interakci se světem lidí, která je někdy zábavná, někdy smutná a někdy hrozivá. Pokouší se uměleckou cestou předat zprávu o tom, čemu se věnuje, ale také vytvořit pevné pouto mezi společností a přírodou. Fotografii využívá i jako médium k upoutání pozornosti k environmentální problematice. Je držitelem několika cen od mezinárodních výzkumných institucí, například britské Královské společnosti. Pravidelně přispívá do španělské edice National Geographic a je ambasadorem značky Canon.

V Praze představuje čtyři vlastní projekty. Jedním z nich chce probudit v divácích pozitivní vztah k jinak ne příliš milovaným tvorům – pavoukům či ještěrům. Projekt Lidé a příroda upozorňuje na to, jak člověk ovlivňuje život ostatních obyvatel planety. V rámci cyklu Na pokraji vyhynutí dokumentoval záchranu šimpanzů v Guineji a v posledním souboru se věnuje významu a křehkosti Antarktidy.

Výstava probíhá od 10. března do 2. dubna. Otevřeno je denně kromě pondělí.

García-Roa je členem pětičlenné odborné poroty letošního ročníku soutěže Czech Nature Photo. Nominace, které porota vybrala ze zaslaných snímků, budou vyhlášeny 22. března. Jména vítězů se dozvíme 10. května, kdy odstartuje výstava oceněných a nominovaných snímků.

Vychází 2. října

Média v nás budí mylný dojem, že se situace ve společnosti...

S beznadějí po tragické ztrátě přítele se rozhodl vyrovnávat pomocí focení. A tak začaly vznikat emotivní snímky, v nichž se mísí téma lidského bytí...

Už znáte zpěvačku Zeu? Její nová skladba Out of Touch je...

Ještě ani nestihl utichnout rozruch okolo létem provoněného hitu Loco, v němž zpěvačka a tanečnice Zea hostuje známému rapperovi Pauliemu Garandovi, a talentovaná Slovenka...

Praha se o víkendu roztančí a rozezpívá

Namasírujte lýtka na tanec a připravte ruce na potlesk! V pátek a sobotu při procházce městem uslyšíte muziku různých žánrů. Na pouličním festivalu Praha žije hudbou vystoupí Aneta Langerová i Prago Union.

Soutěžte o den snů v rukou předního stylisty nebo make-up artistky hvězd

Britská módní značka F&F stále více „šlape“ do udržitelných kolekcí a snaží se pro své zákaznice vymýšlet originální projekty....

Vulva na udržitelných kalhotách má pomoci hovořit o našem těle

Na ulici asi úplně běžně nikoho v kalhotách s natištěnými vzory vulvy nepotkáte. To by se ale mohlo změnit....
Zavří­t reklamu