Pátek, 1 prosince, 2023

Designérka Lucia Jamrichová: Nahota mi nevadí, pokud je krásná

Talentovaná designérka Lucia Jamrichová si před lety v Německu vzala do hlavy, že bude vyrábět kabelky. Nejprve úspěšně vrátila popularitu českým síťovkám, poté učarovala luxusními propracovanými koženými kousky, a nakonec začala experimentovat i s ekologickými materiály, jako třeba korek nebo unikátní ananasová textilie Piňatex, kterou do Čech přivezla jako vůbec první. Nyní pod svou značkou LUCIELA TASCHEN chystá jedinečnou kolekci LT Rudolf z použitých reklamních bannerů k výstavám. No a při té příležitosti nám originální umělkyně prozradila, co byl její největší risk i jaký má názor na nahotu nebo radikální veganství.

 

Foto: Archiv, Lucia Jamrichová

V současné době připravuji…

…kolekci LT Rudolf. Oslovila mě totiž slavná pražská Galerie Rudolfinum, že by rádi zpracovali reklamní bannery z proběhlých výstav. Takže jsme v duchu recycling & zero waste přístupu vytvořili kolekci jednoduchých a jedinečných taschen a doplňků. Ale pozor, každá tasche je jen jedna!

Když tvořím…

…potřebuji se naprosto soustředit, takže nejlepší je noční doba, kdy je všude klid. Dokážu pracovat klidně až do rána, pokud mě práce pohltí. Horší to je však pak druhý den.

Při práci mi pomáhá…

…že vytvářím něco krásného, co se bude líbit mně i dalším lidem. Pocit, že to má smysl!

Za nejvíce inovativní považuji…

…pokusy s novými materiály ohleduplnými k životnímu prostředí – dnes jsem například zahlídla na Instagramu „plastový“ sáček, který se rozmícháním ve vodě do pár minut úplně ztratí, rozpustí.

Piňatex mě…

…zaujal okamžitě jako veganská alternativa hovězí usně. Současný trend veganství a udržitelnosti nahrává inovativním materiálům, ale i tak považuji kůži za udržitelnou, pokud to nepřeháníme. Přeci jenom pohádka o lidstvu, které se vůbec neživí masem zůstane minimálně příštích sto let pouze pohádkou. A hovězí useň, kterou používám já, je druhotnou surovinou při zpracování masa.

Foto: Archiv, Lucia Jamrichová

Lokální zdroje…

…mohou být v České republice trošku ošemetná věc, tedy co se týká materiálů. Přemýšleli jste nad tím, kde se třeba u nás pěstuje bavlna? Nepěstuje. Takže lokální tričko nebude nikdy stoprocentně lokální, jsou to trošku mylné informace. Na českou kolekci LT OVAL jsem používala český materiál, ale získat jej v dostatečném množství a kvalitě bylo tak složité a zdlouhavé, že jsem se rozhodla nebýt až tak důsledná. Téměř všechny materiály, co používám, jsou však evropského původu.

Správná kabelka…

…by měla být krásná a buď velmi malá, nebo naopak dostatečně velká!

Nikdy bych si nekoupila…

…novou Birkin bag z krokodýla. Nevadí mi však vintage nebo second hand staré skvosty, které byly vyrobeny před mnoha lety a pořád jsou krásné a funkční.

Sním o…

…cestě na Island nebo Kubu. Nebo aspoň na Rujanu. Vlakem.

Obdivuji…

…návrhářku Zuzanu Kubíčkovou, kterou znám už několik let. Pozoruji její práci a vývoj, kam se ubírá. Každá její kolekce je jedinečná a časem vždy zjistíte, že v duchu světových trendů. Nikdy nezapomenu na prezentaci v novobarokním sálu Bocaccio v na jarním MBPFW 2017. Myslím, že to lze klidně přirovnat k prezentacím kolekcí Alexandra McQueena.

Udržitelnost v mém životě…

…znamená minimalizace počtu věcí, kterými se obklopuji a jednoduchý způsob života. Spíš, než recyklaci řeším předcházení toho, aby odpad vůbec vznikal, nenakupuji hromady zbytečností, polotovary, avokáda z Jižní Ameriky a mandlové mléko z USA.

Striktní veganství…

…mě drželo od 16 do 22 let, nyní občas maso jím, ale velmi zřídka. Skvělou kuchařku s typickými recepty ve veganské úpravě vydala Surová dcérka (www.dcerka.sk) doporučuji třeba veganský segedín, který byl podle jejího receptu úplně top!

Foto: Archiv, Lucia Jamrichová

Nahota…

…mi nevadí, pokud je krásná. V kampani na kolekci SKIN TO SKIN jsme oslovili potetovanou modelku, na sobě měla pouze Chanel 5 a taschen. Přímo u focení jsme, na přání fotografky, vyfotili i její odhalenou hruď a fotka vyšla krásně. Je však tenká hranice, která odděluji vkusnou nahotu od té vulgární.

Největším riskem…

…bylo pustit se do něčeho, jako je tvorba vlastní značky a provozování kamenného obchodu. Ale risk je zisk, jak se říká, a i když to neplatí ve finanční rovině, získala jsem hodně! Třeba úžasnou klientelu, která se vrací (a spousta zákaznic už od počátků) a dál se rozšiřuje i do světa.

Jako výzvu do budoucnosti vnímám…

…dál udržet kamenný obchod i v této době online nákupů a nepřeberné nabídky slev, miliónu věcí v obchodech i v e-shopech a reklamy ze všech stran. Například Black Friday je úplná šílenost!

Plánuji…

…nové věci z Piňatexu! Jak by se vám líbil veganský křivák?

V kabelce…

…vždy nosím papírový diář a plnící pero.

Kdybych nebyla designérkou…

…tak bych určitě pracovala v oblasti umění, kultury, designu, prostě monotónní kancelářská práce v korporaci není pro mě.

Mým největším úspěchem…

…je to, že LUCIELA TASCHEN funguje naplno už od roku 2012. Sice je to někdy těžké ale vždy se na to nakonec podívám z té lepší strany a vidím, že to má smysl a práce mě těší.

Vychází 28. listopadu

S výukou finanční gramotnosti je třeba začít od útlého věku, tvrdí...

Ačkoli si české děti podle průzkumů finanční gramotnosti nestojí špatně, není rozhodně výjimkou, že žáci základních škol netuší, jakou hodnotu mají předměty, které vlastní,...

Petra Hlaváčková: Prales nám dává možnost prožít, že vše je vzájemně...

Po první benefiční akci Forest.ink koupili čeští ochránci přírody v ekvádorské Amazonii první pozemky. Nyní vrací tamní krajinu do původního, přirozeného stavu, spolupracují s...

Využívají ji astronauti i nemocnice. Léčba kočkou vám pomůže vyřešit problémy s krevním tlakem nebo migrénami

Stres v práci, další bezesná noc, migréna, nervozita, bušení srdce… Tak rádi byste si odpočinuli, ale ať děláte, co...

Vyberte nejlepší influencery roku! Běží finální hlasování Czech Social Awards

Nominace se uzavřely, porota z nich vybrala ta nejzajímavější jména, která inspirativně využívají sociální sítě, a teď je na...

Lékařka Lucie Kalinová: Během života je velmi důležité chopit se všech příležitostí, které vám přijdou do cesty

Dream gap by se dal doslovně přeložit jako „propast mezi sny a realitou“. Představujeme vám tři výjimečné ženy, které...
Zavří­t reklamu