Čtvrtek, 28 září, 2023

Emma Smetana & Jordan Haj: První společný koncert byl „velkej punk“

Emma a Jordan dnes vypustili do éteru desku By Now a nový klip Higher. A protože je to jejich první společné album, zeptali jsme se pracovní i partnerské dvojice na některá jejich další „poprvé“.

„Už to k tomu spělo několik posledních let. Množily se písně, kde zpíváme spolu, množily se dotazy fanoušků, kdy je všechny najdou na fyzickém nosiči, a taky jsme měli chuť se na dva měsíce zavřít do studia a vyzkoušet všemožné směry, kudy bychom se společně mohli hudebně ubírat,“ vysvětlují Emma s Jordanem cestu k albu, se kterým jim vypomohla třeba i taková producentská hvězda jako Jakub Strach alias NobodyListen. Stojí i za singlem Higher, který je první vlaštovkou z alba. Klip k němu natočil Emmin a Jordanův dvorní fotograf a kameraman Marek Jarkovský. Emma šla kvůli tomu do plavek a vyzkoušela si taneční choreografii po vzoru svých někdejších idolů Britney Spears nebo Spice Girls. Videoklipů se dočkají i další singly z desky. „Vždycky jsem si přál mít vizuální album. Jako Michael Jackson,“ říká Jordan.

Kdybyste novou desku měli popsat třemi slovy, jaká by byla?

Emma: Barevná. Živá. Emotivní.
Jordan: Barvitá. Energická. Smutná.

A třemi větami?

Emma: Deska, na kterou se dobře tančí. Deska, na kterou se dobře objímá. Deska, která, doufáme, nezestárne.
Jordan: Deska, u který se dobře brečí při nočních jízdách autem. Deska, který sluší západ slunce. Deska, který možná ještě víc sluší východ slunce.

Co vám při její přípravě dalo nejvíc zabrat?

Emma: Nerozejít se.
Jordan: Nerozejít se.

Oslovili jste ke spolupráci zajímavé osobnosti, koho a proč? A kdybyste si měli vybrat někoho z hudebníků z celého světa, ať už žijících nebo nežijících, s kým byste chtěli spolupracovat?

Jordan: Jiří Burian proto, že s námi dělá od začátku a dokáže se vždycky a znovu nadchnout. Tomáš Havlen proto, že je strašně dobrej na takzvanej sound design a respektuje křehkost určitého typu skladeb. Mikoláš Růžička proto, že rozumí Beatles a jejich hudebnímu odkazu. NobodyListen proto, že je naprosto v obraze, pokud se budeme bavit o současné hudbě, a zároveň s ním hrozně rádi trávíme i nepracovní čas. A Karel Havlíček proto, že Emmička chtěla jednu písničku obléct do disneyovsko-adelovských aranží, a tohle u nás umí málokdo. Karzi udělal třeba trailery pro hollywoodské blockbustery Dune nebo Batman, a teď pro Emmičku zorchestroval power baladu Why Do You Still Like Me? To mi přijde cool.
Emma: Já jednou napsala přes Instagram Marku Ronsonovi, producentovi Amy Winehouse, Bruna Marse nebo Likely, že bych moc stála o to s ním nahrávat. Nikdy mi neodpověděl. (smích) O něco reálnější mi připadá spolupráce se slovenským hudebním géniem, co používá pseudonym Fvlcrvm. Taky jsem ho oslovila, taky zatím bez reakce. (smích)

Foto: Marek Jarkovský

Kde vás pak můžou lidi slyšet naživo?

Emma: V rámci By Now tour budeme 9. 6. v Plzni, 10. 6. v Českých Budějovicích, 13. 6. v Brně, 14. 6. ve Valmezu, 15. 6. v Olomouci a 16. 6. v Praze v Lucerna Music Baru.
Jordan: Tam bude NobodyListen jednak hostovat na koncertě, ale taky bude hrát v rámci afterparty. Bude to dlouhé…

A ještě pár otázek na vaše další hudební „poprvé“. Pamatujete si svoje první veřejné pěvecké vystoupení?

Emma: Já poprvé zpívala na podiu s Věrou Bílou, když mi bylo osm, v jedné vesnici nedaleko Štrasburku. Šaty, co jsem tehdy měla na sobě, teď nosí naše starší dcera Lennonka.
Jordan: V Želetavě jsem měl koncert s Givim, když mi bylo osmnáct. Byla to jedna písnička na undergroundovým festivalu a tuším, že ze mě nevyšel ani jeden správný tón. Ale taky tuším, že to po půlnoci v Želetavě na undergroundovým koncertu bylo všem jedno.

Na jaký koncert jste s Jordanem šli poprvé společně?

Emma: Já šla asi měsíc po začátku našeho vztahu na koncert Jordyho první kapely Fateful Revolution do klubu 007 na Strahově. Velkej punk. A spolu?
Jordan: Netuším.
Emma: Já taky ne. Pardon.

Vzpomenete si, jakou první desku jste si sami koupili?

Emma: Skupina 2be3, deska Partir un jour. Úplně krásnej pure boyband pop.
Jordan: Živák od The Doors.

Jaká písnička byla první, co jste dnes slyšeli?

Emma: Spali jsme dvě hodiny. Před usnutím to byla Higher, náš nový singl.
Jordan: A po probuzení to byla Higher, náš nový singl.

Která písnička vám jako první zazní v hlavě, když byste měli sestavit soundtrack svého života?

Emma: Soundtracky mívají těch písniček víc. Nedokážu odpovědět.
Jordan: To je příliš těžká otázka.

 

Vychází 2. října

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Žít s někým, kdo dělá věci úplně jinak, čili úplně blbě,...

Vlastina Kounická Svátková je renesanční žena. Hraje, píše, beseduje, navrhuje šperky a zachraňuje staré věci. Umí být i velmi otevřená, na Instagram neváhala napsat,...

Vše, co potřebujete vědět, když chcete pořádat akci v ulicích města

Pokud si potřebujete půjčit kus parku nebo silnice pro svůj festival, bleší trh či oslavu, můžete se ztratit v...

Česká značka Cirkulo šije ze zbytků prvotřídních látek domácí výroby

Stojí za ní Veronika a Tereza, které chtěly dát život nevyužitým materiálům. Na udržitelném festivalu Slou Days v pátek a sobotu představí kolekci šatů ze 100% bavlněného saténu.

Producent oceňované Okupace a průkopník „zeleného“ natáčení o zašívání ponožek a cestě proti proudu

Jan Hlavsa pracoval na prvním českém uhlíkově neutrálním seriálu Novy Národní házená a s Julií Žáčkovou produkoval drama Okupace,...
Zavří­t reklamu