Středa, 6 prosince, 2023

Kvalitní šaty od známých návrhářů za zlomek ceny? Zkuste půjčovnu slow fashion

Večírek? Svatba? Nebo jen tak? Zkrátka sháníte nové šaty, ale nechcete se zahlcovat dalším oblečením, které vám zaplní šatník a vyprázdní účet? „Budoucnost módy je slow fashion a půjčovna Fashiontéka ji dělá dostupnější,“ říkají její zakladatelky Lucie Křenová a Eliška Bulínová. Fashiontéka je první půjčovna slow fashion u nás. Za zlomek prodejní ceny nabízí zapůjčení modelů od českých i zahraničních návrhářů, kteří šijí z kvalitních materiálů a hledí na udržitelnost. Máte možnost vyzkoušet si nové trendy nebo styly bez nutnosti nákupu a sdílením takového oblečení prodlužujete jeho životní cyklus. Šetříte tak svoje peníze i planetu.

Co vás vedlo k založení půjčovny?

Lucie: Móda nás baví a rády oblékáme kvalitní věci z materiálů, ve kterých se cítíme dobře a které vydrží v šatníku déle jak jednu sezónu. Zároveň nám dává smysl podporovat sustainable značky a lokální designéry, protože slow fashion je podle nás budoucnost módy. Takové kousky ale vyžadují vyšší investici, proto může být pomalá móda dostupnější právě díky půjčovně. Máte tak příležitost si vyzkoušet novou značku, styl nebo aktuální trend bez výčitek z častých nákupů, bez přeplněných skříní a bez tíživého pohledu na stav svého bankovního konta. Cílem našeho projektu je přispívat k postupné změně v přístupu k módě – zpomalovat v častém a impulzivním nakupování levného, méně kvalitního oblečení a přecházet k udržitelnějším alternativám, jakými může být i půjčování.

Inspirovaly jste se někde?

Lucie: V zahraničí jsou podobné koncepty půjčoven populární už několik let, zejména v Británii nebo ve skandinávských zemích, odkud k nám často proudí trendy z oblasti módy, designu i lifestylu obecně. Cirkulární a sdílená ekonomika je holistický trend celosvětově. V Česku jsme si už zvykli na služby typu Airbnb, car/bike sharing a pomalu u nás vznikají nové půjčovny v dalších oblastech – párty dekorace, hračky, dětské a mateřské oblečení a nyní i udržitelná móda.

Podle čeho vybíráte modely do půjčovny? Jaká mají splňovat kritéria?

Lucie: Vybíráme v první řadě podle toho, zda se jedná o udržitelnou a etickou produkci. Zaměřujeme se na lokální autorskou tvorbu – originální designové kousky z dílen českých návrhářů a dále na vybrané zodpovědné značky ze zahraničí, které šijí z udržitelně získávaných materiálů za podmínek férových k zaměstnancům i k planetě. Klademe důraz na kvalitní materiály a zpracování a volíme semi-formální outfity – takové, co se hodí pro speciální příležitosti, a většina i na celodenní nošení. V nabídce najdete zejména šaty, dále pak co-ord sety, overaly, stylové kalhoty a topy a nově budeme zařazovat také dámské obleky. Snažíme se balancovat nadčasové modely a střihy, které lze nosit několik sezón, s aktuálními trendy, které je podle nás lepší si užít právě zapůjčením, než aby nám pak zůstaly ležet ve skříni. Přejeme si, aby si zákaznice zapůjčené designové kousky užívaly. Aby si užívaly ten radostný pocit, který se dostaví, když si pořídíme něco nového na sebe, něco výjimečného, kvalitního, smysluplného.

S jakými designéry spolupracujete a koho ještě plánujete oslovit?

Eliška: Spolupracujeme například s Josefinou Bakošovou, Janou Mikešovou, Ladou Vyvialovou nebo značkou We concept. Momentálně připravujeme nový edit a budeme mít modely od Lucie Václav, Lay Sedlákové nebo značky Anamé. Chceme ale podpořit i méně známé nebo menší projekty. Nově máme spolupráci se značkou Cirkulo. To je velmi zajímavý projekt. Šaty jsou tvořeny z nevyužitého textilního materiálu od českých výrobců. Od každého designu existuje jen jeden kousek, což zajišťuje 100% originalitu. Seznam českých projektů a designérů, se kterými bychom v budoucnu rády spolupracovaly, je velmi dlouhý. Získáváme i podněty od našich zákaznic, co by se jim v nabídce líbilo. Vždy nás také potěší, když značka nebo designér osloví nás, že by chtěli navázat spolupráci. Vážíme si toho a rády takových nabídek využíváme.

Nabízíte zapůjčení modelů i na 28 dní. Nebojíte se přílišného opotřebení nebo poškození oděvů?

Eliška: To je samozřejmě riziko, ale velký strach z toho nemáme. Naopak se setkáváme s tím, že ženy modely před vrácením ještě přeperou a jsou na ně velmi opatrné. Chtějí je vrátit v dobrém stavu. Po nějakém čase k opotřebení nebo poškození oděvů určitě dojde. Zatím se nám to nestalo, ale v takovém případě bychom model z půjčovny vyřadily. Chceme našim zákaznicím zajistit prvotřídní servis a půjčovat modely ve výborné kondici. Stejně tak bychom nerady udělaly ostudu značkám a designérům, kteří v nás vkládají důvěru.

Jakou péčí po vrácení oděvy procházejí?

Eliška: Po vrácení modely vyčistíme tak, jak to mají rády, s ohledem na jejich materiál. Většinou se jedná o ruční praní. Používáme ekologické dezinfekce a prací gely bez parfemace, aby měly modely po vyprání svěží neutrální vůni. Pak následuje sušení na čerstvém vzduchu a žehlení nebo parní napařování. Modely zákaznicím zasíláme uložené v ochranném vaku na oblečení, aby nedošlo k jejich znečištění.

Který model z vaší půjčovny je váš nejoblíbenější a kam byste v něm vyrazily?

Lucie: Můj favorit jsou široké kalhoty od Josefiny Bakošové. V kombinaci s hedvábným topem a blazerem bych je oblékla na blížící se oslavu manželových kulatin.

Eliška: Moje oblíbené jsou mušelínové šaty od Jany Mikešové. Konkrétně zavinovací šaty Florance v šedozelené barvě. Úplně se vidím, jak v nich trávím letní večery na některém z řeckých ostrovů.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Pasta Oner: „V českém umění se o penězích mlčí.“

Zlatý věk balancující na hraně globálních krizí, zpochybňující svůj blahobyt je hlavním tématem výstavy Gilded Age Pasty Onera, kterou můžete do října vidět v Oblastní galerii Liberec. S WHAT mluvil o ekonomické náročnosti výtvarného provozu a o nálepce kontroverzního umělce.

Velký školní swap, přehlídka kroužků a party k tomu

Bačkory, pastelky, obaly na sešity... Už je to tu zas. O snížení stresu před začátkem školního roku se postará...

Žít s někým, kdo dělá věci úplně jinak, čili úplně blbě, je náročné, říká Vlastina Kounická Svátková o partnerské krizi

Vlastina Kounická Svátková je renesanční žena. Hraje, píše, beseduje, navrhuje šperky a zachraňuje staré věci. Umí být i velmi...

Zpověď Koki Mlejnkové. „Jsi moc extravagantní a nemůžeš být matkou mého dítěte,“ řekl jí muž, kterého milovala

Kristina Mlejnková známá jako Koki je uznávaná make-up art stylistka, jejíž práci znáte i ze stránek WHAT. Na sociálních sítích dokazuje, že make-up může být umělecké dílo. Svým vzhledem vybočuje a stojí si za tím. Bylo to ale vždy bezbolestné?
Zavří­t reklamu