Čtvrtek, 30 listopadu, 2023

Iva Köhler je Sběratelka věcí. Pořádá blešáky a miluje vintage a kuriozity

„Věci sbírám od útlého dětství. Vyrůstání kousek od smeťáku (ano, v 80. letech byly všude) a skládky sklářského odpadu, v domě plném starožitností a hodin na mně nechalo trvalé následky. I v mém sběratelském zaměření se mísí trash s posh. Můj svět je tak o mnoho bohatší!“ říká Iva.

„Sbírám věci. A protože už je jim byt malý, vystavuji je ve vitríně internetu. Najdete u mě kurátorsky vybrané fetiše, cajky a podivnosti jako čisté chlubeníčko. A občas něco pošlu dál a potěším tak divné lidi, maximalisty a ty, co už všechno maj. Prostě vyhlašuji #smrtminimalismu,“ popisuje své aktivity Iva Köhler, která má brzy v plánu otevřít si v pražských Nuslích vlastní vetešnictví. „Teda trochu vetešnictví a víc jako můj obývák (kdybych bydlela s Wesem Andersonem).“

Kromě sběratelské vášně Iva disponuje nadáním organizovat akce, řídit projekty a propojovat lidi, což se jí daří kombinovat třeba v pořádání trhů Nuselské blešky, které letos připadají na první červnovou sobotu.

Tento rok překračuje hranice své čtvrti a se spolkem Bieno, který se zaměřuje na udržitelný rozvoj měst, organizuje festival Živé vnitrobloky / Bleší trhy. O víkendu 20. a 21. května se osm pražských vnitrobloků promění v ráj pro milovníky bazarů a sekáčů a v centra setkávání a posilování místních komunit a sousedských vztahů.

Čím jste přispěla k tomu, aby se na planetě žilo líp?

Samozřejmě ulevuji okolí od krásných starých věcí! Taky nakupuji z druhé ruky, swapuji, dobrovolničím, zahradničím, kutím, recykluji.

A přivedla jsem na svět dvě děti… Budu je vést k tomu, aby se na vše stále dívaly novýma okouzlenýma očima a dělaly svět okolo sebe lepší.

Co by se od vás ostatní mohli učit?

Potěšilo by mě, kdyby to byla schopnost neztrácet humor.

Jaký svůj prohřešek proti ekologii nemáte sílu nebo chuť odstranit?

Vůbec nic mě nenapadá. Pití Coca-coly z plechovky?

Co jste si zvládla opravit a nemusela to vyhazovat?

Třeba dětskou thonetku, kašmírový svetr, vintage brož.

Jakou věc jste v poslední době dala na charitu nebo poslala znovu do oběhu?

Plastový nočník.

Jakou největší zbytečnost jste si kdy pořídila?

Digitální váhu.

Kdy jste jela naposled hromadnou dopravou?

Dnes. V Praze jezdím každý den.

Jaká osobnost, značka nebo třeba kniha podle vás stojí za pozornost a může být pro ostatní inspirací?

Jestli se má týkat udržitelnosti, pak instagramový profil Office of Collecting – nechápu, jak jim to ty police udrží.

Kdybyste se stala prezidentkou zeměkoule, jaké nařízení nebo zákon byste vyhlásila?

To je víc pravděpodobné, že čert pojede na bruslích do práce!

Co vám v nedávné době udělalo radost?

Blízká cesta do New Yorku. To bude zase jéé.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

I ve válce se rodí děti, říká zdravotnice, která pomáhá ženám...

Katia Sereda pracovala v Kyjevě na reprodukční klinice a také jako asistentka lékaře v porodnici. Pak přišel 24. únor. „Lidé se na válku připravovali, měla jsem například nachystané všechny doklady, ale nikdo nečekal, že se to opravdu stane,“ vysvětluje mladá žena, která našla nový domov i práci v Praze.

Číslo 13 přineslo skupině Vesna štěstí. Česko je ve finále Eurovize

Dívčí uskupení Vesna zabodovalo s čtyřjazyčnou písní My sister’s crown v semifinále hudební soutěže Eurovize a postupuje do sobotního...

Po ztrátě dítěte je největší chyba dělat, že se nic nestalo

Aneta s manželem se těšili na dvojčata, z porodnice však odcházeli sami... „Dodnes lituju toho, že jsme se s klukama nerozloučili,“ vzpomíná.

Nastartujte svoje podnikání, které změní svět k lepšímu

Máte neziskovku nebo rozjíždíte společensko prospěšný projekt a cítíte, že potřebujete popostrčit nebo prostě chcete nasát tipy od zkušenějších? Pomůže vám akcelerátor 3-2-1 dílna. Do uzavření přihlášek zbývají už jen necelé dva týdny.
Zavří­t reklamu